imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Test BeoSound 1 a BeoSound 2 od Bang & Olufsen


Na iMagazínu jsme pro vás testovali spoustu zařízení B&O PLAY, což je menší bratříček známé dánské značky Bang & Olufsen. Tentokrát jsme se zblízka podívali na „skutečné“ produkty Bang & Olufsen, konkrétně bezdrátové reproduktory BeoSound 1 a BeoSound 2.

Jaký je skutečný rozdíl mezi B&O PLAY a Bang & Olufsen? Na první dobrou by člověk mohl říct, že cena. To není špatná odpověď, každopádně najdeme mnoho dalších rozdílů. Vyšší cenovka totiž na produktech Bang & Olufsen není jen kvůli logu, zařízení většího bratříčka se mohou pochlubit i vyšší kvalitou a komplexnějším designem. Na test jsme se opravdu těšili, protože nám podobné produkty nechodí na recenze každý den.

Design

Dánská společnost měla design svých zařízení vždy na jedné z nejvyšších příček. Jde o parametr, díky němuž se značka odlišuje od ostatních – jednoduše mají nádherné produkty. Nejsou přitom jen krásné, ale hlavně unikátní. To samé pochopitelně platí i v případě BeoSound 1 a BeoSound 2. Jde tentokrát o komolý kužel s jedním nebo více horizontálními a vertikálními otvory (záleží na modelu).

Jestliže se podíváte blíže, reproduktor na vrchní straně dokazuje, o co tu jde. Na první pohled se navíc může zdát, že je povrch šasi z broušeného hliníku, ale i zde je něco navíc. Vrchní vrstva je totiž pokryta drobnými rýhami, jež jsou všechny kratší než jeden milimetr. Tento fakt mění lom světla – i když by se tak z popisku mohlo zdát, že jde o drobnost, výsledným efektem je pocit, jako byste se dívali na zařízení nějaké pokročilé mimozemské civilizace.

Kvalita reproduktorů je excelentní – zpracování je perfektní, jde navíc o masivní kus hardwaru. Dávno dobře víme, že větší váha s sebou přináší znak spolehlivosti, a pokud je tomu tak, u BeoSoundů se vážně nemáme čeho bát – menší model 1 váží 3,5 kg, větší model 2 pak má 4,1 kg. Oba modely se liší i velikostí, BeoSound 1 je 33 cm vysoký, zatímco BeoSound 2 dosahuje výšky 42 cm. Zprvu jsme si je představovali trochu větší, ale vypadají famózně, zejména BeoSound 2.

Menší kužel pod vrchní částí reproduktoru má na sobě LED diodu, která umožňuje sledovat, co se právě odehrává. Není potřeba dodávat, že nejde o ledajakou diodu a že naprosto perfektně sedí do celkového stylu – jde o drobnost, vypadá však famózně. Reproduktory nemají svůj tvar primárně kvůli designu, ale kvůli kvalitě reprodukce zvuku. Tento tvar totiž umožňuje vycházet zvukům z horní strany ve 360 stupních a nese označení Acoustic Lens Technology. Na vrchní straně komolého kuželu najdeme i ovládání – je zde „nekonečné“ kolečko pro hlasitost a dotyková plocha s další LED diodou.

Balení produktů se nese v tradičním stylu Bang & Olufsen. Jde o jednoduchou hnědou krabici, jež vás na pohled příliš neohromí. Kdybychom tak měli nějak shrnout podobu obou zařízení, máme jen slova chvály. Oba modely jsou dostupné ve stříbrné a zlaté barvě, čas od času se však objevují i exkluzivní edice (černá, zelená apod.).

Vlastnosti

Začneme s funkcemi, které modely BeoSound 1 a 2 sdílejí. Zaprvé se podívejme na bezdrátové připojení, skrz nějž lze využívat spousty služeb, jako vlastní technologii Multiroom od B&O, ale i Bluetooth, AirPlay, Chromecast, DLNA, Spotify, Deezer, QPlay či TuneIn. Reproduktory tak připojíte prakticky jakkoliv. Zvolit si můžete i 100Mbit Ethernet, klasický 3,5mm sluchátkový jack však naleznete pouze u většího modelu. Wi-Fi funguje jak na 2,4Ghz, tak na 5Ghz pásmu, Bluetooth je ve verzi 4.1. V BeoSoundu 2 není baterie, jestliže tak hledáte přenosný reproduktor, musíte sáhnout po menším modelu. Baterka u něj zvládne 16 hodin přehrávání na průměrnou hlasitost, 4 hodiny pak na maximální.

Jako uživatelé iPhonu jsme mohli vyzkoušet pouze iOS verzi aplikace Bang & Olufsen, která je zcela intuitivní. Pomocí několika kliknutí se připojíte k Wi-Fi síti, chvilku si počkáte na stažení nejnovější verze a následně můžete používat. Skrze aplikaci lze ovládat všechna zařízení B&O a novější Beoplay (jako třeba A8). Nenajdeme zde sice stejné množství možností, jako tomu je u aplikace B&O PLAY, ale ToneTouch a ekvalizér tu nechybí.

Velké rozdíly jsou u samotných reproduktorů. Na vrchní straně BeoSound 1 je přibližně 4 cm široký reproduktor, na spodní straně je pak 10cm subwoofer. U modelu BeoSound 2 má subwoofer 13 cm, dále tu pak jsou ještě dva 5cm reproduktory pro středy a 2cm tweeter. Ideální kombinace pro prémiovou kvalitu zvuku.

Zvuk

Zařízení vypadají nádherně, ale jak zní? Nejdříve jsme vyzkoušeli BeoSound 1 a musíme se přiznat, že nás na první poslech neposadili do židle. Rozhodně reproduktor nezněl špatně, ale nedostavil se očekávaný pocit, kdy bychom museli sbírat bradu ze země. Zvuk nezněl tak přesvědčivě, rozhodně chyběla trocha čistoty a jednoduše vše úplně nesedělo. Pochopitelně jde o velice kvalitní reproduktor, ale čekali jsme víc.

I když jde o 360stupňový reproduktor, ve větších prostorech začíná ztrácet. Zahradu vám tedy zvukem nezaplní, u středně velkého domku však není problém. I když se nám po designové stránce opravdu líbí, jen kvůli tomu bychom reproduktor nekoupili.

U BeoSoundu 2 naštěstí nastal přesně opačný pocit, hned od prvních tónu jsme si jej zamilovali. Má ohromné množství síly – pro jistotu jsme ani nezkoušeli maximální hlasitost, protože to bychom už nikdy vztahy se sousedy neurovnali. Reproduktor má úžasný plný zvuk, hudba je krásně čitelná v celém rozsahu a basy za to umí zabrat. Pokud bychom však měli BeoSound 2 někam zařadit, tak spíš než ke klasice či jazzu by seděl na elektronickou hudbu.

O reproduktoru bychom mohli psát sáhodlouhé ódy, BeoSound 2 bezpečně zvládá podání zvuku i při vyšších hlasitostech. Jestliže bychom se rozhodovali podle zvuku, brali bychom jej hned, jenže…

Shrnutí

Stejně, jako se nezeptáte starší dámy na věk, se u Bang & Olufsen neptáte na cenu zařízení. Jestliže jste dosud nevěděli, že jsou produkty dánské značky drahé, tak ano, jsou. Ne trochu, dost. Cena BeoSound 1 je 33.590 Kč, cena většího modelu BeoSound 2 je pak 43.990 Kč.

Cenu sice můžete kritizovat, ale nejde o nic nového pro kohokoliv, kdo se s produkty B&O někdy setkal. Jejich cílem je skutečně úzká cílová skupina, jež si cení jak kvality zvuku, tak kvality designu. Bohužel sem my nespadáme.

Produkty v nás vyvolaly smíšené pocity. Menší model bychom označili za zklamání, větší naopak dokázal překonat naše (již tak hodně vysoká) očekávání. Je těžké říct, komu bychom reproduktory doporučili, a to hlavně kvůli ceně. Zvuk je skvělý, design také, stejně tak kvalita zpracování. Jestliže jste však ochotní za bezdrátový zvukový systém utratit podobnou částku, rozhodně stojí za zvážení.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!