imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

apfs informace

Vše, co potřebujete vědět o souborovém systému Applu (APFS)


Apple File System, aktuálně stále ve fázi beta, změní souborový systém Applu od základů. Díky novým vlastnostem představeným v roce 2016 se můžeme u Apple Watch, iPhonů, iPadů a Maců těšit na opravdu velké změny. V tomto článku si představíme všechny důležité informace, které byste o APFS měli vědět.

Souborový systém APFS, který si Apple sám vyvíjí, zahrnuje spoustu výrazných vylepšení, i přes to se mu však na loňském WWDC moč času kromě krátkého oznámení nedostalo. Aktuálnímu systému nazývanému Hierarchical File System neboli HFS+ a jeho předchůdci HFS je dohromady již přes 30 let a to je strašně moc, zejména ve světě informačních technologií.

Proto bylo pro Apple důležité konečně přijít s něčím novým, s APFS. Jelikož se blíží předpokládané datum vydání stanovené na začátek roku 2017, dali jsme dohromady informace pojednávající o jeho nejdůležitějších změnách.

apfs informace

Proč Apple nahrazuje HFS+?

Aktuální souborový systém HFS+ byl Applem představen v roce 1998, tedy téměř před 20 lety. Technologie se během té doby značně změnila a vyvinula. Po celou dobu byl systém opravován a aktualizován, aby vyhovoval standardům dnešního světa.

Kromě Maců jsme ovšem dostali iPhone, iPad, Apple Watch a Apple TV. Nehledě na to, že počet zařízení používaných po celém světě vzrostl z několika milionů na několik miliard. Místo klasických pevných disků začínáme čím dál více používat SSD a místo kilo a megabytů přesouváme giga a terabyty informací. Programy neinstalujeme z CD nosičů nebo dokonce z disket, stahujeme je z internetu a všechny naše zálohy jsou na cloudových serverech, ne v šuplíku ve skříni.

Uplynula tedy nějaká doba a informační technologie se změnily z nepružného přístupu na flexibilnější. Této změně se musí přizpůsobit i souborový systém a zanedlouho dosáhneme hranice schopností systému HFS+. Ten sice stále funguje, pokud je ale naším cílem zlepšování, není pochyb o tom, že i zde musí být provedeny nějaké změny. Z toho důvodu vytvořil Apple APFS.

apfs informace

Proč pro nás bude APFS tak dobrý?

Ačkoliv HFS+ prozatím funguje na všech zařízeních Applu, na všech musel být systém zvlášť optimalizován kvůli důležitým funkcím jako například šifrování. To také znamenalo, že se muselo pracovat na zdrojových kódech, které jsou u každého zařízení trochu jiné, a to vedlo k vývoji a údržbě pro každé zařízení zvlášť. A to je naprosto neefektivní a navíc to vyžaduje velké množství lidských a finančních zdrojů.

Nicméně APFD je vyvíjen konzistentněji, aby byl schopen se pohybovat mezi různými platformami. A to teoreticky neznamená pouze dnešní zařízení, ale také ta budoucí, které ještě ani nebyla představena. APFD je tedy navíc daleko dlouhodobější řešení.

To nejlepší z pohledu uživatelů ale je, že Apple nebude ztrácet tolik času integrováním procesů každé nové funkce pro každé zařízení zvlášť a vývoj a údržba tak bude daleko rychlejší.

Bude rychlejší i samotné APFS?

To nelze jednoznačně říci, jelikož rychlost je relativní věc. Systém celkově zřejmě rychlejší nebude, pokud ho budete měřit stopkami, APFS bude ale dělat vše pro to, aby měli uživatelé pocit, že jsou reakce operačního systému okamžité. Cílem je vytvořit systém s co nejkratší dobou odezvy. V rámci toho bude systém upřednostňovat důležité procesy jako otevírání aplikací nebo zápis/čtení dat před ostatními úkony. Už jen díky tomuto bude systém pocitově rychlejší a barevný míč pro načítání nebude tak častým jevem. Jednoznačná výhra.

apfs informace

Bude APFS open source?

Momentálně není, to ale neznamená, že nebude. Apple uvolnil za ty roky spoustu svých kódů jako open source: jen si vzpomeňte na Mach Kernel, WebKit, LLVM (Low Level Virtual Machine) nebo Swift. Vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby v pravý čas Apple uvolnil jako open source i APFS.

Výhoda č. 1: Optimalizovaný výkon pro SSD

Apple prohlásil, že APFS byl vytvořen pro co nejlepší spolupráci s SSD disky. To je naprosto pochopitelné, jelikož všechny Apple Watch, MacBooky, iPhony, iPady, Apple TV a také lepší modely Maců používají právě SSD. V praxi to znamená zdánlivé maličkosti, jako optimalizovaný zápis dat nebo podpora příkazu TRIM, který je důležitý pro správu datových bloků zbylých po smazaných souborech. Tato modernizace přispívá k životnosti a rychlosti disků SSD.

apfs informace

Výhoda č. 2: Klony

Oba procesy jsou úplně nové a budou dostupné pouze v APFS. Účelem klonování je možnost pracovat s používanými soubory bezpečnějším a výkonnějším způsobem. Pokud začnete upravovat soubor, systém vytvoří kopii daného souboru (který bude odkazovat na originál) a veškeré provedené změny budou až do jeho uložení aplikovány pouze u archivovaného klonu. Originální soubor tedy bude naprosto v bezpečí a bude modifikován až po uložení provedených změn. Klony budou po uložení a zavření souboru odstraněny a zvýšený požadavek na dodatečné místo na disku je tedy pouze dočasný. Kontrol verzí se toto pravidlo samozřejmě netýká.

K čemu je to dobré? Pokud budeme modifikovat soubor v nějaké aplikaci a dojde k jejímu neočekávanému zavření (výpadek proudu, spadnutí aplikace atd.), originální soubor nebude nijak ovlivněn a my se nemusíme obávat, že o naše data přijdeme.

apfs informace

Výhoda č. 3: Snapshot

Díky této funkci budeme moci rychleji a efektivněji spravovat naše zálohy. Momentálně trvá vytvoření zálohy relativně dlouho, protože systém musí projít úplně všemi soubory, aby porovnal, co se od poslední zálohy změnilo. Funkce Snapshot s tímto problémem pomůže pravidelným vytvářením obrazu sebe sama. Zálohování by tak mělo být teoreticky mnohem rychlejší a nebudeme se muset strachovat ani o dostatek místa, jelikož nebude duplikován žádný soubor, který neprošel alespoň jedinou změnou.

Po tomto již opravdu nebude existovat žádná výmluva proti zálohování dat!

Výhoda č. 4: APFS Container

Uživatelé macOS, kteří rádi využívají systémových oddílů, budou zajisté rádi, že APFS bude usnadňovat práci i s nimi. Základní problém oddílů nastane při nedostatku volného místa., protože si nemůže vypůjčit místo od jiného oddílu, ani kdyby na něm byl přebytek. Nový souborový systém tento neduh odstraňuje flexibilnější správou úložného prostoru. APSF bude nakládat s volným místem jako s kontejnerem (proto název PAFS Container), ze kterého si budou moci oddíly brát tolik místa, kolik potřebují. Díky tomu si můžete dynamicky měnit velikosti svých oddílů a nemusíte hluboce přemýšlet, kolik místa jim při jejich vytváření alokujete.

apfs informace

Výhoda č. 5: Atomic Safe-Save

Součástí APFS byla představena i funkce s názvem Atomic Safe-Save. Ta přináší například rychlejší a inteligentnější přejmenovávání souborů z pohledu souborového systému. V rámci toho bude přepisování souborů provádět v binárním systému, což znamená, že je vyhodnotí buď jako hotové, nebo jako bez jakékoliv změny. To by mělo teoreticky předejít souborům uvězněným mezi dvěma stavy a tudíž mnohokrát nepoužitelné. Pro vysvětlení, souborový systém používá copy-writing, tudíž vytváří nové kopie a staré verze maže až po ověření uložení, tudíž po ověření, že je nová verze taktéž použitelná.

Výhoda č. 6: Šifrování

Adekvátní šifrování a ochrana dat byla pro Apple vždy nejvyšší prioritou a to stejné platí také pro APFS. Předchozí desktopové systémy uměly šifrovat pouze na úrovni disků, přičemž iOS dokázal šifrovat i na úrovni souborů. Za to mohla mimochodem jiná implementace HFS+. Oproti tomu APFS bude konzistentnější: jedno klíčové nebo více klíčové šifrování bude dostupné na systémové nebo souborové úrovni, ale také na úrovni dat a metadat. Zvolit si můžeme také mezi různými metodami šifrování, AES-CBC nebo AES-XTS.

apfs informace

Co již funguje?

Mimo to, že APFS je teprve ve své první generaci, je zároveň také teprve ve fázi beta. Proto tedy ne vše funguje tak jak je plánováno. Například ještě není zavedena jakákoliv komprese, která ovšem musí přijít co nejdříve. Chybí také kontrolní součet u dat, ačkoliv to vypadá, že Apple věří spíše Error Correction Code, ECC. Kromě zmíněných chybí ještě následující:

  • Time Machine
  • FileVault
  • Fusion Drive
  • a podpora zaváděcích disků

Stojí za to ho vyzkoušet?

Jelikož je systém stále ve vývoji, nemůžeme ho doporučit každodenním uživatelům, rozhodně ne průměrným.  Nejjednodušším způsob, jak si APFS vyzkoušet, je na iOS, jelikož tam je přítomen již od verze 10.3 beta a iOS je snadno udržovatelné a ovladatelné prostředí. Jelikož nejsou zmíněné funkce ještě dokonale integrovány, nečekejte žádné dech beroucí zážitky a extrémní změny. Alespoň nyní.

apfs informace

Je radost se dívat na seznam všech nových funkcí a už se nemůžeme dočkat, až si nový systém vyzkoušíme v celé jeho parádě. A jen pomyslete na to, jakého vzácného úkazu můžeme být součástí: pokud dojde k výměně souborového systému jednou za každých 30 let, pak můžeme průměrně prožít jednu až dvě takové změny a k jedné z nich dojde až budeme tak staří, že to bude naše nejmenší starost. Žijeme v úžasné éře!

Zdroj: iMore

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.