imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

iphone x

Věci, na které si budete muset zvyknout při přechodu na iPhone X


Bez jakýchkoliv debat je iPhone X právoplatně považován za letošní vlajkovou loď Applu. Přechod na nový nejlepší telefon ovšem nemusí být tak snadný, jak byste doufali. Ale nebojte, není to žádná hrůza.

Na velikosti záleží

Uživatelé verzí Plus si pravděpodobně na velikost iPhonu X zvyknout snáze. Ačkoliv velikost samotného telefonu se od 4,7″ iPhonů nijak neliší, velikost displeje narostla na závratných 5,8″ a jedná se tak o největší displej iPhonu všech dob. A jelikož uživatelské prostředí ovládáme dotykem, právě na této velikosti záleží.

Náš palec musí překonat ještě větší vzdálenosti. Když se tedy chcete například dostat až k rohu do Notification Center, hodí se vám obě ruce.

iphone x

Kromě obtížnějšího ovládání si budete muset zvyknout na chybějící tlačítko Home. Místo dvojitého tapnutí s Touch ID se budete muset naučit pohyb nahoru. Je ale poměrně intuitivní a dá se na něj zvyknout velice rychle.

Kombinace tlačítek

Tlačítkové kombinace sice nejsou potřeba tak často, občas se vám ale určitě může hodit, když budete vědět, jak co nejjednodušeji pořídit screenshot. Pokud používáte iPhone dlouhou dobu, zajisté si jich několik pamatujete. Při přechodu na iPhone X začne nicméně učení nanovo.

Zároveň s odstraněním tlačítka Home zmizelo i několik známých kombinací. Pro screenshot tak nyní musíte zmáčknout zároveň tlačítko pro zapnutí a zvýšení hlasitosti. Pro Recovery mode musíte připojit USB, zmáčknout tlačítko pro zvýšení hlasitosti, poté pro snížení a zmáčknout a držet tlačítko pro zapnutí. Změn se dočkala celá řada dalších kombinací.

iphone x

Navíc tu jsou kombinace unikátní pouze pro iPhone X. Například rychlé vypnutí Face ID v podobě zmáčknutí a držení tlačítka pro zapnutí a tlačítka hlasitosti. Zapamatování úplně nových kombinací může zabrat trochu času.

Procenta baterie

Výdrž baterie iPhonu X je skvělá. Stále se ale hodí vědět, kolik života jí zbývá. V předchozích verzích stačilo zapnout možnost v nastavení a ve status baru se vám objevil ukazatel stavu baterie v procentech.

Status bar v iPhonu X je ovšem rozdělen napůl a poskytuje méně prostoru pro informace. Apple se snažil, aby ikony nebyly až moc namačkané u sebe, a tak se rozhodl odstranit procentuální vyobrazení stavu nabití baterie. Zbyla pouze klasická ikona s přibližným nabitím.

iphone x

Situace ale není beznadějná. Přesný stav baterie lze zjistit stáhnutím Control Center.

Face ID

Face ID je možná na novém iPhonu to nejlepší. V mnoha situacích života je rychlejší a praktičtější než bylo Touch ID. Navíc by mělo být mnohem bezpečnější. Najde se ovšem několik případů, kdy by se pro odemknutí vašeho telefonu hodila spíše čtečka otisků prstů.

Například máte telefon položený na stole a nechce se vám nad něj naklánět nebo ho zvedat. Nebo ho používáte v autě místo navigace v landscape módu, ovšem Face ID funguje pouze v portrait módu. Nejedná se sice o úplně běžné situace, než se ale odnaučíte pokládat automaticky váš prst na místo bývalého tlačítka Home, může to chvíli trvat.

face id

Pro uživatele verze Plus

Tento bod se týká pouze některých uživatelů modelů Plus. Ačkoliv má iPhone X displej o velikosti 5,8″, zobrazuje obsah jako v modelech o velikosti 4,7″. Verze Plus je totiž širší než X. Systém rozděluje modely s 5,5″ displeji do 414 bodů, zatímco iPhone X pouze do 375 bodů. Kvůli tomu bude vyobrazený obsah na iPhonu X stejný jako na iPhonu 8, akorát na větším prostoru.

Pokud tedy přecházíte z 4,7″ modelu, pravděpodobně si ničeho ani nevšimnete, uživatelé modelů Plus si ale budou možná muset chvíli zvykat.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.