imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Sony SRS-XB40 – Voděodolnost a světelná show


Bezdrátových Bluetooth reproduktorů je na trhu obrovská spousta. Liší se všemi možnými parametry, vesměs jsou si však velice podobné. Čas od času ale stojaté vody rozčeří novinka, jíž si jen tak s něčím nespletete. Takovým zástupcem je i Sony SRS-XB40, a to hlavně díky prémiovému provedení a světelným efektům.

Jestliže rádi občas vyjedete na cesty, případně jen milujete mobilitu, ve vaší výbavě asi nechybí přenosný reproduktor. Svého zástupce má na pultech prakticky každá větší firma, Sony nyní do série Extra Bass zařadilo trojici nových zařízení, jedním z nich je i námi testovaný Sony SRS-XB40. Okamžitě je jasné, že se jedná o trochu jiný kousek, než na který jsme od běžných bezdrátových repráčků zvyklí.

Pořádná porce hudby

SRS-XB40 je na první pohled o něco větší (279 x 100 x 105 mm), než je u přenosných reproduktorů obvyklé. Podobně je na tom s váhou, jeho 1,5 kg už je bezesporu znát. Vše však přispívá k tomu, že zařízení na první pohled i dotyk vypadá skutečně bytelně. Šasi potažené jemnou gumou a mohutná kovová mřížka pak dodávají zařízení pocit prémiové kvality. Jak už jsme ale u podobných materiálů zvyklí, u tmavších variant si krásně chytá veškeré nečistoty z vašich prstů. Pot, mastnota a další vám pak i přes matné provedení zařízení pěkně zaneřádí. Rozhodně se ale reproduktor nebudete stydět vystavit ve svém obývacím pokoji. Zařízení je dostupné ve třech barevných variantách – černá, modrá a červená.

Elegantní cihlička dokáže na baterku přehrávat hudbu až 24 hodin, pochlubit se může i voděodolností a možností navzájem spojit více reproduktorů pro skutečný stereo zážitek. SRS-XB40 funguje jak v horizontální, tak vertikální poloze – na stranách však chybí gumové nožičky, na boku tak může vypadat trochu nepatřičně. Na vrchní straně nalezneme tlačítka pro ovládání hlasitosti, přehrávání, přijímání hovorů (případně pro spuštění Siri) či zapnutí funkce Extra Bass. Párování se zařízeními od Applu je jako obvykle rychlé, ani uživatelé Androidu nepřijdou zkrátka. Nechybí tu totiž značka pro NFC párování, stačí tak telefon přiložit, a je to.

Na zadní straně reproduktoru se pak nachází všechny vstupy – USB-A port, 3,5mm jack, vstup pro napájení a reset. Celá sekce je překryta masivní krytkou. Zařízení lze bohužel nabíjet pouze skrz dodávaný napájecí kabel, microUSB či USB-C zde nehledejme. USB-A port lze na druhou stranu použít pro napájení dalších zařízení z vestavěné baterie, není tak problém dodávat šťávu iPhonu, z něhož právě hudbu pouštíte. Výše zmíněná voděodolnost nese stupeň IPX5, tzn. odolnost proti stříkající vodě. Reproduktor se tak nemusíme nechat bát na dešti nebo třeba u bazénu, neměl by však do něj spadnout. V balení pak nalezneme pouze napájecí kabel a manuály.

Budiž světlo

Vlastností, která však zaujme na první pohled, je zabudované osvětlení. Po spuštění se okamžitě rozzáří světelná linka kolem kovové mřížky, osvětlené jsou však i samotné reproduktory, po stranách se pak nachází ještě dvě bílé diody. Když do zařízení pošlete první tony, SRS-XB40 okamžitě začne světelnou show do rytmu konkrétní písničky. Někdy se mu to daří lépe, jindy hůře – ideálního výsledku dosáhne u skladeb s jasnou basovou či kytarovou linkou. Nejlépe vše pochopitelně vynikne za menšího osvětlení, diody v zařízení jsou ale natolik jasné, že ani za světla nezaniknou efekty úplně. Světlo se pak dá ovládat i ručně pomocí speciální aplikace, o ní se však rozpovídáme dál.

Podání zvuku je typické pro sérii Extra Bass – ohromná porce basů, jež se chvílemi může zdát až příliš hutná. Jde však o perfektní variantu pro určitě hudební styly, elektronickou nebo taneční hudbu si s touto funkcí užijete skutečně naplno. Naštěstí však lze Extra Bass pro další poslech jedním stiskem vypnout, v tu chvíli se ke slovu dostanou i středy a výšky. Přes svou kvalitu však nepatří k tomu nejlepšímu, co může reproduktor nabídnout. Je zcela evidentní, že poslech vážné hudby nebyl hlavním cílem SRS-XB40. Pokud však milujete basy, skutečně si přijdete na své. Díky své robustnosti dokáže zařízení už při nižší hlasitosti potrápit sousedy.

Spousta srandy s aplikací

Spolu s reproduktory můžete využít hned dvojice aplikací. Jedna je zásadně nudnější, v podstatě jen slouží ke správě, jde o Music Center – najdete zde vlastně jen připojená zařízení, aplikace pro přehrávání hudby a případně potřebná nastavení. Mnohem větší legrace však přichází s aplikací Fiestable. Díky ní se může z každého stát DJ, a to nejen po zvukové, ale i po světelné stránce.

Ve dvou režimech – ručním a gyroskopickém – totiž naleznete spoustu drobností, kterými můžete hudbu opepřit. Jde sice o takovou hloupost, ale jakmile ji vložíte do ruky nadšenému davu, s mobilem vám utrhá ruce. Jeden mobil vládne všem, Jeden jim všem káže. Bicí, činely, kopák, ale třeba i intuitivní ekvalizér nebo zvuky nadšeného davu na straně jedné, absolutní moc nad jednotlivými světelnými efekty na straně druhé. Kdo má alespoň trochu duši dítěte, případě se chce před kamarády trochu předvést, si Fiestable zamiluje.

Jak je uvedeno výše, aplikace se dá ovládat ve dvou režimech. V jednom klasicky klikáte na displej podle toho, které efekt právě chcete spustit. Ve druhém je k tomu samému využit gyroskop a naklánění telefonu. Rotace na jednu stranu udělá jeden efekt, na druhou další, naklánění zase zcela něco jiného. Zde jen raději upozorníme, že nešťastný konec telefonu se s každým dalším vypitým pivem zvyšuje geometrickou řadou. Ovládání pomocí pohybů tak raději zkoušet na začátku párty.

Verdikt

Sony SRS-XB40 nabízí úžasnou výdrž na baterii, odolnost proti vodě, skutečně senzační podání basů a unikátní světelnou show. Pakliže vám nevadí větší rozměry a trochu vyšší váha, svým prémiovým provedením je novinka od Sony ideální volbou jako hlavní přenosný reproduktor.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.