imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Vandals – logická hra s nádhernou grafikou


Graffiti, policie, ulice a noc. To jsou nejlepší slova, kterými bychom mohli popsat titul Vandals, nejnovější hru od Théa Le Du Fuentese, nezávislého pařížského vývojáře. V „podsvětí“ jsme strávili několik hodin a zde jsou naše zážitky.

Théo Le Du Fuentes, autor dnes představované hry, vyvíjí tituly pod jménem Cosmografik Studio. Jeho předchozí hra Type:Rider se dočkala více než dvou milionů stáhnutí. Není překvapením, že je aktuální projekt podporován známým evropským uměleckým kanálem ARTE.

Vandals jsou hlavně logickou hrou zaměřenou na subkulturu graffiti. Hra je ve své podstatě jednoduchá – máme tu různé úrovně s rozličnými objekty, budovami, policisty, psy a vyznačenými trasami. Jako vandal (vycházíme z názvu hry) se musíte policii vyhnout a dostat se k místu, kde zanecháte svůj tag, a následně musíte i zmizet.

Nejde však o akční hru, spíš než reflexy potřebujete mozek. Každá z postav se totiž pohybuje po jednotlivých tazích. Jakmile uděláte krok, stejně tak jej udělá policista. Musíte myslet několik tahů dopředu, během přemýšlení se vám však nic nestane.

Podle našich zkušeností je obtížnost nastavena velice příjemně. Občas je těžké najít optimální vyvážení, abyste jednu chvíli nenaráželi na příliš jednoduché úrovně, následně se však nezasekli u nějaké těžší. Tady se to však povedlo na jedničku. Nejde jednotlivými levely proběhnout zcela bez chyby (až na intro), na druhou stranu nebudete úrovně stokrát opakovat.

Jestliže se vám přitom samotné úrovně budou zdát jednoduché, obtížnost si můžete dobrovolně navýšit plněním doprovodných úkolů. Abyste je splnili, nesmíte překročit určitý počet kroků, musíte posbírat všechny bonusy a nesmíte být za celou úroveň spatřeni. Než projdete všemi 60 levely, nějakou hodinku vám to zabere.

Největší výhodou Vandals je podle nás audiovizuální zpracování. Noirová atmosféra, neonové doplňky a matné barvy k sobě sedí skvěle. Hudební podkres se přitom mění město od města, během hraní se podíváte do Paříže, New Yorku, Berlína, Tokia či São Paula. Atmosféra se tak rozhodně neomrzí.

V průběhu hry se můžete hlouběji ponořit do světa této subkultury. V každé úrovni naleznete informační bod, který vám prozradí více o historii graffiti a dozvíte se o tomto žánru řadu zajímavých faktů.

Hru si lze vedle iOS užít i na Macu, jde přitom o skvělý zážitek na obou platformách. V grafickém provedení nejsou zásadní rozdíly, jen hra vypadá ještě o něco lépe na velké obrazovce. Hra Vandals je mimochodem dostupná i pro Android a PC.

Stahujte Vandals z App Storu (iPhone, iPad – 99 Kč)

Stahujte Vandals na Steamu (Mac – 4,49 €)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.