imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Kompletní průvodce rodičovskou kontrolou v iOS – Limity pro aplikace


Pokud se obáváte, že vaše dítě tráví příliš mnoho času na sociálních médiích nebo hraním her, funkce Čas u obrazovky představená v iOS 12 je k vašim službám. Pojďme se podívat, jak nastavit limity pro používání různých kategorií aplikací a pomoci dětem vytvořit zdravé návyky při používání elektronických zařízení.

V prvním článku naší série článků o rodičovské kontrole jsme probrali, co jsou rodičovské kontroly, proč jsou používány a jak nastavit Čas u obrazovky chráněný heslem. V druhém článku jsme shrnuli, jak můžeme dětem nabídnout každý den čas bez obrazovky pomocí funkce Klidový čas v kombinaci s vždy povolenými aplikacemi.

Čas u obrazovky je komplexní sada nástrojů pro monitorování využití zařízení a rodičovskou kontrolu. Umožní vám spravovat, které aplikace mohou vaše děti používat, kdy a jak je mohou používat, omezit obsah, ke kterému mohou přistupovat, nebo omezit stahování aplikací z App Store a další. Stručně řečeno, pomáhá pro vaše děti vytvořit bezpečný a věkově odpovídající online zážitek. Čas u obrazovky můžete použít v kombinaci se službou Rodinné sdílení a spravovat nastavení svých dětí z vašeho iPhonu, nebo pokud vaše děti ještě nemají své Apple ID, můžete jej nastavit přímo na zařízení, které budou používat. V obou případech platí, že jemné doladění aplikace není žádná jaderná fyzika.

Co jsou limity pro aplikace?

Zatímco Klidový čas omezuje používání celého zařízení po určitou dobu, limity pro aplikace jsou určené pro omezení délky používání různých kategorií aplikací nebo jednotlivých apek. Jedná se o kategorie, které můžete omezit jako celek: Všechny aplikace a kategorie, Sociální sítě, Hry, Zábava, Tvořivost, Produktivita, Vzdělávání, Čtení a citace, Zdraví a fitness, Jiné (včetně App Store, iTunes Store a další). Kategorizace je automatická a je založena na informaci vývojáře, takže ji nemůžete změnit. Můžete však vybrat jednotlivé aplikace se stejným časovým limitem a vytvořit tak vlastní kategorii aplikací. Můžete dále přizpůsobit limity po dnech, což je skvělé, když chcete nastavení přizpůsobit svému rodinnému rozvrhu.

Když jsou limity pro aplikace nastaveny, vaše děti obdrží pět minut před uplynutím přiděleného času upozornění. Když je časový limit dosažen, obdrží další oznámení a ikony všech aplikací omezené kategorie budou šedivé s malou ikonou přesýpacích hodin vedle názvu. Pokud se pokusí je otevřít, řekne, že dosáhli časového limitu, a děti mohou požádat o více času. Jako rodič se můžete rozhodnout udělit svoje svolení a zadat Kód pro čas u obrazovky pro prodloužení doby o 15 minut, o hodinu nebo na celý den.

Jak nastavit limity aplikací pro kategorie

Za předpokladu, že jste již zapnuli čas u obrazovky a zajistili ho pomocí přístupového kódu, můžete nyní omezit používání určitých kategorií aplikací. Postupujte takto:

 • Otevřete Nastavení> Čas u obrazovky.
 • Klepněte na možnost Limity pro aplikace.
 • Po zobrazení výzvy zadejte svůj rodičovský kód pro Čas u obrazovky.
 • Zapněte přepínač Limity pro aplikace.
 • Klepněte na Přidat limit.
 • Vyberte si z kategorií ty, které chcete omezit na stejnou dobu (např. Hry a Zábava).
 • Klepněte na tlačítko Další v pravém horním rohu.
 • Nastavte požadovaný časový limit.
 • Chcete-li nastavit různé limity pro různé dny, klepněte na položku Přizpůsobit dny.
 • Vyberte jednotlivé dny a nastavte limity podle svých představ. Poté klepněte na Zpět.
 • Nakonec se ujistěte, že přepínač Při vypršení limitu blokovat je zapnutý. V opačném případě budou vaše děti moci posunout limit samy, aniž byste museli zadat rodičovský kód nebo vůbec věděli, že limit překročili.

Jak nastavit limity pro jednotlivé aplikace

Možná zjistíte, že přednastavené kategorie pro limity aplikací nejsou 100% přizpůsobeny potřebám vašich dětí. Kromě toho existují překryvy a nesrovnalosti, například aplikace Zprávy je poněkud zvláštně zařazena do kategorie sociální sítě. Naštěstí můžete také nastavit limity pro jednotlivé aplikace a seskupením vytvořit vlastní kategorii.

Nastavení limitu pro jednotlivé aplikace:

 • Otevřete Nastavení> Čas u obrazovky.
 • Vyberte zařízení, pro které chcete nastavit limity aplikací.
 • Ze seznamu Nejvíce používané, který je pod grafem Čas u obrazovky, vyberte aplikaci, kterou chcete omezit. Pokud jej v seznamu nevidíte, vyberte záložku Poslední dny (7) a zobrazte další aplikace. (Pokud neuspějete, otevřete aplikaci a přejděte zpět na Čas u obrazovky, abyste ji našli ve statistice.)
 • V panelu aplikace přejděte dolů na možnost Přidat omezení.
 • Po zobrazení výzvy zadejte svůj rodičovský přístupový kód.
 • Nastavte požadovaný časový limit pro danou aplikaci a, pokud chcete, upravte dny.
 • Ujistěte se, že přepínač Při vypršení limitu blokovat je zapnutý.
 • Klepnutím na Přidat v pravém horním rohu nastavte limit.

Jak vytvořit vlastní kategorie limitů pro aplikace

Pokud chcete nastavit stejný limit pro různé aplikace a vytvořit tak vlastní kategorii, je to možné. Můžete například znovu vytvořit vlastní kategorii sociálních sítí, aniž byste museli mít k dispozici základní aplikaci, například aplikaci Skype.

 • V okně Screen Time vyberte zařízení.
 • Ze seznamu Nejpoužívanější vyberte libovolnou aplikaci, kterou chcete zahrnout do nové kategorie.
 • Přejděte dolů a klepněte na položku Přidat omezení.
 • Po zobrazení výzvy zadejte svůj rodičovský kód.
 • Přejděte dolů a vyberte možnost Upravit aplikace.
 • Vyberte všechny ostatní aplikace, které chcete přidat do stejné kategorie.
 • Po dokončení klepněte v pravém horním rohu na položku Přidat.
 • Nastavte požadovaný časový limit pro všechny vybrané aplikace a chcete-li, přizpůsobte i dny.
 • Nakonec klepněte na tlačítko Přidat a dokončete vytváření kategorie.

A je hotovo, vytvořili jste si vlastní kategorii pro limity aplikací. Chcete-li ji spravovat, klepněte v hlavním panelu obrazovky na možnost Limity pro aplikace a nově vytvořená kategorie aplikací se zobrazí hned pod ní. Objeví se i další kategorie, které vytvoříte. Můžete je snadno upravovat, stačí na ně klepnout a vybrat možnost Upravit aplikace. Bohužel je nemůžete pojmenovat, ale upřímně řečeno, to je detail. Nejdůležitější je, že jste nyní pro své děti nastavili limity pro aplikace, které fungují a můžete se na ně spolehnout. V dalším článku budeme hovořit o tom, jak používat omezení obsahu a soukromí k vytvoření bezpečného a zábavného online prostředí pro vaše děti, takže zůstaňte na příjmu!

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!