imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Temná hmota v High Sierra a její odstranění


Ne, nejnovější desktopový operační systém od Applu se nepřesunul do vesmíru. Jen se v něm také nachází „hmota“, kterou je těžké najít, přičemž zabírá obrovské množství místa. Ale my se jí umíme zbavit.

Je neskutečně zajímavé, jak vlastně vesmír funguje. Tu část, kterou jsme za pomoci současných technologií, nástrojů a vědomostí pozorovat, zabírá jen 4,6 % vesmíru. Ano, obrovské množství všeho, co zvládneme sledovat, je jen malou částí všeho. Zbylou nepozorovatelnou část vesmíru tvoří z 23 % temná hmota a ze 72 % temná energie.

Temná energie je hypotetická energie rozložená ve vesmíru a byla zavedena jako teoretický koncept pro vysvětlení současného zrychlování rozpínání ve vesmíru. Nicméně existence temné hmoty již byla dokázána a některá měření její přítomnost potvrzují. O čem se bavíme?

Temná hmota či skrytá hmota nebo též skrytá látka je označení hypotetické formy hmoty, jejíž existence by vysvětlovala nesrovnalosti mezi některými skutečně pozorovanými a vypočítanými hodnotami z modelů. O povaze chybějící hmoty existuje množství teorií, většina z nich se shoduje na faktu, že ji lze ve vesmíru pozorovat jen díky jejímu gravitačnímu vlivu na okolní objekty tvořené běžnou „svítící“ hmotou, ale neemituje elektromagnetické záření. Odtud její označení jako temná hmota.

Jak to ale souvisí s Applem a macOS? Největší vylepšení macOS High Sierra se totiž neodehrálo na povrchu, ale pod pokličkou. Apple vyměnil dříve používaný Hierarchical File System nebo HFS(+) na vlastní modernější řešení Apple File System (APFS), jež lépe sedí SSD diskům.

O novém systému jsme se již detailně bavili, takže dnes jen pro shrnutí. Největší výhody spočívají v rychlejším kopírování, rychlejším obnovování předchozích verzí dokumentů, duplikování, kontejnerech, Atomic Safe-Save a dalších kouzelných funkcích. Nechybí ani mýtická temná hmota, která je oficiálně nazývána jako Místní snímky.

Místní snímky jsou jednou z nejlepších věcí APFS. Funkce usnadňuje a zefektivňuje spravování bezpečnostních záloh. Dříve trvala tvorba záloh tolik času, protože systém musel procházet každou jednu věc, která se oproti poslední záloze změnila. Místní snímky situaci vyřešily, když systémové soubory umožnily tvořit své přehledy.

Je tu tak jen původní soubor. Systém se čas od času na soubor podívá a udělá si přehled (místní snímek). Tyto snímky zahrnují všechny změny, které se u souboru odehrály, čímž zrychlují jejich obnovu. Jelikož místní snímky nejsou duplikáty souborů, zabírají i méně místa.

Část prostoru na disku ale přesto zabírají, když je pak všechny sečteme, zaberou dost. V tu chvíli mohou přijít problémy. Jako uživatel tyto místní snímky vidět nemůžete, proto to porovnání s temnou hmotou. Jestliže zjišťujete informace o volném prostoru na disku v O tomto Macu, macOS místní snímky do výpočtu nedává.

Váš SSD disk však může být plný těchto souborů.

Systém se o ně stará automaticky. Jestliže máte trochu volného místa, systém dělá místní snímky tak dlouho, dokud jej nemáte zcela plné. Když je nějaký prostor potřeba, systém automaticky místo uvolní a maže záznamy postupně od nejstaršího. Apple metodu popisuje následovně:

Místní snímky starší než 24 hodin se automaticky mažou. Abyste měli vždycky úložný prostor, kdykoli potřebujete, ukládají se snímky jenom na disky, které mají hodně volného místa. Když začne místo docházet, začnou se snímky automaticky mazat, počínaje nejstarším. Proto okno Finderu a okno Informace neobsahují ve výpočtech dostupného místa na disku místní snímky.

Všechno na první pohled funguje bezchybně, občas se však potíže objeví. Přestože do systému hluboko integrovaný Finder si s místními snímky poradí, méně integrované programy třetích stran už ne. Může se tak stát, že na disku vidíte dostatek volného místa, ale při pokusu o instalaci vám aplikace hlásí plnou paměť. Je to právě proto, že konkrétní aplikace neumí správně pracovat s místními snímky.

Naštěstí je tu řešení i pro tuto situaci, stačí se temné hmoty zbavit ručně. Potřebujete k tomu jen aplikaci DaisyDisk. Skutečně doporučujeme sáhnout po této, protože podle našeho názoru umí se soubory pracovat nejlépe – navíc jde o nejhezčího správce aplikací na trhu. Umí navíc pomoci i s řadou dalších věcí.

Po stažení nejnovější verze už nemusíte dělat nic víc, než jen nechat program posbírat informace o veškerém prostoru, který můžete vyčistit. Klikněte na menu „hidden space“ a přetáhněte položku „purgeable space“ do příslušného místa v DaisyDisku. Následně klikněte na „delete“, a je to.

Rozhodně se dnes rozebírané problematiky nebojte. Místní soubory jsou tvořeny v dobru uživatele a jde o geniální způsob, jak využít nepoužívané místo. Ruční čištění prostoru je doporučeno pouze v případě, že vám aplikace třetí strany zobrazuje zmíněnou hlášku o nedostatku prostoru. V tom případě se řešení skutečně hodí.

Podívejte se na program DaisyDisk, jde o skutečně užitečného pomocníka i v řadě dalších situací.

Stahujte DaisyDisk z App Storu (Mac – 249 Kč)

Zdroje: WikipediaCult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.