imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

apple správa baterie

Takto bude vypadat správa baterie v iOS 11.3


Zvládl to! Apple splnil všechny své sliby a vytvořil adaptivní technologii bez kompromisů. Nové beta verze iOS 11.3 ukazuje spoustu nových funkcí pro správu baterie.

Apple zveřejnil detailní informace na toto téma na své stránce v českém jazyce. Zde uvádíme v rychlosti to nejdůležitější:

  • funkce je zatím dostupná pouze v beta verzi a mohou se tedy objevovat chyby,
  • dostupná je pod menu Nastavení > Baterie > Kondice baterie,
  • zpomalování bude mít na starosti funkce správa výkonu,
  • ve finální verzi 11.3 bude funkce od výroby vypnuta,
  • po prvním náhlém vypnutí se automaticky zapne,
  • díky modernějšímu hardwaru a softwaru iPhonu 8, iPhonu 8 Plus a iPhonu X nebude její efekt tak velký,
  • nové menu Maximální kapacita bude zobrazovat aktuální kapacitu baterie oproti originálnímu stavu,
  • iOS vás upozorní na potřebu výměny baterie,
  • možnost vypnout správce výkonu.
apple správa baterie

Detailněji popisuje Apple situaci následovně:

Problém

Neočekávaná vypnutí jsou pravděpodobnější, když je baterie skoro vybitá, je chemicky starší nebo se nachází v chladnějším prostředí. V extrémních případech může k vypnutím docházet častěji, takže zařízení začne být nespolehlivé nebo nepoužitelné.

iOS na iPhonu 6, iPhonu 6 Plus, iPhonu 6s, iPhonu 6s Plus, iPhonu SE, iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus dynamicky řídí výkonové špičky, aby nedošlo k nečekanému vypnutí zařízení a iPhone se dal stále používat. Tato funkce řízení výkonu je specifická pro iPhone a nepoužívají ji žádné jiné produkty Apple.

Řízení výkonu funguje tak, že sleduje provozní teplotu zařízení spolu s aktuálním stavem nabití baterie a její impedancí. Jen pokud si to tyto proměnné vyžádají, iOS dynamicky omezí maximální výkon některých systémových komponent jako procesoru nebo grafického procesoru, aby předešel nečekanému vypnutí. Výsledkem je, že zatížení se automaticky vyvažuje a systémové operace jsou víc rozložené v čase, místo aby docházelo k náhlým skokům ve výkonu. V některých případech si uživatel ani nemusí všimnout žádných změn v běžném výkonu zařízení. Záleží na tom, nakolik jeho zařízení musí využívat funkce řízení výkonu.

Změny v řízení výkonu způsobené vybitou baterií nebo nižšími teplotami jsou dočasné. Pokud je ale baterie příliš chemicky stará, můžou být změny v řízení výkonu trvalejší.

Je to způsobené tím, že všechny dobíjecí baterie jsou spotřební součástky a mají omezenou životnost. Proto nakonec potřebují vyměnit. Pokud se vás tyto změny týkají a chcete zlepšit výkon svého zařízení, může vám pomoct výměna baterie.

Správa výkonu

iOS 11.3 vylepšuje tyto mechanismy řízení výkonu tím, že průběžně vyhodnocuje míru řízení výkonu nutnou k předcházení nečekanému vypínání. Pokud kondice baterie umožňuje zvládat zaznamenávané nároky na špičkový výkon, míra řízení výkonu se sníží. Pokud opět dojde k nečekanému vypnutí, míra řízení výkonu se zvýší. Toto vyhodnocování probíhá průběžně, protože se řízení výkonu chová adaptivně.

Se zhoršováním kondice baterie klesá i její schopnost podávat špičkový výkon. Obrazovka Kondice baterie obsahuje část Maximální výkon zařízení, kde se můžou zobrazovat následující zprávy.

Maximální kapacita

Obrazovka Kondice baterie obsahuje informace o maximální kapacitě baterie a o její schopnosti podpořit špičkový výkon.

Maximální kapacita baterie udává kapacitu baterie relativně ke kapacitě nové baterie. Při první aktivaci začínají baterie na 100 % a s pokračujícím chemickým stárnutím se jejich kapacita snižuje, což může mít za následek méně hodin používání na jedno nabití.

apple správa baterie

Normální baterie je konstruovaná tak, aby si po 500 úplných cyklech nabití při používání za normálních podmínek uchovala až 80 % své původní kapacity.

Zdroj: Apple

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.