imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Test Nokia Home – Chůvička, nebo domácí kamera?


Následující článek můžete brát jako skutečně dlouhodobý test, jelikož Nokia Home (dříve Withings Home) používáme již přes půl roku. Tento gadget se usadí na vrchu vaší skříně a bude zapadat prachem. Tentokrát však zcela doslova, ne obrazně.

Pojďme začít názvem produktu, který je upřímně dost přesný. Zatímco u chytrého teploměru a chytré váhy jsme měli řadu jasných funkcí, dnes představovaný produkt z řady Nokia Health zvládne naplnit řadu požadavků v domácnosti. Vaši přátelé si mohou myslet, že není k ničemu, ale vy budete muset oponovat. Zdaleka ne každý něco podobného doma potřebuje, ale jakmile si kameru pořídíte, bude plnit mnoho různých rolí.

Nokia Home ve svém válcovitém těle ukrývá kameru a senzor snímání kvality vzduchu. Kamera má 5 MPx, nahrává v 1080p a má relativně slušné noční vidění. Vedle toho nabízí i 2W reproduktor, můžete tak skrz něj za pomoci iPadu či iPhonu mluvit a sledovat, co se v domácnosti děje. Díky zabudovaným diodám ve spodní části zařízení z něj navíc můžete udělat slušivý noční doplněk. Pomocí jednoho kliknutí můžete spustit i tichou ukolébavku. Vedle toho Nokia Home automaticky nahrává posledních 12 hodin a video nahrává na server, kde si jej můžete po dalších 48 hodin prohlédnout a uložit.

S čím může pomoci?

Nejlepší na chytrém zařízení jsou jeho možnosti využití. Zaprvé je Nokia Home možné využít jako domácí chůvičku, skrz níž sledujete své nejmenší. Má to ale nevýhodu v tom, že potřebujete mít po ruce i zásuvku, z níž pak kabel budete chtít vždy vypojit, aby si s ním dítě přes den nehrálo. Tento způsob tak není úplně ideální – lépe poslouží některá z levnějších variant, kterých na internetu najdete celou hromadu.

Můžete své dítě nebo zvířátko sledovat na libovolném zařízení od hodinek po TV.

Funkce kamery však může být užitečná v řadě jiných případů. Když Nokia Home umístíte tak, že uvidíte na vstupní dveře, můžete být během dovolené skutečně v klidu. Lze si totiž nastavit zaslání upozornění v případě jakéhokoliv pohybu. Když tak kdokoliv do domácnosti vstoupí, dostanete notifikaci. Hodí se zde i mikrofon, kdy můžete případnému zloději rovnou říct, že je natáčen a že proti němu máte natočené záběry nahrané na server. Za jistých okolností by ho to mohlo odradit natolik, že se prostě jen otočí, a nakonec nechá vaši domácnost úplně netknutou. Vhod může přijít i přednastavené osvětlení.

Na internetu už jsme viděli spoustu příkladů, kdy majitel domu mohl použít kamerový záznam ve vysokém rozlišení proti nechtěnému hostovi. A to ani nemyslíme na prevenci, kdy zloděje můžete snadno odradit jen tím, že kamerku uvidí – přestože totiž Nokia Home vcelku pěkně zapadne po bok další výzdoby domácnosti, je na první pohled vidět, že jde o kameru. S prevencí tak pomůže možná ještě víc než s bezpečností.

Jistě si vzpomenete i na příhody, kdy si někdo najal uklízečku, která během čistění domácnosti do kapsy strčila i pár drobných z vaší kasičky. Když jí předem rovnou řeknete, že kamerku od prachu utírat nemusí, protože je neustále zapnutá a není ideální, pokud se s ní hýbe, máte jistotu neodlehčené pokladničky. Dvakrát si totiž rozmyslí, jestli bude riskovat. Jde o vcelku konkrétní příklad, každopádně je jasné, že můžete kamerku využít ohromným množstvím dalších způsobů (jen se asi vyvarujte modelu „boss, který vidí všechno“ – to by bylo trochu zákeřné).

Jelikož jsme předchozí verzi kamerky používali u našich vstupních dveří (přestože snímá tak široký záběr, že v ideálním případě zvládne sledovat celou domácnost), položili jsme si otázku: „Je možné používat dvě zařízení najednou?“ Odpovědí je, že ano. Navíc vše funguje velice snadno. Instalace druhého zařízení nezabere více než minutu a obě kamerky se okamžitě objeví na vašem displeji. Pro každou kamerku můžete nastavit vlastní systém notifikací. Bezpečností snímání vaší domácnosti tak zvládnete nastavit doslova během několika minut – a vyjde to zásadně levněji, než na kolik přijdou profesionální systémy. Jak jsme již řekli u testu Nokia Thermo, opět bychom rádi zdůraznili, že pokud zařízení používáte v jedné domácnosti, určitě se přihlašujte pouze s jedním účtem a jedním mailem. Pro někoho to je jasné, nemusí však být pro všechny.

Musíme se rozmluvit i o senzoru snímání kvality vzduchu, jde přeci jen o zařízení s řady Nokia Health. Měření bylo podle všeho odpovídající, protože přes den ukazoval senzor „dobrou kvalitu vzduchu“, zatímco v noci kvalita vždy klesla (když jsme neotevírali okna, aby se větralo). Vše je vidět na jednoduchém grafu. Je to ale důvod, proč jsme vypnuli původní nastavení, kdy se při snížení kvality vzduchu vždy rozsvítilo červené světlo – v noci vás něco takového nepotěší. Pokud byste hledali výhradně senzor pro měření kvality vzduchu, na trhu jistě naleznete lepší zařízení, ale jako přidanou hodnotu jsme to uvítali.

Nokia Home je v podstatě dobře poskládané zařízení pro monitorování domácnosti, které snadno nainstalujete a které pokryje řadu různých funkcí v mnoha typech domácností. Ať už máte v plánu aktivní používání kamerky (jako chůvičku), nebo chcete Nokia Home použít jako statickou kameru, nebudete koupí zklamáni. Nesmíme totiž zapomínat na skvělý software od Nokie, jenž je velice příjemný na ovládání a skutečně spolehlivý. Jde o nesrovnatelně lepší řešení než u Withings, u nich to byla jedna chyba za druhou. Instalace je snadná, ani cena není příliš vysoká.

Nokia navíc v současnosti navíc nabízí promoakci na svůj Home Service – prémiové zabezpečení nyní s kódem FREESUM17 dostanete na dva měsíce zdarma, akce končí 1. srpna. Prémiová funkce zajišťuje možnost sledování HD záznamů kamerky ze serveru celých 30 dní, nikoliv jen 48 hodin. Když náhodou promoakci nestihnete, pořád získáte měsíc zdarma. Následně služba vyjde na 7,95 eur měsíčně za 7denní uchování záznamů a 19,95 eur měsíčně za 30denní uchování záznamů.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.