imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Vědcům se podařilo vytvořit umělý život na kvantovém počítači


Titulek článku by mohl klidně sloužit jako námět pro vědeckofantastický film. V tomto případě se ovšem jedná o tvrdou realitu.

Vědci z University of the Basque Country (Španělsko) vytvořili na kvantovém počítači IBM QX4 první umělou simulovanou formu života. Co přesně to znamená? Umělý život simuluje chování reálného života v podobě reprodukce, mutace, vývoje a umírání.

Podle vědců může tento vývoj pomoci pochopit vznik života, který může být popsán pomocí kvantové mechaniky.

Položili jsme si základní otázku: jaký je nejmenší fyzický systém, které je schopen vlastní reprodukce a dalšího biologického chování pozorovaného u živých organismů? – řekl Lucas Lamanta.

Toto chování probíhá na makroskopické úrovni DNA a atomů, kde převládá fyzika kvantové mechaniky. Projekt je nicméně teprve na začátku a jedná se tedy o prvotní pozorování. V budoucnu se ale doufejme dočkáme úspěšných výsledků.

Pojem životní forma pak samozřejmě záleží na definici. Každopádně se ovšem jedná o velice zajímavý výzkum a těšíme se na další výsledky.

Zdroj: DigitalTrends

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.