imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Takto po updatu vzrostl výkon nových MacBooků Pro


Apple včera večer vypustil aktualizaci systému, jež se primárně zaměřovala na problémy se zahříváním a omezováním výkonu u nových MacBooků Pro. Okamžitě jsme si update stáhli a vyzkoušeli na dvou našich zařízeních. Dokázal Apple vyřešit problém s firmwarem?

Krátce poté, co jsme museli s krvácejícím srdcem vracet naše 15“ zařízení na testování, jež jsme měli přes víkend doma, přišla zpráva na naše hodinky. Apple dle všeho vyřešil problém s přehříváním nových MacBooků Pro. O něco později jsme tak měli 13“ a 15“ laptopy zpátky v redakci a začali jsme okamžitě porovnávat výsledky.

Vzhledem k tomu, že podle Applu problém ovlivňuje všechny nové modely, jsme se rozhodli znovu otestovat výkon obou recenzovaných variant (čili i 13“ modelu).

Už na první pohled bylo jasné, že nám Apple nevěší bulíky na nos, jak se někteří uživatelé po uveřejnění informací o aktualizaci domnívali. Velikost aktualizace se lišila podle zařízení, pohybovala se mezi 1,3 a 1,5 GB – to naznačuje zásadní změny pod kapotou. Jak jsme zmínili v našem prvním testu, zařízení nebyla vůbec pomalá, zejména pak v porovnání s modely z roku 2016. Věděli jsme ale, že v sobě skrývají další potenciál.

Bohužel jsme již neměli příležitost otestovat model z roku 2016, ale vyndali jsme naše poznámky ohledně výsledků testování a porovnali je s novými daty. Jelikož se bavíme o výkonu, pracovali jsme s dokumenty ve vysokém rozlišení z předchozího testování a otestovali je pod různými kodeky (jak jsme totiž uváděli v prvním článku, kodeky by mohly být klíčem).

Nejdřív jsme ale výsledky porovnali s naším iMacem (late 2014 CTO konfigurace, silnější), jestli zde jsou nějaké změny. Nějakou změnu oproti prvním testům jsme čekali a výkon o něco narostl, ale rozhodně žádný obrovský skok. V tu chvíli obě zařízení dokončila operace ve Final Cutu na Apple ProRes 422 HQ. Nyní byl 15“ MacBook Pro o 15 % rychlejší. Jakmile jsme pak spustili chlazení na maximální kapacitu, dostali jsme o 10 % více.

Dokonce i stejná 1080p 24snímková timeline v DaVinci Resovle byla rychlejší o 5-10 %, nyní rychlost vzrostla na 20-30 %. Bohužel zařízení stále používá kodek h.264, zejména ve formátu mp4, nakonec tu však nebyly zásadní změny ve výsledcích. Průběh na MacBooku byl na 80 %, když iMac úkol ukončil.

V předchozím článku jsme již řešili, proč podobná porovnání nejsou ideální cestou, a za naším názorem si i nadále stojíme. Jde o zpětnou vazbu pouze pro ty, kdo v budoucnu plánují přechod z iMacu na notebook od Applu. Navíc renderovací časy jsou pro důležité pro export, ne pro výpočet timeline. V tom případě jsou tu různé výsledky: 10-20 % rozdíl u Final Cutu, jelikož jsme zde použili Apple ProRes 422 (nízké rozlišení) pro kódování timeliny.

Poté jsme se pustili do porovnání 13“ a 15“ modelů s dva roky starým 15“ modelem. Tady jsme nasadili težkou váhu a použili dříve zmíněné bestie ve vysokém rozlišení. Tentokrát jsme přidali 4K (48 fps) dokument do R3D 8K (24 fps) materiálů. Jde o zajímavé kombo, jelikož nižší rozlišení je doplněno dvojitým počtem snímků.

Tentokrát jsme vynechali Final Cut a použili kódování h.265, který v podstatě není součástí programu. Pomocí aplikace Compressor máte šanci exportovat 8- a 10bitové HEVC soubory, ale stojí to peníze navíc. Dříve jsme to nebrali jako faktor, takže se omlouváme, pokud jste s tím někdy měli problém. Použil jsem stejné LUT a výsledky se začaly objevovat.

Výsledky s 8K materiálem.
Výsledky se 4K materiálem.

Během těchto testů jsme v obou případech dosáhli na přibližně minutové zlepšení. DaVinci Resolve měl zpočátku několik framedropů, ale po několika pokusech už se žádné problémy neobjevily. Výsledky byly dost podobné. Zkontrolovali jsme číslo verze softwaru a byla nainstalována nestabilní beta ve verzi 15.0, což mohlo být původem problémů.

Celkově můžeme říct, že Apple updatem vyřešil několik hlavních anomálií. Základní 15“ model – i když předtím také neměl tak špatné výsledky – má nyní zásadně zlepšený výkon. Musíme ale zmínit, že má Apple stále nějakou práci před sebou. Rozhodně by mohl výkon vyladit tak, aby dával konzistentnější výsledky u maximální rychlosti taktu v případě high-endových modelů.

Navzdory tomu, že jsou SSD rychlé jako blesk, je RAM optimalizována tím nejlepším způsobem a můžete pracovat rychlostí blesku na obou zařízeních. Renderování by mělo být privilegiem high-endových desktopových počítačů. Jak jsme již zmínili, jde o perfektní přenosné zařízení, jež má nyní ještě méně kompromisů. Zvolte kterýkoliv z aktuálních modelů a pokud můžete, zdvojnásobte velikost jeho SSD. Je tu jasný nárůst výkonu v porovnání s 256GB modelem.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.