imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Test Giroptic iO –  natočte své nejkrásnější zážitky ve 360 stupních


Trh s 360° kamerkami nabízí pořádné množství různých řešení pro ty, kteří milují tvorbu všesměrových záběrů na svém iPhonu. My jsme jednu z nich otestovali, konkrétně kompaktní Giroptic iO. Jak si kamerka stála?

Když se k nám do redakce iO dostala, byli jsme trochu skeptičtí. V podstatě jsme nevěděli, co přesně s kamerkou máme dělat. Nikdy dříve jsme větší testy 360° nedělali, jméno společnosti jsme však znali. Rozhodli jsme se nejdříve udělat podrobnější rešerši, v níž jsme došli ke dvěma věcem.

Jednou z nich je, že většina 360° kamer stále vypadá spíše jako koncepty či prototypy. Druhou věcí pak bylo, že jsme tento model již dříve viděli. Konkrétně na konferenci Facebook F8, kde společnost publiku představila svět 360stupňových videí právě s pomocí 4 tisíc kamerek iO.

Zařízení dorazilo v krásné malé krabičce, přičemž stačilo otevřít víčko a hned jste před sebou měli samotnou kamerku. Na první pohled nevypadá úplně jako kamera. Jde asi o 7 cm dlouhé příslušenství, které je schované v odolném (na první pohled) plastovém obalu. Hlavními barvami jsou modrá, bílá a černá. Samotnou kamerku vám přitom na telefonu pomáhá stabilizovat posuvný modrý držák.

Na rozdíl od dalších podobných zařízení je iO zaměřena zejména na dělání selfies, k iPhonu se připojuje pomocí Lightning konektoru. Je skvělé, že vývojáři a designéři mysleli i na to, že různé modely mají odlišnou tloušťku. Snadno tak kamerku připevníte třeba na telefon se silikonovým pouzdrem.

V App Storu jsou pak k nalezení dvě použitelné aplikace. Přestože existuje vlastní aplikace pro videohovory, stačí stáhnout iO 360 – ta se o videohovory postará také. Rádi jsme kamerku využili třeba při hovorech s rodinou nebo do zahraničí. Jen je škoda, že Giroptic iO neměla i druhá strana. Třeba po přestěhování na nové místo by takto mohla probíhat rychlá 360stupňová prohlídka.

Použití je skutečně jednoduché. Kamerku stačí připojit k telefonu, aplikace se automaticky spustí. Umožňuje vám následně živě vysílat video na Facebook, YouTube a další hlavní platformy, abyste své zážitky sdíleli s tisíci dalších uživatelů v přímém přenosu. Jestliže patříte spíš mezi „offline uživatele“, i zde je celá řada možností. Můžete dělat selfies (díky 360 stupňům se vám jistě nestane, že byste se do záběru nevešli), selfie videa či časosběrné záběry.

Nativně aplikace podporuje všechny hlavní sociální platformy, snadno však skrze unikátní link zašlete záběry prakticky kamkoliv. Ten naleznete u všech videí a obrázků, jež vytvoříte. Výsledné záběry můžete prohlížet třemi způsoby – tradičním rozhlížením pomocí gyroskopu, stlačením do panoramatického snímku nebo duplikováním pro prohlížení ve VR headsetu kompatibilním s iPhonem.

Je důležité podotknout, že během natáčení držíte telefon vzhůru nohama. Je to jednoduše kvůli umístění Lightning konektoru, jinak byste si půlku záběru zakrývali rukou.

Systém spojuje výsledné záběry ze dvou 195stupňových kamer, vše ale probíhá v reálném čase. Nemusíte tak pokaždé čekat, jak se výsledek povedl. Jedinou nevýhodou obrovských čoček je fakt, že na nich krásně ulpívají otisky prstů, což pochopitelně záběry rozmazává. Po pár pokusech si však rychle zvyknete na to, jak máte mít ruce, abyste si na kamerku pořád nesahali. V balení je již zmíněný kryt, kam příslušenství můžete schovat, když jej nepoužíváte.

Giroptic iO umí dělat videa v MP4 s rozlišením 1920 x 960 a 30 fps, obrázky pak v JPEG v rozlišení 3840 x 1920. Baterie má 915 mAh a byla umístěna pod čočky – na první pohled se může zdát zbytečně velká, ale při neustálém používání jen tak tak vydrží jeden den. I tak je ale dobré mít po ruce externí nabíječku, jinak vám velice rychle klekne i samotný iPhone.

Při podrobnějším prohlížení najdeme pod čočkou i otvor pro mikrofon. Nepomáhá bohužel k vyšší kvalitě audia, ale zařízení při zapojení zakrývá část mikrofonu na vašem telefonu. Spíše tak jen vyvažuje způsobenou ztrátu. Funguje však velice dobře a během prohlížení záběrů jsme si ani nevšimli, že při natáčení nepoužívá mikrofon z iPhonu.

Když se bavíme o podobném příslušenství, není důležitá jen kvalita výsledných záběrů, ale i pohodlnost používání. Nejde o úplně nejlevnější kus hardwaru a určitě byste nechtěli, abyste s kamerkou jakkoliv zápasili. Při prvním používání je trochu zvláštní, že máte telefon naopak, na to si však uživatel zvykne prakticky okamžitě. Navíc systém Plug & Play spolu s automatickým spuštěním příslušné aplikace ještě o něco používání zpříjemní.

Na chvíli se vraťme k úvodu, kdy jsme mluvili o designu zařízení, jako kdyby šlo ještě o koncepty. Rozhlédli jsme se tedy po aktuální nabídce od konkurence. Podle našeho názoru udělali vývojáři dobře, když zvolili cestu přes jednoduché připojení. Ostatní častěji sahají po bezdrátové kamerce s tripodem. V případě Giroptic iO nemusíte nic nikam odkládat, vše máte pěkně u sebe, rozhodně není potřeba dalších lidí. Funguje to opravdu tak, jako když děláte selfie.

Jedinou věcí, na níž si tak musíte zvyknout, je skutečně jen to držení vzhůru nohama. Vzhledem k připojenému příslušenství se trochu změní i těžiště, iPhone to tak chce chytit trochu jinak. Když pak natáčet přestanete, stačí kamerku odepnout a strčit do kapsy.

Pojďme si to tedy shrnout. Kamerka Giroptic iO přenesla natáčení 360stupňových záběrů do kompaktní formy, jež je pohodlná pro používání jednou rukou. V případě softwaru se dbalo na to, aby vše fungovalo jednoduše, byla zde kompletní nabídka potřebných režimů a nebyl absolutně žádný problém výtvory sdílet kdykoliv a s kýmkoliv.

Kvalita obrazu a zvuku je více než dobrá, nicméně nečekejte žádný „wow“ okamžik – kamerka prostě umí přesně to, co byste očekávali. Moc se nám líbily použité materiály a jednoduchý design obalu. Kapacita baterie je obrovská – je skvělé, že pro napájení nepoužívá energii z iPhonu. Naleznete tu všechny funkce, jež byste u kamerky podobného typu hledali.

Podle informací na obalu je minimálním požadavkem iOS 8, přičemž kamerka funguje se všemi iPady a iPhony, které mají Lightning konektor. Nepotřebujete tak kupovat nejnovější modely, aby vše bezproblémově fungovalo. Jestliže rádi cestujete, jde podle nás o skvělého společníka, jenž vám rozšíří možnost sdílet své zážitky s přáteli.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.