imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Těžká bitva, lepší telefony, spokojení uživatelé – Komentář


Apple prvním iPhonem odstartoval novou vlnu a dodnes se drží na jejím vrcholu. Od té doby všechny smartphony vypadají téměř identicky a umí prakticky to samé. Možná je čas změnit kurz.

Bez přehánění můžeme říct, že Apple a jeho iPhone vedou trhu chytrých telefonů jak po stránce finanční, tak po stránce technologické. V Cupertinu se nastavují trendy pro zbylou konkurenci, jen málokdy je tomu naopak. Z toho vychází první závěr:

To není dobře.

S úsměvem sice můžeme sledovat, jak se po obrovské vlně nevole objevuje v každém druhém telefonu ostrůvek, žádný z nich však neukrývá technologii podobnou TrueDepth. Je také vtipné, že před pár dny odhalený Android P obsahuje zcela totožná gesta, jaká nalezneme v iPhonu X. Může vám to dělat radost, nebo ne, ale nic to nemění na faktu, že stav není dobrý ani pro jednu stranu.

Apple s iPhonem odstartoval tsunami, jež přinesla revoluci chytrých telefonů. V uplynulých deseti letech se americká firma držela na absolutní špičce, i když v některých odvětvích začala konkurence rozdíl stahovat, někde Apple dokonce překonali. Viděli jste třeba to, co dokáže asistent od Googlu? :O

Ve většině případů však nastává následující scénář: Apple něco představí a všichni ostatní výrobci začnou technologii kopírovat a implementovat ji. Než začnete rudnout, musíme zdůraznit, že nejde o nic skvělého. Jde o jednoduchý fakt, i když najdeme i řadu opačných případů.

Vše se podle scénáře odehrálo třeba u dotykového displeje, Touch ID, digitálního asistenta, ostrůvku nebo Animoji – jde o příklady, když konkurence na trhu nápad okopírovala. To inovaci příliš nepomáhá.

V takovém stavu se Apple může v klidu přepnout do udržovacího stavu, kdy budou přicházet stabilní a předvídatelné updaty bez čehokoliv úžasného nebo dříve nevídaného. Jsou na vrcholu, každý je následuje. Jestliže budou postupovat pomalu, ostatní zpomalí také. Tak to je.

Bylo by ale skvělé, pokud by se komukoliv podařilo stav opravit. Ideální tím, že by vydal něco unikátního, co není kopií nebo vylepšením technologie Applu, jež se následně ukáže jako lepší než originál. Představením něčeho, co by Apple přimělo panikařit a donutit ho bojovat.

Za nás, za uživatele.

Aktuální situace je jako dlouhodobé partnerství. Na začátku je všechno v parádní, růžové a naplňující. Časem však nadšení zmizí, ale stále vás bude naplňovat. Ve funkční symbióze se však začne objevovat rutina. Funguje to, dokážete se s tím vyrovnat, ale to přeci není hlavním cílem.

Jestliže by Apple cítil, že nás může ztratit, určitě by se zase začaly objevovat věci z kategorie „one more thing“…

Pochopitelně nejde o zodpovědnost Applu, krok musí udělat konkurence. Jediným problémem Applu je, že na situaci přistoupil a cítí se v ní bezpečně a pohodlně. Sled událostí vedl do stavu, kde smartphony vypadají téměř stejně a není na designu ani funkcích nic neuvěřitelného. Kdy vás naposledy překvapilo jakékoliv zařízení o kteréhokoliv výrobce?

Fakt, že se každý poslušně řadí za Applem, vytvořilo trh plný unifikovaných řešení. V takové situaci bychom dokonce i od Applu očekávali, že vezme do rukou otěže sám a udělá radikální krok. Že vykročí z aktuální udržovací nudné linie. Sjeďte z hlavní cesty a vybudujte nové!

Pochopitelně by je zase řada následovala, objevila by se však šance na prolomení této celosvětové uniformnosti alespoň na pár let. Je jasné, že podruhé efekt původního iPhonu nejde zopakovat a že Apple Watch a AirPods trhem alespoň trochu otřásli, ale aktuální situace nevede k ničemu dobrému.

Může to znít zvláštně, ale další nevýhodou výše zmíněné situace je pro nás – uživatele Applu – fakt, že firma nekrade. Nebo alespoň ne dostatečně. Apple se brání třeba jen myšlence toho přebrat dobrý nápad od konkurence. Ale mohli by, jde o základní pravidla hry.

Neexistuje nic, co by ostatní dělali lépe, kdyby se do toho pustil tento technologický gigant, a ještě vše vylepšil. Aktuální stav je pevný, bohužel.

Bohužel pro nás, uživatele. Na povrchu se vše může blyštět, protože je Apple stále na čele a stále kopírován. Když se nad tím však zamyslíme více, z čeho bychom měli mít vlastně radost?

Myslíme, že nám toho Apple a další mohou přinést ještě spoustu. Bylo by parádní, pokud by to však bylo v blízké budoucnosti…

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!