imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

The Escapist 2: Pocket Breakout – mistr úniků


Téma útěků z vězení vzrušuje lidskou fantazii, stačí si vybavit slavné filmy a seriál zabývající se tímto problémem. Pozadu nemůže samozřejmě zůstat ani herní průmysl a nyní si tak můžete utíkat přímo ze svých mobilů.

Vývojáři Team 17, které můžete znát díky sérii Worms, se spojili s Mouldy Toof Studios a v roce 2015 společně vydali hru The Escapist, ve které jste museli utíkat z různých vězeňských zařízení. Hra byla poměrně úspěšná a o dva roky později přišli vývojáři s The Escapist 2 a verzí pro mobilní telefony. Hra dostala podtitul Pocket Breakout a jedná se o věrnou kopii originálu s pouze několika chybějícími úrovněmi.

V dnešní hře se musíte dostat z pěti různých vězeňských ústavů. Jedná se o sandboxovou hru a na instrukce byste tedy čekali marně. Spokojit se budete muset s krátkým představením a následně je jen a pouze na vás, jakým způsobem se dostanete zpět na svobodu. Každá z úrovní představuje jiné prostředí (např. trestaneckou kolonii v poušti, kempy válečných zajatců a tajné vojenské stanice), nicméně úkolem je vždy stejný: musíte najít slabiny daného komplexu a tyto informace patřičně využít. Hra vám ovšem nedá nic zadarmo a je určena spíše pro hráče, kterým nevadí u her strávit trochu více času.

Jelikož jde o věznice, tak se nevyhnete nějakým pravidlům. Vždy musíte být včas nastoupeni při kontrole, u jídla, ve sprše a také pracovat. Čas na vytváření plánu máte pouze o přestávkách nebo po splnění vašich povinností. Pokud se budete chovat podezřele, můžete skončit na samotce, nebo také na ošetřovně.

Na začátku každé úrovně si můžete vybrat z daných postav a upravit si vzhled a jméno. Uvnitř věznice můžete plnit mise a za získané peníze nakupovat nějaké prostředky. Ty jsou nesmírně důležité, ačkoliv většinu z nich si budete muset vyrobit sami pomocí systému podobnému Minecraftu. Pokud chcete například lopatu, potřebujete na její vytvoření tři různé předměty a pravděpodobně ji budete muset vyrobit vícekrát, jelikož podomácku vyrobené nářadí se rychle opotřebuje. Sofistikovanější útěky vyžadují sofistikovanější náčiní a volný čas tak budete nejspíše trávit hledáním potřebných materiálů a komponent.

Ze všech úrovní se dá utéci několika způsoby. Kromě klasického probourání zdi, přelezení plotu a kopání tunelu se můžete uchýlit ke komplexnějším metodám jako z filmového plátna. V trestanecké kolonii v poušti jsem se rozhodl pro tunel, ale mohl jsem také vyrobit kuši.

Grafika je opravdu jednoduchá, ale oproti prvnímu dílu je znát nějaký posun. Pokud vám nevadí pixelové řešení, bude pro vás hra uspokojující. Hlavně vám ale tolik nezatíží baterku. Hudba a zvuky jsou všechny v retro stylu, akorát chybí dabing a spokojit se musíte pouze s titulky. Ovládání lze nastavit třemi různými způsoby a každý si určitě najde takové, jaké mu bude vyhovovat. Podle jedné recenze si někteří uživatelé na ovládání stěžovali, mně ale žádné problémy nedělalo.

Než pochopíte všechny možnosti hry, bude vám to možná pár hodin trvat. Hra nabízí také hru pro více hráčů, která jí dodává úplně jiný rozměr. Vzhledem ke všem možnostem mi Pocket Breakout nepřijde až tak drahý. Pokud vás svět věznic přitahuje, neváhejte. Jestliže jste stejně zruční jako Stallone a Schwarzenegger ve filmu Plán útěku, pak bude tato hra dokonalou možností to dokázat.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.