imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Váš telefon pozná, kdy lžete


Výzkumníci University of Copenhagen přišli na jednoduchý způsob, jak vytvořit aplikaci, která dokáže rozpoznat, když uživatel lže. Aplikace se přesností výsledků rovná klasickému polygrafu. Měli bychom se začít obávat?

Velikost našeho soukromí se mění podle rychlosti vývoje technologií. Někomu to vadí, jiného to obtěžuje, ale jedno je jasné… dříve či později budeme muset přeformulovat koncept tajemství.

Poprvé jsme začali být trochu paranoidní, když jsme zjistili, že jen s pomocí kvalitní kamery a balíčku chipsů zvládneme rekonstruovat zvuk ze zcela zvukotěsné místnosti. Zvukové vlny zvuku (třeba při mluvení) rozvibrují sáček chipsů, kamera pak zaznamenává každý pohyb a následně zvládne zvuk znovu vytvořit jen z videa. Díky pokročilým algoritmům se i ty nejmenší oscilace mohou přetvořit zpátky. Nevěříte? Tady je důkaz:

A máme tu další technologie, jež využívají fotky s vysokým rozlišením – třeba způsob rekonstrukce otisků prstů. Jestliže jste třeba na Facebook nahráli dostatečně kvalitní fotky, kde máte své otisky prstů, může se k nim dostat prakticky každý.

Nechceme, aby se z vás stal paranoidní uzlíček plný strachu, ale brzy bude i váš telefon schopen rozpoznat, kdy lžete. Stačí k tomu jen několik jednoduchých triků a trocha přesnosti.

Výzkum probíhal na dánské University of Copenhagen a zjistilo se, že se dají lháři rozpoznat pomocí několika faktorů. Patří mezi ně třeba to, jak moc lidé váhají při zvednutí telefonu, jak silně a kde klikají na displej a také podle pohybu rukou a gest.

Účastníci výzkumu byli požádáni, aby řekli o zobrazované barvě něco pravdivého a něco nepravdivého. Když lhali, více váhali a potřebovali více času na formulování věty. V jiném testu dostali účastníci peníze, o které se s někým museli podělit. Následně byli požádáni, aby lhali o částce, kterou dostali, trvalo jim to opět delší dobu.

Jako poslední byla na řadě hra v kostky. Tentokrát nemuseli lhát o tom, že mají větší počet bodů, než skutečně měli. Výzkumníci na základě těchto upřímných odpovědí zjistili, že účastníci klikají na displej uprostřed a používají větší sílu než ti, kdo lžou. Lháři přitom více používají pohyb rukou, což jejich rozpoznávání ještě napomáhá.

Výzkumníci tvrdí, že jejich metoda se dokáže rovnat polygrafu, běžněji známému jako detektor lži. Proč by nás to ale mělo zajímat? Pro uživatele asi moc způsobů využití není, ale představte si třeba smlouvání o pojištění nebo čemkoliv jiném. Lidé rádi lžou, případně přikrášlují skutečně informace. Díky této technologii by pak firmy mohly kontrolovat pravdivost odpovědí.

Je to podle vás chytré, strašidelné nebo obojí?

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.