imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Unikly základy zdrojového kódu iOS 9


Jestliže jste chtěli vědět, co Apple ukrývá ve své pokladnici, můžete nyní nahlédnout do klíčových částí zdrojového kódu iOS. Podle expertů může jít o největší podobný únik, jenž bude mít vážné následky. Měli bychom se bát?

Anonymní uživatel nahrál na nejpopulárnější server pro sdílení projektů GitHuB klíčovou část zdrojového kódu iOS 9, známou také jako iBoot. Ukázalo se, že již dříve někdo pod přezdívkou „apple_internals“ udělal to samé na Redditu, ale nikdo si toho nevšiml. Teď se ale všechno rozjelo ve velkém, pojďme si vše rozebrat.

iBoot v sobě obsahuje bootloader systému od Applu, jde o jakýsi ekvivalent BIOSu pro iOS, který známe z počítačů. Když zapnete svůj telefon, na vás sice svítí logo nakousnutého jablka, v pozadí však jede celá řada procesů. Na jedné straně jde o kód uložený v UEFI Boot ROM, jenž spouští hardware, na druhé straně je tu pak volba operačního systému. Druhá fáze má dvě části (Low-Level Bootloader [LLB] a iBoot), kde LLB volí některá nastavení firmwaru a autorizuje kernel operačního systému. Pokud se to nepodaří, naskočí režim Zotavení, který má na starosti právě iBoot.

I když zní všechno dost složitě, pro nás je důležité, že jde o základní a kritickou část samotného kódu. Jde o první věc, kterou telefon po spuštění rozjíždí. Nese zodpovědnost za to, že v ruce za pár vteřin máte funkční zařízení, a nikoliv kus kamene. Proto si Apple tuto část kódu tak chrání, dokonce nabízí 200 tisíc dolarů každému, kdo v systému nalezne jakoukoliv chybu.

Jestliže máte o těchto 200 tisíc dolarů zájem, můžete si nově projít řádky kódu iBootu zcela bez problému. Potíž je ale v tom, že má nyní ke kódu přístup i ten, kdo s ním má trochu méně šlechetné záměry – mluvíme tu třeba o někom, kdo má zájem o vaše osobní data nebo se chce nabourat do zamknutého iPhonu. Měli bychom se však něčeho obávat?

My, běžní uživatelé ne. Hlavním důvodem je, že naprostá většina z nás nepoužívá iOS 9, ale verzi s číslem 11. Na druhou stranu zde mohou být jisté shody, část kódu se tak může shodovat s uniklými daty. Musíme však rovnou dodat i to, že se ven dostala pouze část iBootu, chybí hromada řádků, čímž se každému hackerovi zásadně ztěžuje situace.

Nesmíme zapomínat ani na to, že se od iOS 9 zásadně zlepšil vývoj zabezpečení. Nejdůležitější osobní data spravuje Secure Enclave Processor, který je extrémně složité nabourat, i kdybychom znali kód. Obávat se tak skutečně nemusíme.

Co je pak na situaci tak důležitého? Proč Jonathan Levin říká, že jde o největší únik historie? Hlavně proto, že může mít řadu klíčových následků. Je složité předpovídat, co přesně se stane, ale jistě brzy můžeme očekávat reakci od Applu. Je tu však i možnost, že pomalu skomírající komunita kolem jailbreaku chytí druhý dech a za pomoci iBootu se znovu rozjede.

V neposlední řadě si dokážeme představit i to, že pár šikovných vývojářů dokáže díky úniku spustit operační systém od Applu i na ostatních zařízeních. Něco, jako byl Hackintosh u macOS. Vsadili bychom se však, že by se s nimi zástupci Applu už nějak rychle domluvili…

Zdroj: Vice Motherboard

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.