imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Test Beoplay M3 – chybějící dílek skládačky


Je tu další chytrý domácí reproduktor značky B&O PLAY, tentokrát nese označení M3. Vedle svých nesporných kvalit velkých si chce uživatele získat i svou relativně příznivou cenou.

Dánská firma Bang & Olufsen a jejich B&O PLAY nejsou oblíbenci jen tak. Na poli hudebních zařízení jsou něčím, co je Apple na trhu se smartphony, tablety či počítači. Krásný design, excelentní zpracování, pokrokové funkce. Není tak divu, že se vždy na nové produkty značky těšíme. Tentokrát tomu nebylo jinak – pojďme se podívat na to, co B&O PLAY s M3 přináší.

Vnějšek

Nikoho asi nepřekvapí fakt, že je M3 na první pohled okouzlujícím kusem hardwaru. Máme tu dvě barevná provedení – černou perlovou a stříbrnou hliníkovou. Jedna věc je jistá, a to přítomnost klasických prvků Beoplay. Detailní mřížka, kvalitní materiály, příjemné křivky, čistý design a jasný koncept. Vše tu opět máme.

Tady však obvyklost končí. Zaprvé je M3 dost těžké zařízení, při svých rozměrech o velikosti dlaně váží kolem 1,5 kg. To však nebude vadit, nový kousek značky Beoplay bude stát většinu času na jednom místě. Produkt skvěle sedí na většině povrchů a díky své váze dokáže podávat pořádné basy. Firma zařízení ještě pomohla, když na spodní stranu dala polymerovou vrstvu, aby zvýšila přilnavost.

Když už jsme u základny, k portům zařízení můžeme přistupovat právě skrze dvířka na spodní straně. Máme tu 3,5mm sluchátkový jack, microUSB port, tlačítka pro nastavování a vstup pro napájecí kabel. M3 v sobě nemá zabudovanou baterku, čili pro přehrávání je potřeba neustálé zapojení do sítě.

Na těle M3 nalezneme pouze tři tlačítka – dvě pro úpravu hlasitosti a multifunkční tlačítko pro pauzu/přehrávání, případně pro párování. Máme tu pak ještě dvě diody, které ukazují aktuální status, sílu signálu, softwarové updaty a další.

Jednou ze zajímavostí je, že se dá snadno odebrat ochranná mřížka a následně podle chuti nahradit jinou. Časem pravděpodobně dorazí i další barevné varianty M3, jak je u B&O PLAY zvykem.

Kvalita zvuku, používání

Než jsme začali M3 testovat, snažili jsme se zařízení zařadit někam na produktovou paletu. Došli jsme k názoru, že největším cílem M3 je právě zaplnění mezery mezi dalšími reproduktory.

Nejvyšší model A9 by snad zvládnul ozvučit i stadion. Nižší A6 je trochu umírněnější, ale dokáže větší místnost ozvučit tak, že se už s při 75 % hlasitosti s ostatními neuslyšíte. M5 je pak v porovnání s nimi diskrétní, ale díky krásnému designu a 360stupňovému zvuku patří spíš doprostřed obývacího pokoje.

Nicméně tu dosud chyběl model, který by se hodil do menších prostorů, kde by nebyl zbytečně silný. Dávat A9 do kuchyně je skutečně zbytečné. Tady právě přichází na řadu M3. Nenechte se však zmást, dva 40wattové reproduktory zvládnou místnost naplnit dostatečně, jen nejdete s kanónem na komára.

Kvalita zvuku zcela odpovídá velikosti. Základní nastavení je sice dost orientované na basy, ale díky oficiální aplikaci je snadné podání zvuku upravit podle svých preferencí. Jde mimochodem o stejnou aplikaci, kterou využijete u dalších produktů B&O PLAY. Zásadního zkreslení se nedočkáte ani u vyšších hlasitostí, i u nich perfektně uslyšíte kompletní rozsah. Jestliže bychom měli podání s něčím porovnat, je to jako kdybychom dali A1 trochu jiné šasi.

Nabízí se proto otázka, proč nedat přednost A1 před M3, navíc bychom získali i přenosnost. Ano, ale M3 má zcela jiné využití, což je jeho největší výhoda. Jelikož jde o chytrý domácí reproduktor, má všechny funkce, které najdeme i u dalších produktů kategorie. B&O PLAY však nic nevynechal, stále tu nechybí ani možnosti konektivity s dalšími reproduktory.

Zabudovaný Chromecast, Spotify Connect, Bluetooth, AirPlay a zanedlouho i AirPlay 2. Jestliže máte další produkty Beoplay, snadno je propojíte do systému multi-room. A6 v obývacím pokoji, M5 v ložnici, M3 v kuchyni – všechny ovládáte ve stejný čas ve stejně intuitivním prostředí.

Když se podíváme na cenu, nejenže je Beoplay M3 nejmenším, ale i nejlevnějším zařízením řady. Stojí přibližně polovinu toho, co další stupeň v podobě M5. Ano, stále nejde o nízkou cenu, ale design, funkčnost a krásné podání zvuku v porovnání s velikostí jsou důvodem, proč o novince přemýšlet.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.