imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Test Beoplay E8 – královský zvuk z Dánska


Do redakce se nám dostala novinka od společnosti B&O PLAY, jde o vůbec první kompletně bezdrátová sluchátka oblíbené značky. Dokázal dánský výrobce nacpat veškeré své principy do dvou kompaktních špuntů? A hlavně – jde o tak skvěle hrající sluchátka, jak jsme zvyklí?

Před několika dny jsme vydali článek o společnosti Bang & Olugsen. Podívali jsme se na téměř stoletou tradici značky, jak se firma rozvíjela, kdy přišly největší obtíže a kdo stojí za tím, že jsou prakticky všechny produkty dánského výrobce tak ikonické. Perfektně se nám tak hodí, že tu dnes máme Beoplay E8 – sluchátka, jež se absolutně oprostila od všech drátů. Jde tak o přímého konkurenta úspěšných AirPods. A jak jsou na tom sluchátka v porovnání s konkurencí?

Vnějšek

Začněme jako vždy pěkně popořádku, tedy samotným balením. Už na první pohled jde o klasická sluchátka společnosti B&O PLAY – bílá krabice, velké obrázky po stranách, čistý design a krátké popisky. Po otevření na nás čekají jak samotná sluchátka, tak nabíjecí pouzdro o velikosti menšího zmáčknutého vajíčka. Nechybí tu ani jednoduchý návod na rychlé nastavení. Hlouběji v krabičce pak vidíme různé velikosti vyměnitelných špuntů (nechybí ani patentovaný nástavec Comply), microUSB kabel pro nabíjení a manuál.

Samotný obal na přenášení je potažen kůží, má na sobě pletené ouško a vyražené logo B&O PLAY. Uvnitř jsou pak dva sloty pro jednotlivá sluchátka – každý má magnetické uchycení a specifický tvar, nikdy se vám tak nestane, že byste je vzájemně prohodili nebo špatně zastrčili. Sluchátka v pouzdře drží perfektně, i když obal otočíte a pořádně zatřepete, nevypadnou. Pouzdro má i magnetické zavírání, při každém použití člověk ucítí příjemný jistý pocit. Na zadní straně najdeme microUSB port pro nabíjení a dvě bílé diodky indikující nabití pouzdra. Uvnitř je pak ještě jedna barevná dioda, která indikuje stav sluchátek (nabíjející se oranžově a plně nabitá zeleně). V porovnání s pouzdrem u AirPods je to u E8 zásadně větší. Bez problému se ale vejde i do kapsy u kalhot.

Sluchátka samotná mají tvar, který perfektně sedne do uší. Někdo by se mohl bát, že budou vypadávat, u středně velkých uší s tím však nebyl problém – pokud se tedy používal způsob, kterým firma doporučuje sluchátka nasazovat. Zastrčit a pootočit směrem do zvukovodu. Každé ze sluchátek má na sobě písmenko pro umístění na správnou stranu, ale vzhledem ke tvaru si je prostě nemůžete nandat obráceně. Pravé sluchátko má navíc z vnitřní strany bílou diodu, která indikuje zapnutí. Jestliže tak sluchátka máte z uší, jedním pohledem víte, zda jsou zapnutá, nebo ne. Z vnější strany na nich vidíme stříbrnou kružnici, kterou vyplňuje logo společnosti. Prostor uvnitř kružnice slouží pro ovládání sluchátek. Základní úkony jsou relativně intuitivní, pro pokročilejší ovládání je však ideální přečíst krátký manuál. Na obou sluchátkách je pak ještě mikrofon, díky němuž můžete jak telefonovat, tak v případě potřeby pouštět okolní ruch do uší. O tom ale více později.

Hlavními použitými materiály jsou tvrdé plasty, prakticky ve všech případech příjemně pogumované. Pouzdro je pak tedy potažené kůží. Díky použitým materiálům jsou jak sluchátka skutečně lehká. Na jednu stranu je to škoda, trochu se kvůli tomu ztrácí prémiový pocit, na druhou stranu jsou velice pohodlná pro nošení, pokud je nasadíte správně, brzy zapomenete, že je v uších vlastně máte.

Použití

První spárování sluchátek probíhá zcela běžně tak, jak jsme při absenci čipu W1 zvyklí. Na sluchátcích zapnete režim párování, následně na svém zařízení Beoplay E8 najdete a připojíte. Párování funguje stejně jak na iOS, tak Androidu. Sluchátka jsme testovali s oběma operačními systémy a zjistili, že u iOS vše funguje jaksi lépe a přirozeněji. Důkazem je třeba ovládání hlasitosti – na Androidu máte jak prostor pro úpravu hlasitosti telefonu, tak sluchátek. Jestliže tak chcete získat co nejvyšší hlasitost, musíte nejdříve vytáhnout telefon, zvýšit hlasitost na maximum a pak ještě na sluchátkách samotných. U iOS je všechno řešeno najednou, vše tak ovládáte pohodlně skrze jedno či druhé zcela bez rozdílu.

Skvěle zpracované je ovládání sluchátek, které jsme výše už trochu nakousli. Vše ovládáte přes dotykové plošky na sluchátkách, každé ucho přitom slouží pro něco jiného. Na pravé straně klepnutím sluchátka zapnete, následně klepnutím přehráváte/pauzujete hudbu, dvěma klepnutími přeskočíte skladbu, třemi kliky vyvoláte virtuálního asistenta, při podržení pak zvyšujete hlasitost. Na druhé straně pak jedním kliknutím spustíte režim Transparency, dvěma kliky skočíte o skladbu dozadu, podržením snižujete hlasitost. Vše funguje bezproblémově, jen uživatelé s dlouhými vlasy budou mít přístup k ovládání trochu složitější – to je ale univerzální problém všech podobných sluchátek.

Když už jsme zmínili režim Transparency, chtělo by to vysvětlit, o co přesně jde. U Beoplay E8 funguje odclonění hluku na jedničku, z tohoto pohledu jde o perfektní špuntová sluchátka. Občas však okolí slyšet potřebujete, právě v tu chvíli přichází zmíněný režim. Když jej zapnete, spustí se oba mikrofony a přeruší se hudba. Vy slyšíte okolní zvuky, díky dvěma mikrofonům navíc neztrácíte přehled z prostoru – když někdo promluví zprava, uslyšíte to v pravém sluchátku. Ideální využití je třeba při přecházení silnice nebo během jízdy v dopravním prostředku, když chcete slyšet hlášení. Na komunikaci s ostatními to ale není, mikrofony přeci jen trochu trpí velikostí a zvuk není zcela bezchybný. Pro rychlé řešení situace však skvělé. Navíc se dá v aplikaci nastavit, jak moc se má zvuk z mikrofonů překrývat s hudbou – jestliže chcete, je možné mít při stisknutí režimu namixovat obě zvukové stopy třeba půl na půl.

Během používání využijete i několika dalších drobností, které při poslechu hudby zpříjemňují zážitek. Například to, když z ucha vyndáte pravé sluchátko, přestane hrát hudba. Když však vyndáte levé, hraje dál. Sami se tak můžete rozhodnout, co se vám zrovna hodí více.

Nejdůležitější na sluchátcích je však pochopitelně to, jak kvalitně hrají. Z tohoto pohledu Beoplay E8 zcela dominují, jde zcela jistě o nejlépe hrající bezdrátová sluchátka tohoto typu. Krásné věrné podání zvuku. V základu jsou na B&O PLAY trochu nezvykle zvýšené basy, vůbec se však nemusíte bát zážitku z Beats či podobných. Navíc ani zde nechybí podpora vlastní aplikace, v níž si lze podání zvuku zcela přizpůsobit podle vlastní chutí. E8 zvládají skvěle jak basy, tak středy a výšky – při prakticky jakémkoliv nastavení tak budou znít parádně.

Do sluchátek se výrobci podařilo dostat baterku na čtyři hodiny přehrávání hudby, nabíjecí pouzdro pak dokáže dodat ještě dalších osm hodin. Při celodenním poslechu tedy nebudete mít absolutně žádný problém, pouzdro má navíc již zmíněný microUSB port, který v případě potřeby najdete snad úplně všude.

Verdikt

Beoplay E8 jsou skvělý produkt. Znějí nádherně, mají unikátní design, na který jsme od firmy již dlouhá léta zvyklí, a řešení ovládání je jednoduše perfektní. Mezi drobné nedostatky patří relativně velké nabíjecí pouzdro, režim Transparency bude potřebovat ještě trochu doladit, abychom jej mohli využívat ve všech situacích, a využití plastových materiálů má sice pozitivní vliv na váhu, trochu se však vytrácí pocit prémiovosti.

V porovnání s AirPods jde o zásadně kvalitnější volbu, která ztrácí jen ve dvou bodech – ve výdrží baterie a v čipu W1. Je až neuvěřitelné, jak moc pohodlí W1 přináší a jak moc bolí, když si na něj zvyknete a musíte udělat krok zpátky. Na druhou stranu E8 jasně dominuje v kvalitě zvuku, designu (žádné příšerné tyčinky trčící z uší) a ve skvělém systému ovládání. To, po kterém z produktů sáhnete, už je jen na vás. Ani v jednom případě se nemusíte bát, že byste se spálili.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.