imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

USB 3.2 bude dvakrát rychlejší a desetkrát zapeklitější


USB Implementers Forum, pod který spadá univerzální standard, má nové zajímavé nápady. Měli byste na ně dávat pozor, až si půjdete pro nová zařízení.

Začněme starou dobou zprávou – nejnovější USB standard, USB 3.2, můžete používat bez nákupu nových kabelů, a přesto bude dvakrát rychlejší než u předchozí generace. Namísto 10Gbps tak budete mít 20Gbps při přenosu dat. Je také super, že první zařízení s podporou nového standardu dorazí na konci letošního roku. Vše je super.

Ale… USB IF však nezvolila nejlepší pojmenování. Můžeme dokonce říct, že jde o velké zklamání. Začněme ale chronologicky.

Na začátku vše bylo jednoduché. Bylo tu USB 1.1 (12 Mbps), USB 2.0 (480 Mbps) a USB 3.0 (5 Gbps). Jednoduché a přehledné. S příchodem 10Gbps USB 3.1 však odstartovalo něco nevídaného. Namísto jednoduchého představení USB 3.1 přejmenovali existující USB 3.0 na USB 3.1, což znamená, že USB 3.1 první generace zvládne 5 Gbps, zatímco druhá generace 10 Gbps.

Nešlo navíc o jednorázový přešlap, tendence pokračuje s příchodem USB 3.2. Nejdřív přejmenovali USB 3.1 na USB 3.2 s standard, který byl původně USB 3.0 následně a byl přejmenován na USB 3.1 první generace, se dočkal nového jména, USB 3.2 první generace. Náhle se USB 3.1 druhé generace stalo USB 3.2 druhé generace. Jak jinak se tedy bude jmenovat třetí generace?

USB 3.2 Gen 2X2!

Dámy a pánové, situace je tedy následující:

  • USB 1.1 (12Mbps)
  • USB 2.0 (480Mbps)
  • USB 3.2 Gen 1 (5Gbps)
  • USB 3.2 Gen 2 (10Gbps)
  • USB 3.2 Gen 2×2 (20Gbps)

Chaos je jedna věc, výrobci však mohou nyní hrát nepěknou hru, kdy popiskem USB 3.2 budou mást zákazníky, když jim ve skutečnosti nabídnou to, co bylo původně jen USB 3.0.

Apple má naštěstí Thunderbolt na 40 Gbps…

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.