imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Takhle se stal vynašeč z dvacetiletého studenta


Většina z pravidelných čtenářů si ve spojení s titulkem vybaví jméno jiného mladého redaktora, který se stal prorokem Applu – Marka Gurmana. Tentokrát se však budeme bavit o někom jiném, konkrétně o Benjaminu Geskinovi. Magazínu Inverse se povedlo s lotyšským mladíkem udělat rozhovor, kde se mimo jiné podělil o to, jak se navzdory svému věku dostal tak blízko k zákulisním informacím.

Tim Cook i celá americká společnost se ze všech sil snaží, aby se před vydáváním nových zařízení neobjevovaly uniklé informace na internetu, pravděpodobně ale zapomněli na nejpopulárnější vynašeče – ti nás totiž bez problému informují o dalších detailech. Jedním z těchto informátorů je i Benjamin Geskin, který je na tomto poli relativně nový. Informace začal přinášet až s iPhonem 8. Nicméně se do toho dostal natolik, že jsme vydali několik jeho úniků i my, poslední z nich byl pak tento.

01_benjamin_geskin_interview

Co asi o Geskinovi nevíte, je, že jde o zcela normálního dvacetiletého univerzitního studenta. Ano, Geskin vydává tajné informace Applu mezi psaním dvou esejí jako student designu na Riga International School of Economics and Business Administration. O mladíkovi se v rozhovoru dozvídáme řadu zajímavostí – jak se dostal ke své informační síti, jak se stal vynašečem a co by řekl Timu Cookovi, kdyby se s ním setkal.

Kdy jste se poprvé zapojil do těchto úniků?

Všechno to začalo s úniky dalších lidí, mou výsadou bylo dělat rychlé rendery. Chtěl jsem lidem ukázat, jak bude zařízení vypadat dřív, než jej oficiálně představí. Kombinoval jsem spekulace zahrnující fotky a schémata, na základě nichž jsem pak tvořil renderovanou podobu zařízení. Tyto rendery dělám již tři roky, dva z toho je pak sdílím na Twitteru.

02_benjamin_geskin_interview

Postupně se mé rendery staly oblíbené v Číně, někteří lidé mě kontaktovali a dodávali další informace a fotky.

Ví vaše okolí o tom, co děláte? Co si o tom myslí?

Ano, ví. Myslí, že jde o něco speciálního a zajímavého. Jsou za mě šťastní, jelikož dělám něco, co mě baví.

Jak o produktech informace vynášíte?

Obdržím informace, fotky, které si zkontroluji. Když uznám, že půjde o něco zajímavého, co by lidi bavilo, vydám to. Něco ale vydat nemůžu. Řekl bych, že to bude až polovina fotek, které dostanu. Je to pro mě ale velice zajímavé a vzrušující.

Tento render pochází od Geskina rovněž.
Tento render pochází od Geskina.

Konverzace většinou probíhá na WeChatu. Zdroje mi píšou v čínštině, já reaguji v angličtině. Je zde zabudovaný překladač od Microsoftu, který obě strany používají. Někdo mi píše i na WhatsApp.

Lidé jsou občas výrobci obalů. Jiní mají blízko k produkční lince iPhonu. Pracuje tam i pár přátel.

Osobně kontroluji všechny informace, jestli jsou legitimní a zajímavé pro lidi. Některé informace a fotky nemohu sdílet. Je zde jistá úroveň nebezpečí.

Benjamin Geskin
Benjamin Geskin

Můžete rozvést, co myslíte slovem „nebezpečí“?

Někteří lidé z Číny jsou teď u policie, zatčeni nebo mají podmínku. Myslím, že některé fotky jsou tak vzácné a exkluzivní, že kdyby je Apple viděl online, okamžitě by věděl, odkud pocházejí. Kdo je sdílel, kdo je vynesl.

Nebo Apple prostě nemá vědět, že se podobné fotky vůbec mezi lidmi pohybují. Přibližně padesát procent fotek, které dostanu, nemohu sdílet. Zdroje mi říkají, že je nemám sdílet, ale myslím, že by je se mnou pak sdíleli i dál, protože umím dělat přesné rendery.

Jak vypadá váš běžný den?

Hodně se věnuji Twitteru. Občas něco nakreslím. Kontaktuji zdroje, ptám se na novinky. Nic zvláštního.

Na který únik jste nejpyšnější?

Pro mě jsou to první rendery a informace o designu nového iPhonu 8. Čtyřmilimetrové rámečky. Vertikální kamera s bleskem. To bylo úžasné. A pochopitelně i video s maketou iPhonu 8 v rukou – to mělo za dva dny přes dva miliony zhlédnutí:

Proč vynášíte informace, co vás motivuje?

Jsem velký fanda technologií Applu. Je to pro mě skutečně zajímavé – a doufám, že i pro lidi, kteří mě sledují na Twitteru.

Co si o iPhonu 8 jako vynašeč myslíte?

Myslím, že půjde o opravdu skvělé zařízení. Prémiové a unikátní. S nádherným zaobleným OLED displejem přes celou přední stranu. Úžasná kamera, iOS 11, skvělá výdrž baterie a bezdrátové nabíjení.

Vynesl jste informace o pravděpodobně nejdůležitějším zařízení tohoto roku. Co byste řekl Timu Cookovi, kdybyste ho potkal?

Omluvil bych se, pokud jsem zkazil prodeje iPhonu 7! A poděkoval bych mu za jeho úžasnou práci.

Zdroj: Inverse

Více informací o nadcházejícím iPhonu naleznete na našich stránkách zde.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Nejčtenější za minulý měsíc

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.