imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Užitečné aplikace pro vysokoškoláky


Máme řadu možností a aplikací, jak strávit naše vysokoškolská léta produktivněji a efektivněji. Každý má smartphone nebo tablet a obě zařízení jsou vám schopna ulehčit studentský život. V tomto článku se podíváme na několik aplikací, jež vám mohou pomoci.

Zkouškové období je už prakticky všude za námi a nový semestr se pomalu rozjíždí. Průběžné a zápočtové testy se blíží, v pátek se opět putuje do hospod a barů a zůstane to tak až do dalšího zkouškového. Snadno se však může prvotní nadšení do studia vytratit, semestr se jako vždy rozpadne, vy přestanete chodit na přednášky a občas pro všechno to učení (a pivka) nevíte, kde vám hlava stojí. Nicméně pamatujte, že nepotřebujete být studentem, aby pro vás tyto aplikace fungovaly. Užitečné mohou být pro všechny.

Psaní zápisků

Je pravda, že řada předmětů požaduje, abyste pro jejich úspěšné splnění navštěvovali přednášky. Zejména v těch momentech, kdy profesoři odmítají poskytovat poznámky a prezentace, zatímco všichni vaši kámoši už situaci vzdali a dny tráví spíš u toho pivka. Je to sice nepříjemné, ale některé věci se prostě udělat musí. A jaké jiné zařízení je lepší k uchovávání poznámek než to, které máte 24 hodin denně v kapse?

01_useful_apps_for_university

Oblíbenou klasikou je Evernote, aplikace může být rovnou i nejlepší ze všech. I bezplatná varianta umí dost toho, co vám vysokoškolský život zpříjemní. Můžete přidávat fotky a videa, dokonce i hlasové nahrávky vedle klasických písemných poznámek. Své dokumenty můžete dávat do různých kategorií a přidávat tagy, podle nichž pak snadno záznamy vyhledáte. Aplikaci doporučujeme i těm, kteří pracují na více platformách najednou, jelikož je pro většinu z nich skvělá verze. Ano, dokonce i na Windows Mobile.

Podobné funkce nalezneme i v řadě dalších zástupců této kategorie, jako je třeba Notes od Applu nebo OneNote od Microsoftu. Pro uživatele produktů Applu může být první varianta ideální, jelikož jde o nativní aplikaci na iPhonu, iPadu a MacBooku. Druhá jmenovaná je pak lepší volbou pro předplatitele Office 365 nebo uživatele Windows – ani nemusíte platit předplatné.

Své poznámky můžete psát do všech tří jmenovaných aplikací, pro řadu lidí jde o příjemnou alternativu ke klasickým papírovým sešitům. Využít můžete i aplikace Voice Memos. Nezapomeňte se před nahráváním profesora zeptat na povolení – ne všichni s tím mohou být v pohodě, zejména pokud pak nahrávky dáte někam online.

02_useful_apps_for_university

Vedle poznámek je ideální i další dokumentace, o níž se můžete starat mimo své poznámky. K tomu doporučujeme aplikaci Scanner Pro – velice rychlá a funkční. Jakmile ji stáhnete, už nebudete potřebovat skener. Na trhu je ještě pár podobných kousků, patří mezi ně třeba Microsoft Office Lens, ale doporučujeme si projít App Store i více, třeba narazíte na něco ještě lepšího.

Termíny a data

Jestliže vám nestačí základní Calendar, budete chtít pro správu termínů, dat a deadlinů nějakou jinou aplikaci.

Skvělou volbou býval Timeful, Google se však před pár lety rozhodnul aplikaci odkoupit a použil její základy k tvorbě Google Keep. Jde o dobrou aplikaci, ale ne nejlepší. Rozhodně ji zkuste, funguje zejména dobře s dokumenty na Google Drive. Nejde však o nativní aplikaci na iPhonu. Byla odsud navíc odstraněna i funkce kalendáře (zdravíme Google Calendar). Kdo ví, ale vypadá to, jako by se Google snažil vše rozdělit do jednotlivých aplikací, i když vše dobře fungovalo v jedné. Jestliže tak budete chtít něco, co zvládne vše najednou, váš cíl leží jinde.

03_useful_apps_for_university

Co by tedy měla podobná aplikace umět? Rozhodně musí být jednoduchá a uživatelsky přívětivá, ideálně pak i čistá po stránce designu. Pochopitelně nesmí chybět možnost přepínat mezi dny, týdny a měsíci. Ideálně pak bude mít aplikace i přidávání poznámek a úkolů. Pro příjemné ovládání chceme logickou strukturu v každé části aplikace. Pro řadu uživatelů je pak velice důležitá upravitelnost a dostupnost na více platformách. Všechny parametry naplňuje Calendar 5. Přestože u aplikace svítí cenovka 7 eur, jde skutečně o nejlepší aplikaci široko daleko. Jestli hledáte top, sáhněte právě sem. Má jedinou velkou nevýhodu, a to, že není dostupný na Mac. Najdete ho pouze na iPhonech a iPadech, kde je ale skutečně perfektní.

Aplikace pro uživatele iPadu Pro

Pakliže jste jedním z uživatelů iPadu Pro, existují aplikace i přímo pro vás. Aplikace, které jsme do této kategorie vybrali, fungují i na dalších zařízeních, ale pro použití je potřeba stylus. Jeden ze zástupců je Penultimate, který z vašeho iPadu udělá zápisník. Aplikace podporuje psaní rukou, papír se vám pod prsty posouvá a vy ani nemusíte měnit pozice. Vedle psaného textu můžete pochopitelně psát i digitální text, i když to má ještě pár chyb, zejména při použití akcentů.

04_useful_apps_for_university

Tayasui Sketches Pro je nejjednodušší aplikací na kreslení. Bohužel nenaplní požadavky profesionálů, a to přestože v ní jde udělat za pár sekund opravdu hodně. Někomu se to může zdát až kouzelné. Rozhodně to stojí alespoň za vyzkoušení, nějakou tu kresbu můžete zkusit i na dalších zařízeních než jen na iPadu Pro. Kvalitou se však budete přibližovat jen těžko. Pro tip: nezkoušejte si kreslení na iPadu Pro, jinak vás to přesvědčí, abyste si jej místo staršího modelu pořídili.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.