imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Unikly informace o vývoji Maců


Je vzácností, když se bavíme o úniku informací a obchodních tajemství Applu, jelikož si americká společnost dává na kontrolu velký pozor. Nicméně se nyní jednoho ze blízkých spolupracovníků nepodařilo ohlídat a vynesl celou řadu zajímavostí. Rozpovídal se o MacBooku, Macu Pro, MacBooku Pro nebo klávesnici s Touch Barem.

Blízký spolupracovník Applu se podělil o historky, které se snaží marketingové a obchodní oddělení často překrývat jiným obrázkem. Rozpovídal se o tom, proč se 12“ MacBook zpozdil o několik měsíců, o bateriích v sérii MacBook Pro a o tom, jak se změnily výrobní plány Maců Pro. Zároveň si myslí, že v roce 2017 nebude ve spojení s Macem žádné velké představení, ale na to si počkejme. Skutečně rádi bychom viděli nový iMac.

01_macbook_secrets_leaked

Když vyšel MacBook 2015, bylo trochu matoucí, na koho přesně Apple s tímto strojem mířil. Není drahý, není silný, je malý a ani logo Applu už se nerozsvěcelo. Nebyl nijak zvlášť ohromující. Jakmile jste se však na tento kousek počítačového umění podívali, zamilovali jste se do něj, i když jste věděli, že je na práci strašně drahý a příliš malý.

02_macbook_secrets_leaked

To se také odrazilo na prodejích. Apple se dočkal vlny kritiky i za své nové MacBooky Pro (možná dokonce na Mikuláše dostal uhlí, kdo ví…). Někteří dokonce očekávali pomalou smrt Applu, jelikož byl podle nich nový MacBook Pro špatný po příliš mnoha směrech. Nicméně prodeje raketově vystřelily vzhůru, přestože se během tohoto období objevily i informace z vedlejších dveří. MacBook Pro z roku 2016 je prostě skvělý, a to je fakt.

Proslýchá se však, že Apple vydání MacBooků Pro kvůli byznys plánu trochu uspěchal. Kdybychom brali tento zdroj informací jako věrohodný, dozvěděli bychom se rovnou i to, že vývojáři pracovali na zvětšení baterky. Času však bylo málo, vánoční sezona se blížila a nemohli dělat nic jiného, než že laptop uvedli. Jinak by Apple neměl šanci doručovat produkty včas. Ve spěchu udělali i nějakou tu chybu, jako třeba špatné propojení s bateriemi, které už je však naštěstí vyřešené.

03_macbook_secrets_leaked

Zdroj Bloombergu řekl Marku Gurmanovi následující:

Inženýři Applu chtěli použít speciální baterie s vyšší kapacitou, čehož by docílili upravením podoby podle vnitřního prostoru zařízení. Nakonec však museli sáhnout ke klasickému kvádru, jaký mají všechna ostatní zařízení.

04_macbook_secrets_leaked

Laptop nedokázal projít přes první zkoušky, rozhodli se tak pro odložení celé keynote a když čas došel, byli nuceni udělat krok zpět k dřívější verzi notebooku. Jaká škoda, kdyby vývojáři nebyli tlačeni časem, mohli jsme se dočkat ještě lepšího zařízení, na nějž bychom poslouchali ještě rok dva ódy. Kdyby se MacBooky Pro dokázaly dotáhnout na výdrž Airu, to by bylo nebe na zemi. Zbyla by tak jediná výtka, a to směrem k ceně samotného laptopu.

Apple bychom teď mohli klidně nařknout z toho, že kvůli své touze po penězích celý vývoj uspěchal, místo aby přišel s novou řadou až na jaře 2017. Mimo jiné by díky tomu stihli nasadit Intel Kaby Lake. Na druhou stranu série Pro dostává update každý rok, i když nemusí jít vždy o něco zásadního. Na trhu je vždy poptávka po novém modelu, a pokud by se Apple nerozhodl vydat zařízení už letos, udělal by skvělou službu Microsoftu.

05_macbook_secrets_leaked

Podle zdroje Bloombergu stejné obtíže potkaly i 2016 MacBooky, i zde museli inženýři dělat kompromisy. Jedinou informací, kterou máme, je snaha vývojářů nasadit Touch ID senzor a jeden USB-C port navíc. Místo toho jsme však dostali novou barevnou variantu (Rose Gold) a trochu navýšený výkon.

Vydání 12“ MacBooku bylo navíc o pár měsíců posunuto, protože Apple sám dobře nevěděl, kam chce s touto novou produktovou řadou cílit. Přesněji řečeno nevěděli, komu chtějí laptop nabídnout a k jakým aktivitám by se přesně hodil. Nakonec vytvořili dva prototypy, které pojmenovali Stealth Fighter a Stealth Bomber.

Takto Rose Gold MacBook vypadá:

06_macbook_secrets_leaked

Nakonec vyhrál tenčí koncept. Museli však vymyslet, jak do podobně malého šasi narvou všechen hardware. O pár měsíců později, konkrétně na jaře 2015, byl 12“ MacBook představen.

Nápady Applu byly také narušeny politickými tlaky, což si dokážeme kvůli aktuálnímu vývoji velice dobře představit. Podle zdroje musel Apple (když byl Mac Pro uveden) kvůli vládnímu tlaku v roce 2013 své Macy Pro montovat v USA. To znamenalo, že museli znovu vytvořit stoje, které dělaly jednotlivé části zařízení.

07_macbook_secrets_leaked

Na konec celého příběhu se dozvídáme, že je v plánu klávesnice s Touch Barem! Nebo spíš „Apple přemýšlí o tom, že by ji vytvořil“. Jony Ive už pravděpodobně pracuje na tom, aby se vše zařídilo. Marketingové oddělení každopádně pro tento produkt ještě kampaň neudělalo, na vydání si tak ještě chvíli počkáme.

Zdroj: Bloomberg

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!