imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Test Beoplay M5


B&O PLAY na CESu představili svůj nejnovější reproduktor jménem M5. Společnost zařízení označuje souslovím „připojený reproduktor“. Myslí tím, že vedle dalších výhod (jako třeba skvělý dánský design) má i možnost podpory propojení s více reproduktory klidně i v jiných místnostech.

V B&O PLAY byli poslední dobou velmi štědří, protože nám umožňují zařízení otestovat o dost dříve, než se vůbec dostanou k širší veřejnosti. Stejně tak tomu bylo u dnes testovaného Beoplay M5, nejnovějšího produktu z linky prémiového dánského výrobce, který spadá pod Bang & Olufsen. V testu se podělíme o naše dojmy, jež jsme během používání získali.

01_beoplay_m5_test_mega

M5 dorazí ve slušně vyhlížející krabici tak, jak je u Beoplay zvykem. Design balení nám však připomene spíše dřívější série než štědré balení A2 Active. Prvním překvapením byla velikost produktu – z publikovaných fotografií jsme čekali něco většího. Druhé překvapení na nás čekalo, když jsme krabici otevřeli, reproduktor a příslušenství zde příliš místa nezabíraly. Kromě samotného zařízení, jediného kabelu a manuálu zde byla jen polystyrenová výplň.

V balení obdržíte zařízení válcovitého tvaru. Design je minimalistický – na vrchu máme hliníkovou destičku, tělo je zahaleno pletenou látkou s označením Kvadrat (a setkali jsme se s ní již u Beoplay A6), spodní část zařízení je z plastu. Na trhu jsou dvě barevné varianty, a to světlejší a tmavší, téměř až do černa. Reproduktoru můžete kabátek snadno vyměnit, stačí jej stáhnout. Není tak problém se sladěním třeba s nábytkem.

Co se velikosti týče, má M5 na výšku 18,5 cm, na šířku 16,5 cm (to vážně není mnoho) a váží 2,54 kg (což je skutečně dost na tak malé zařízení). Hliníková destička na vrchu zařízení slouží pro ovládání, jejím otáčením můžete měnit hlasitost (nejde kompletně otáčet, ale po použití se vrací do původní pozice), kliknutím hudbu spustíte či zastavíte a mezi písničkami přeskakujete současným stiskem a pootočením.

02_beoplay_m5_test_mega

Za designem stojí Cecilie Manzová, která má na svém kontě již několik zařízení značky B&O PLAY, jako například Beolit 12 a 15 či Beoplay A1 a A2. Novinka Beoplay M5 – má pravděpodobně díky látkovému kabátku – svou podobou blíže spíše k A6, kterou designoval Jakob Wagner. Jak už to ale u vzhledu bývá, záleží na každém, jak se mu zalíbí – někdo jej bude milovat, jinému nesedne.

Vstupní porty jsou schované vespod M5. Není jich tu mnoho – je tu vstup pro napájení, kombinovaný analogový/digitalní 3,5mm jack (ten, kterého se Apple nedávno zbavil) a ethernetový vstup. Najdete zde i vypínač a tlačítko pro změnu režimů. Druhým jmenovaným lze zároveň nastavovat bezdrátová síť.

03_beoplay_m5_test_mega

Během několika sekund jsme reproduktor spojili skrze AirPlay – stisknete tlačítko s ozubeným kolečkem vespod zařízení, na iPhonu otevřete nastavení WiFi a už byste měli vidět zařízení, jež následně dvěma kliky přidáte do WiFi sítě. Jsou tu však i další možnosti bezdrátového připojení než Apple AirPlay, o čemž vypovídá písmeno M v názvu produktu (v B&O PLAY takhle již dříve svá zařízení rozlišovali).

Jednou z nich je staré dobré propojení přes Bluetooth, které snad nikomu nemusíme představovat. Máme tu i vlastní řešení od firmy Bang & Olufsen jménem BeoLink Multiroom. To se hodí zejména ve chvíli, když už doma máte další zařízení od dánské společnosti. Je tu dále QPlay 2.0 a Spotify Connect, jenž odkazuje k nativní podpoře Spofity. Reproduktor tak zvládne přehrávat hudbu přímo ze služby a vy můžete svůj telefon používat k čemukoliv jinému. Tato možnost pracuje jak s iOS, tak s Androidem, což jsme již dříve viděli třeba u A6 a A9.

04_beoplay_m5_test_mega

V reproduktoru máme i relativně novou podporu Google Cast, rovněž jsme ji však již mohli vidět u A6 a A9. Jde o standard velice podobný AirPlay fungující na WiFi. Společné má i nějaké vlastnosti se zmíněným Spotify Connect, například okamžité cloudové streamování. Stejně jako u AirPlay můžete tímto standardem synchronizovat více reproduktorů (u řešení Applu je však nutné zajít do desktopového iTunes). Je tedy možné přehrávat stejnou hudbu na více zařízeních v různých pokojích domu, třeba z A9, A6 a M5 – jediným limitem je tak vaše šrajtofle.

Jestliže se vám pomocí jednoho ze šesti způsobů podařilo připojit, jde se na hudbu! Ta je přehrávána pomocí pěti různých reproduktorů najednou – vespod máme 13cm subwoofer, vepředu se za látkou schovává 4cm reproduktor na střední tóny a nahoře jsou pak rovnoměrně rozmístěny tři 2cm výškové reproduktory. Díky tomuto rozmístění disponuje Beoplay M5 tzv. B&P PLAY True360 zvukem, což by mělo zajistit perfektní zvuk všude, ať stojíte vůči reproduktoru kdekoliv. Z naší zkušenosti je však stále ideální, pokud stojíte přímo před repráčkem.

05_beoplay_m5_test_mega

Po směru ideálního hudebního zážitku jde o velice subjektivní názor. Zařízení od B&O PLAY mívala slušně vybalancované podání, nicméně v poslední době se přidala na trendovou vlnu a začala tlačit více na basy. Stejným směrem jde i M5, dočkáte se tedy hodně hlubokých a hutných basů. Naštěstí se vyšší tóny úplně neztratily, nicméně střední tóny se zdají být během poslechu plošší.

Basů může být někdy až nepříjemně hodně, zejména když si reproduktor postavíte na pracovní stůl. Není ideální, když vám neustále vibruje deska stolu a vše, co na ní máte postavené, rezonuje. S hlasitostí nebudete mít problém, reproduktor zvládne pohodlně vyplnit středně velké místnosti. Jak jsme již však podotkli, záleží na vkusu každého.

06_beoplay_m5_test_mega

Naštěstí můžete pro konečnou podobu přehrávání využít nativní aplikaci Beoplay, stejně jak je tomu u dalších modelů B&O PLAY. To lze skrze kruhovitý interface jménem ToneTouch – každým směrem máte styl podání a tažením si vybíráte snížení či zvýšení jednotlivých parametrů.

Můžete si takto značně upravit zážitek z poslechu Beoplay M5. Pokud se tedy k nákupu dostanete, rozhodně doporučujeme aplikaci stáhnout a upravit si podobu zvuku podle vašich preferencí. I malá úprava dokáže radikálně změnit zážitek z poslechu. Navíc si můžete jednotlivá nastavení ukládat, pro různé druhy hudby tak můžete mít odlišně nastavené parametry. Základní nastavení asi nejlépe slouží pro přehrávání elektronické hudby, jestliže však chcete zamířit třeba směrem k metalu, několik úprav to chtít bude.

07_beoplay_m5_test_mega

Novinka od B&O PLAY je jednoduchý, ale úžasný reproduktor. Design vypadá nádherně, kvalita zvuku je parádní a na velikost zařízení je hlasitost více než dobrá. Vše je navíc snadno upravitelné skrz ToneTouch. Kdybychom se měli zaměřit na negativa, byla by to pravděpodobně jen cena. V porovnání s nabídkou konkurence je 600 eur skutečně dost. Nedivili bychom se, kdyby byl Beoplay M5 prvním reproduktorem v nové řadě a firma by se tak snažila protlačit své řešení pro přehrávání ve více místnostech dle potřeby. Jedinou nevýhodou skutečně zůstává cena, na druhou stranu si přiznejme, kdy vlastně byla zařízení od B&O PLAY levná, že?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!