imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Tipy pro zvýšení výdrže baterie


Vetší baterky, powebanky, rychlé nabíjení a bezdrátové nabíječky. Ano, baterie je u většiny současných smartphonů velkým bojem, u iPhonu tomu není jinak. Máme pro vás několik tipů, jak si prodloužit životnost baterie.

Výdrž baterky už není dávno takovým problémem, jakým u starších iPhonů byla. Přesto pro vás máme několik tipů, jak svému akumulátoru ulehčit život. Jen předem upozorňujeme, že většina z následujících funkcí je velice užitečná – vypínejte je tedy pouze ve chvíli, kdy je skutečně nepotřebujete a nepoužíváte.

Základy

Začněme dvěma základními pravidly, které už asi každý zná – nezavírejte své aplikace a sledujte, kolik aplikace z baterky ukrojují. Možná máte ve zvyku aplikace a záložky v Safari zavírat, není to však potřeba, jen plýtváte energií.

Některé aplikace však spotřebovávají více baterky, než je potřeba. Známý je tím třeba Facebook, nedávno začala i aplikace YouTube. Zkontrolovat spotřebu jednotlivých aplikací můžete v Nastavení > Baterie. Řešení: Vždy kontrolujte, že máte nejnovější možnou verzi aplikace, která je na App Storu dostupná.

WiFi, Bluetooth, AirDrop

Vypnutí WiFi, Bluetooth či AirDropu samozřejmě zvýší výdrž, problémem je ale fakt, že všechny prakticky pořád používáme. Neustálé vypínání a zapínání spotřebuje více energie, než když uživatel prostě telefon vypne. Asistent WiFi pak telefon automaticky odpojuje ze slabých sítí, což také trochu baterky ušetří.

Stejně tak není potřeba mít zapnutá mobilní data, když je uživatel na stabilní WiFi. Nejdou však přímo vypnout v Ovládacím centru iOS 11, je to potřeba udělat v Nastavení. Důvodem je, že iPhone stále používá mobilní data k určení přesné lokace, když se dostane z dosahu WiFi.

Snižte využití displeje

V Ovládacím centru nalezneme i Režim nízké spotřeby, pro aktivaci na něj stačí jen kliknout. Stejně tak můžete vypnout funkci automatického jasu, jinak se displej neustále přizpůsobuje okolnímu prostředí, i když chcete jas snížit. K vypnutí se dostanete přes Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > Přizpůsobení displeje.

Telefony se často vybíjejí i kvůli tomu, že se displej neustále rozsvěcí pro zobrazení notifikací. Když máte iPhone položený displejem dolů, případně jej máte v kapse, nestane se to. Stejně tak je dost náročná na výdrž funkce Probudit zvednutím, protože pokaždé rozsvítí váš telefon, když jej zvednete.

Zbavte se všeho nepotřebného

Dost možná příliš nepoužíváte Siri, takže ji úplně nepotřebujete. Hodně energie vám ušetří vypnutí funkce Hey Siri; nastavení asistentky naleznete v Nastavení > Siri a hledání. Jestliže Siri nechcete používat vůbec, můžete vypnout jak „Hey Siri“, tak Spustit Siri tlačítkem plochy a Návrhy Siri.

Baterka se dá ušetřit i tím, že vypnete paralaxní efekty. Možnost naleznete v Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > Omezit pohyb. Stejně tak můžete vypnout zasílání dat Applu v Nastavení > Soukromí > Analýza. Když už tu jste, lze zapnout Omezit sledování reklam v záložce Reklamy. Další otravnou věcí může být, když aplikace odesílají zbytečná oznámení. Je dobré si tak projít aplikace v Notifikacích a zkontrolovat, co by se dalo vypnout.

Záleží na vašich preferencích, ale obvykle není potřeba synchronizovat všechna data s iCloudem. Zejména když nemáte další zařízení, s nimiž byste sdíleli třeba fotky, kontakty, maily apod. Skutečně ale zvažte, co všechno vypnout. Třeba Zálohu na iCloudu rozhodně nevypínejte – vždycky je lepší vybitý telefon, než ztratit všechna data. Vše lze nastavit v Nastavení > Apple ID > iCloud.

Bonus

Jednou z největších výhod OLED displeje na iPhonu X je oproti IPS panelům změna systému podsvícení. Proto je černá na X mnohem krásnější než na iPhonu 8 – displej totiž černou nezobrazuje, ale pixely rovnou vypíná. Čím více černé tak na svém displeji máte, tím více energie ušetříte.

To platí obecně. Některé aplikace třeba umožňují tmavý režim (třeba YouTube), takže je do nich lepší přepnout. Pro co nejvyšší úsporu je dobré nastavit černou tapetu a když už baterka dochází, zapnout Chytrou inverzi.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.