imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Vše, co byste měli o novém iPadu mini vědět


Stále více spolehlivých zdrojů, dokumentací a dalších znaků napovídá, že Apple brzy představí nový iPad mini. Jak bude vypadat? Tady je všechno, co zatím víme.

Mezi jedno z nejoblíbenějších zařízení od Applu se řadí iPad mini, který je jakýmsi ekvivalentem iPhonu SE. Má skvělý poměr ceny a výkonu, je malý a praktický, navíc u výkonu neděláme žádné kompromisy. Jediným problémem tak je, že jsme se posledního iPadu mini 4 dočkali už v září 2015, což už je pěkná doba.

Apple teď ale podle všeho chystá obnovu produktové řady a představí další model, konkrétně iPad mini 5. Jak může vypadat? Zatím s jistotou nevíme nic, oficiálního potvrzení jsme se nedočkali. Z jednotlivých informací a dokumentů si však můžeme udělat vcelku přesný obrázek.

Design

Všechny dosavadní informace naznačují, že se velkých designových změn nedočkáme. Nebude tu bezrámečkový displej, ani Face ID, žádné ostré hrany – prostě nic, co máme u iPadů Pro. Nepřeháníme, pokud řekneme, že právě změna designu bude nejméně zajímavou změnou nového iPadu mini. Pro potvrzení máme i několik fotek, které prý nové zařízení zachycují.

Specifikace

Dosavadní iPad mini v sobě má procesor A8, který můžeme znát z iPhonu 6. Tady je jasné, že se dočkáme updatu, to zvládneme určit i bez Ming-Chi Kua. Který z procesorů to však bude?

Současná „levnější“ verze iPadu (9,7“ iPad) má čip A10 Fusion. Mohlo by jít o smysluplnou volbu i pro nový iPad mini. Starší, ale stále hodně slušný.

Když se pobavíme o displeji, spekulace mluví o obyčejnějším panelu, stejně jako v případě již zmiňovaného 9,7“ iPadu. Žádných 120 Hz nebo další extra věci. Jen jednoduchý 7,9“ panel s vcelku nízkým, ale rozhodně dostačujícím rozlišením.

Může se stát, že zařízení bude nově podporovat Apple Pencil. Apple periferii již nepoužívá pouze u série Pro, takže se dá předpokládat další rozšíření podpory. Nicméně podpora Smart Keyboard (spekulace o podpoře se taky objevily) už není tak logická. K čemu by tak malá klávesnice byla?

Cena

Jak vidíme, iPad mini bude mít celou řadu kompromisů: stejný design, žádný nový hardware, displej nižší kategorie, nic extra. To má ale výhodu v tom, že bychom se mohli dočkat vcelku nízké ceny. Všechny zdroje tvrdí, že cena nadcházejícího iPadu mini 5 by mohla být opravdu nízká. Když vezmeme, že 9,7“ iPad stojí 329 dolarů, bylo by skvělé udržet cenu mini pod 300 dolary. Jestli by se to potvrdilo, šlo by o úžasnou nabídku…

Datum uvedení

Zní to dobře? Koupili byste takové zařízení? Možná už nebudeme čekat dlouho. iOS 12.2 je v tuto chvíli v betě a systém ukazuje stopy nového iPadu. Vydání novinky by tak mohlo spadat na jaro.

Vzpomínáte si na poslední březnový event? Apple na svém „eventu pro vzdělání“ představil svůj 9,7“ iPad. Když vezmeme v potaz, že bude iPad mini 5 menším bratříčkem, jarní představení by nebylo od věci. Už se na novinku těšíme. Co vy?

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.