imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Thunderbolt 3, který MacBook Pro proměnil v pravou pracovní stanici


Když Apple ve své době připravoval nový standard pro nabíjení a přenos dat, koncentroval se na dvě věci. První z nich bylo další navýšení rychlosti, druhou pak vytvoření univerzálního standardu pro celý systém Macintosh. Tak vznikl Thunderbolt 3.

Thunderbolt 3 dorazil před dvěma lety, tehdy jsme ještě přesně nevěděli, k čemu bychom vůbec takové rychlosti dokázali využít. I předchozí generace byla rychlejší než klasické USB. Následně se ukázalo, že jde o konektor, jenž bude sloužit ke všemu. Můžete skrz něj přenášet fotky, video, hudbu a další data o rychlosti až 50 Gb/s. Je dvakrát rychlejší než Thunderbolt 2 a osmkrát rychlejší než USB 3.0. Brutální rychlost byla během Keynote demonstrována na dvou současně běžících 5K displejích. Prostě to fungovalo.

Jako byste měli zámek, jenž dokážete odemknout všemi klíči. Připojíte do něj libovolnou periférii. Kam nové zařízení zapojit? Není to pomalý konektor? Podobné otázky skončily. Řešení je prostě jednoduché, užitečné a funkční. Přesně, jak to na Applu milujeme.

Vedle přenosu dat zvládne konektor vaše zařízení napájet. Na obou stranách MacBooků jsou totožné konektory, do kteréhokoliv z nich přitom můžete napájecí kabel připojit. Zvládli bychom bez toho žít, ale jde o další drobnost zjednodušující život.

Co je ještě lepší, je integrace stále oblíbenějšího USB-C přímo do konektoru Thunderbolt 3. Ano, stále ještě existuje potřeba používat adaptéry, jestliže chcete připojit třeba iPhone nebo použít Display port. Na trhu bez problému najdeme třeba kabel z USB-C do Lightningu, ale musíme si uvědomit, že pro synchronizaci už dlouhá léta kabel prakticky nepoužíváme. Přeci jen už není přelom tisíciletí.

V jednom portu může být připojeno až šest zařízení kompatibilních s Thunderboltem. Jde o speciální systém, kde lze posílat energii oběma směry, a to až o 100 W. Není tak problém díky této vlastnosti zapojit do série samostatně fungující zařízení jen při obsazení jediného vstupu. K MacBooku Pro připojíte až 6 x 4 zařízení, aniž byste potřebovali další napájecí kabely či další periferie. Stejně tak to funguje i naopak. Jestliže připojíte svůj displej ke zdroji energie, zvládne monitor napájet i váš laptop. Z MacBooku Pro se prostě stala skutečná pracovní stanice.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.