imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Tento šroubek je skvělou ukázkou, proč nikdy nebudou výrobny Applu ve Spojených státech


I když současný americký prezident doufá, že Apple přesune veškerou svou výrobu „domů“, je to prakticky nemožné. A tento příběh o šroubku z Macu Pro krásně ukazuje, proč.

Když před přibližně třemi lety nastupoval Donald Trump na pozici POTUS, oznámil:

Máme v naší zemi skvělé lidi: chytré, bystré, energické, jsou úžasní. Slíbil jsem, že uděláme Ameriku opět skvělou, a skutečně teď mohu prohlásit, opravdu v to věřím, že se začínají věci hýbat… přesvědčíme Apple, aby stavěl své zatracené počítače a produkty v této zemi, namísto jinde.

Tehdy se tématu věnovala řada lidí, aby jej rozebrali z ekonomických, logistických a dalších pohledů. Dívali se, jaké následky by mělo, pokud by Apple začal své „zatracené počítače“ opravdu vyrábět ve Spojených státech. Téma už není tak žhavé a Apple dál spokojeně pokračuje s výrobou počítačů v Číně.

Nyní The New York Times vytáhli příběh malého šroubku, který jasně ukazuje, proč nikdy na zařízeních od Applu nenajdeme větičku „Assembled in U.S.A.“.

V roce 2012 oznámil Tim Cook, že firma vyrobí Macy Pro v Americe. Oznámení pochopitelně nabudilo všechny. Po tak dlouhé době společnost, která je synonymem Ameriky stejně jako Coca-Cola, vyrobí produkt ve Spojených státech. Nová pracovní místa pro Američany! Fantastické!

V Texasu vznikla nová montovna a vše bylo připraveno na masovou produkci. Ale… montovna Maců Pro potřebovala speciální typ šroubku. I když jsou v Texasu obrovské firmy, výroba šroubků není jejich silnou stránkou. Prostě jich nedokázaly dělat dostatek.

Nakonec se jim podařilo najít firmu, která jich dodávala 1000 denně a objednali si 28 tisíc šroubků. I to bylo daleko od skutečné potřeby. Navíc musíme dodat, že šroubky neměly perfektní design.

Navíc těchto 28 tisíc kusů – které byly vyrobeny ve výrobně s 20 zaměstnanci – bylo do Applu osobně dovezeno majitelem firmy v jeho Lexusu. Na 22 jízd tam a zpět.

Po měsících trápení se Apple rozhodl objednat šroubky v Číně, odkud je dostali včas a v odpovídající kvalitě. Masová výroba mohla začít. Ponaučení je jednoduché – když se bavíme o objemu, Číně se nevyrovná nikdo. Dokud se tento stav nezmění, nemá smysl vyrábět produkty Applu v Americe.

Další zajímavostí je, že přenést výrobu do Číny byl ve skutečnosti před 15 lety nápad Tima Cooka. Tehdy ještě nebyl CEO firmy, byl COO pod Stevem Jobsem. Ukázalo se, že nešlo o špatný nápad…

Zdroj: The New York Times

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!