imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Test nového iPhonu XS a iPhonu XS Max


Na vyzkoušení nových vlajkových lodí jsme měli před uvedením jen pár hodin, ale snažili jsme se jich využít naplno. Pojďme se místo technických pojmů podívat na první dojmy.

Nemůžeme být mezi prvními, ale budeme mezi nejlepšími – tak zní naše stanovisko týkající se iPhonů XS a iPhonu XS Max. V následujících dnech budeme dva nejlepší chytré telefony Applu testovat a doufáme, že nám s tím pomůžete vy, naši čtenáři. Byli bychom rádi, kdybyste v komentářích vznesli vaše dotazy a na jejich základě budeme oba telefony testovat.

V mezičase se ale pojďme na oba telefony rychle podívat. O technických inovacích iPhonu XS a iPhonu XS Max jsme toho napsali již spousty a viděli jsme hromadu fotografií a videí od dalších různých žurnalistů a vlogerů. Nicméně držet je ve vlastních rukách je něco úplně jiného. Něco jiného je také to, když nás sedí v kanceláří pět nebo šest a všichni na telefony hledíme a bavíme se o nich. Pojďme se podívat na první dojmy, nejprve na design a posléze na to, co nás opravdu ohromilo…

iPhone XS – Hordon

Tim Cook při loňském představení iPhonu X řekl, že takto inovativní zařízení ovlivní příští dekádu iPhonů. Nikoho tedy nepřekvapilo, když Apple letos představil zařízení, které z loňského modelu vychází.

Zdali je to dobře, nebo špatně, se musíte rozhodnout sami. Prostě se na nové telefony podívejte. Co vidíte? Já vidím zařízení s tenčími rámečky a bez 3,5mm jacku…

Podle všeho loňský iPhone X neovlivnil na následujících 10 let jen chytré telefony Applu, ale celý trh chytrých telefonů.

Může se stát, že se vám telefon líbit nebude, i já měl určité pochybnosti. Můžete vinit Jonyho Ivea, můžete nesnášet tvar fotoaparátu nebo se vám nemusí zdát chybějící tlačítko Home a 3,5mm jack. Je to ale jedno. iPhone udává směr a tak to prostě je.

Musíme ale podotknout, že byste neměli telefon soudit jen podle fotografií. Ani mě se zařízení podle fotografií moc nepozdávalo. Nicméně vždy když držím v ruce X nebo letošní verze, jsem překvapen, o jak nádherné zařízení se jedná a jak pečlivě je promyšlen každý detail (nevšímejme si asymetrického spodku).

Jednoduše řečeno, držet v ruce iPhone XS je jako držet v ruce iPhone X, a tak by to mělo být. Oba telefony jsou si podobné a funkcionalita se moc nezměnila, ale to není tak překvapivé, jelikož se jedná o sérii S. To ale neznamená, že novinka není daleko chytřejší.

Jelikož se jedná o první dojmy, nezabýval bych se moc specifikacemi. Důležité je, že vše od fotoaparátu, procesor a další interní komponenty je lepší. Ne extrémně, ale rozdíl je vidět. Není možné dobývat svět každý rok novým zařízením a to ani není cíl iPhonu XS. Jedná se ale o přijatelné vylepšení a může se jednat o vhodný nákup pro všechny, kteří si nepořídili loňský iPhone X, protože chtěli počkat na vylepšení celého konceptu.

A tady je, iPhone XS, vylepšení konceptu.

iPhone XS Max – Viktor

Velikost

Nikdy jsem neměl model Plus, když jsem to tedy risknul a zaregistroval se pro iPhone XS Max, byl jsem velmi zvědavý, jak mi padne do ruky. Vím, že se jedná o největší displej iPhonu v historii, budu ho ale moci normálně používat? Dává vůbec smysl? Nechme si poslední otázku na úplný konec.

Po iPhonu X to nevypadá jako tak velká změna. Do kapsy se mi pohodlně vleze. Pokud máte menší ruce, může vám připadat velký, mně ale velikost vyhovuje. Možná je trochu těžší, ale oproti iPhonu X se nejedná v podstatě o žádný rozdíl. Pokud ale přecházíte z menšího modelu, zejména 5s nebo SE, bude to pro vás opravdu nezvyk. Velký displej je ale super. Dívat se na něm na nádherné fotografie je něco úžasného.

Fotím poměrně často, svou rodinu, v kanceláři, s přáteli a většinou fotografie kontroluji právě na telefonu (občas z nich vytvářím alba na svém iPadu pomocí nové funkce v iOS 12 zvané Memories, podle mě se jedná o nejlepší způsob, jak prezentovat událost). Nehledě na to, že pokud je fotoaparát tak dobrý, mohl by displej fotografie také co nejlépe zobrazovat.

Jsem jím naprosto uchvácen a jsem si jistý, že práce bude na novém telefonu daleko příjemnější. Pokud jste přešli z modelu Plus na iPhone X a chyběl vám větší displej, je pro vás tato novinka povinnost. Stačila půl hodina a iPhone X mi přišel poněkud miniaturní…

Barva

iPhone XS Max si můžete pořídit ve třech různých barevných provedení. Kromě stříbrné a vesmírně šedé je nyní dostupná také zlatá. Samozřejmě vše záleží na vkusu, podle nás ale bude nejoblíbenější právě zlatá. Pat byl opravdu ohromen a řekl následující: „Jony Ive musel při pojmenovávání chybět, protože by určitě nedopustil, aby se taková barva jmenovala prostě Zlatá“.

Je vážně podivuhodné, jaký je rozdíl mezi fotografiemi, videem a realitou. Na fotografiích to není moc poznat, kdybych ale telefon nedržel v ruce, řekl bych, že se jedná o měď! Pokud položíte telefon displejem nahoru, je barevný dojem naprosto impozantní. Zadní strana se jeví většinou zlatou barvou, nicméně pod určitým světlem se barví do broskvové. Opravdu nádherné a unikátní. Nikdy bych neřekl, že budu mít zlatý telefon, musím ale říct, že toho rozhodně nelituji.

Výkon a fotoaparát – Pat

Lidé se vždy věnují novým funkcím fotoaparátu. Ty jsou rychlejší a chytřejší. Schopnosti fotoaparátu iPhonu XS se zdají být naprosto shodné s jeho předchůdcem. Apple pracuje s naprosto stejnými čísly: celkem 3 fotoaparáty, jeden vepředu a dva vzadu. Stejná je také 7 MP TrueDepth kamera a 12 MP širokoúhlý dvojitý fotoaparát. Výrazně ale narostla velikost pixelů, díky čemuž máme k dispozici více světla.

Navíc se zdvojnásobil počet AF bodů. Hlavní změny se ale neudály v samotném fotoaparátu. Dedikovaná jednotka procesoru posouvá schopnosti zase o něco výše. Apple přidal novou funkci Smart HDR. Její jméno mluví za vše, software nám pomůže pořizovat lepší fotky. A rozdíl je opravdu vidět. Pojďme ale pěkně popořadě.

Po otevření aplikace pořídí fotoaparát 4 snímky, které dovede ihned zobrazit. Vysoký výkon procesoru umožňuje rychlé otevírání aplikace a díky tomu můžeme zachytit přesně ten moment, který chceme. Aktuálně neexistuje lepší fotoaparát než ten v iPhonu XS.

Smart HDR, v porovnání s předchozí obyčejnou HDR, umí vytvářet fotografie s ještě větším rozsahem světla a většími detaily. Barvy jsou jednoduše skvělé, nejsou přesycené a procesor s fotoaparátem nalezne vždy to správné zaostření a expozici. S novými modely jen těžko pořídíte špatnou fotku.

S novou možnost přírodního světla v portrait módu můžete upravovat bokeh efekt pořízených fotografií. Nový Neural Engine vyhledává na fotografiích obličeje a poté zpracovává detaily. Rozděluje popředí a pozadí a s pomocí mapy hloubky umožňuje upravovat hloubku později. Tato funkce pracuje opravdu dobře.

Pořídili jsme spoustu fotografií všeho, na co jsme si vzpomněli. V kanceláří jsme měli čas si pohrát s ostrostí a barvami. Dokud jsem telefon nedržel v ruce, byl jsem vůči němu trochu skeptický, jelikož je opravdu nezvyk nemuset dávat pozor na to, co fotíte, když můžete vše upravit později. Vše ale funguje a čip A12 Bionic posunuje mobilní fotografii do úplně nové dimenze.

Ještě víc nás ale překvapila stabilizace videa. V případě zadní kamery se nic nezměnilo, a i optický stabilizátor je stejný. Ale procesor a software dělá věci, které musíte prostě vyzkoušet, jelikož tomu nebudete u žádného článku ani videa věřit.  Při chůzi bude výsledek takový, jako kdyby za kamerou nedělal chyby žádný lidský faktor.

Nejdříve jsme si mysleli, že systém po čase chybu udělá, ale mýlili jsme se. Telefon jsme drželi před sebou, za sebou a různě s ním pohybovali. Relativně nudná aktualizace procesoru nejsou žádné marketingové řeči, ale opravdový hardwarový a softwarový pokrok.

Podle našich prvních dojmů nemají iPhone XS a XS Max nejlepší fotoaparáty v historii iPhonů, ale také jedny z nejlepších fotoaparátů na trhu. Sice ještě nemohou konkurovat DSLR a MILC fotoaparátům, ale zvýšený objem světla, nový procesor a umělá inteligence rozšiřuje možnosti použití a zjednodušuje proces pořizování fotografií a videí.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.