imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

procesor

Vlastní procesor? Ale jakým způsobem?


Apple zřejmě plánuje nahradit procesory Intel svými vlastními. Vyplatí se mu to?

Minulý týden jsme vás informovali o plánu Applu nahradit procesory Intel svými vlastními čipy. Jen rychlé připomenutí:

Pokud máme Gurmanovi věřit (často patří k nejlépe informovaným), Apple začal u Maců pracovat na největší změně za dlouhou dobu. Bavíme se o projektu Kalamata a mělo by jít o návrh vlastních procesorů, které by nahradily současné řešení od Intelu.

Šlo by o první krok ve velké strategické změně, kterou zástupci firmy již vedení společnosti schválilo. Podstatou je co nejvíce přiblížit hardware a software k sobě.

procesor

Vzhledem k tomu, že Gurman oplývá důvěryhodnými zdroji, můžeme brát jeho zprávu za jistou a místo „budou/nebudou“ se můžeme ptát „proč“ a „jak“. Pojďme se nyní zamyslet nad tím, jak by mohla taková změna probíhat.

Budoucnost mohou poodhalit dva fakty z historie. V roce 1994 nahradilo rodinu procesorů Motorola 68000 řešení od AIM v podobě Power PC.

Apple usnadnil přechod zabudováním emulátoru do macOS, díky kterému mohl na počítačích běžet i software naprogramovaný pro předchozí hardware. Proces byl ukončen během 1-2 let a všichni používali Power PC čipy jakoby nic.

mac

Období klidu skončilo v roce 2006, kdy se dostal do popředí Intel. Opakovala se tak situace z roku 1994: emulátor Rosetta, 1-2 roky trvající přechod a následně období klidu (tedy až do doby bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre týkajících se všech procesorů Intel).

Gurman věří, že v roce 2020 dojde k další změně procesorů. Jak ovšem bude taková změna probíhat? Pokud se budeme inspirovat minulostí, tak Apple oznámí své vlastní čipy, informuje o nich vývojáře, aktualizuje své produkty, integruje do operačního systému emulátor a hotovo. Zkušenosti Apple má, tak proč by se po této cestě neměl vydat znovu?

Protože zaprvé je situace komplikovaná a paleta produktů daleko širší a zadruhé výroba vlastních procesorů není žádná hračka. Vlastní procesory A-series v iPhonech a iPadech slaví úspěch v mobilních telefonech a téměř poráží i stolní počítače.

procesor

Otázkou je, zda se Applu podaří prorazit i ve vyšší lize. Zda se mu podaří vyvinout procesor, kterým bude moci v klidu osadit Macbook Pro, iMac Pro a nový Mac Pro. Vyplatí se mu investovat veškeré náklady na vývoj a marketing, aby naplnil požadavky tak úzké skupiny lidí? Zejména když může Apple tuto energii vložit do vývoje mobilních procesorů?

Krátká odpověď: jistě! Apple je dostatečně velký na to, aby se mu to podařilo. I pokud se mu to nepodaří teď, do roku 2020 může získat spoustu profesionálů. Peněz na to má dost. A uvedené znalosti nemusí zůstat pouze u Maců a může je využít i pro procesory A-series. Manévrovací prostor je volnější a během návrhu nemusí uvažovat až tak moc o energetické úspornosti jako v případě mobilních telefonů. Výsledkem budou lepší architektury a více jader.

procesor

Delší odpověď: není to tak jednoduché. Bez ohledu na dostupné zdroje nebude schopen první čip podávat výkon žádaný profesionály a nebylo by úplně šťastné produkovat polovinu zařízení s vlastním procesorem a polovinu s jiným. Dovedeme si ovšem představit určité hybridní řešení, kdy by ty nejvýkonnější procesory Intel spolupracovaly s méně výkonnými čipy.

Nesmíme ovšem zapomenout na Gurmana, podle kterého dojde ke sloučení macOS a iOS aplikací. Obě zprávy se sebou mohou souviset. Apple se tedy může snažit o vlastní procesor z důvodu, aby ho mohl sladit s mobilními procesory. Díky tomu by se otevřela nová dimenze harmonického ekosystému hardwaru a softwaru.

mac

Všechny zmíněné faktory poukazují na to, že tentokrát proběhne změna jinak. Tentokrát se Apple nemůže spoléhat na předchozí zkušenosti a začíná prakticky od nuly.

Doufejme, že si Tim Cook se vším poradí a nula se promění na jedničku…

Zdroj: MacWorld

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.