imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Vše, co uživatel Windows musí vědět o klávesnici pro Mac


Celý život jste používali Windows, ale nyní jste se rozhodli přejít do zcela nového světa Macu? Nebo prostě jen nechápete, jak minimalistická klávesnice vašeho kolegy funguje? Neznáte jednotlivé symboly a neustále si vypínáte aplikace, místo abyste něco napsali? Tak to je dnešní článek přímo pro vás.

Začněme důležitou informací – nejste v tom ani zdaleka sami. Windows jsou stále jasnou jedničkou používaných operačních systémů, každý z nás systém od Microsoftu používal alespoň nějakou dobu. Měli ho rodiče na počítači, byl ve školách v učebnách, má ho většina přátel na vysoké škole. Je tak normální, že přechod z jednoho na druhé pak není otázkou několika minut.

Nejtěžší na přechodu není ani tak pochopení systému samotného, ale spíše využití klávesnice a zapamatování si různých zkratek. Zde vám chceme nabídnout pomocnou ruku.

Rozložení klávesnice

Jestliže jste si zařízení zakoupili u nás v České republice, nebudete mít větší problém. Je tu standardní QWERTZ rozložení bez numerického bloku. Rozdílné jsou však dvě věci.

První z nich je funkční řada na horní straně klávesnice. Na Macu najdete konkrétní piktogramy, nikoliv F1, F2, F3… A stejně tak to funguje, každá klávesa dělá to, co vidíte. Funkční klávesy pak vyvoláte podržením tlačítka fn, většinu času je totiž člověk stejně nepoužívá. Jestliže se však se změnou nedokážete srovnat, není problém si vše v Předvolbách systému přepnout do režimu jako ve Windows.

Druhou zásadní změnou je absence trojice kláves CTRL, Alt a Windows. Na klávesnicích Macu naleznete Command či CMD (s ikonkou ⌘), rozmístěny jsou po obou stranách Mezerníku přesně místo tlačítek Alt. Nejde přitom o ekvivalent tlačítka Windows, ale spíš CTRL. Pokud vám ve Windows fungovala kombinace CTRL + něco, je velká šance, že na Macu bude stejně fungovat CMD + něco. Ale ne vždy.

Tato tlačítka doplňují Option (⌥), které funguje jako Alt, pak tu jsou ještě Control a fn. Chce to chvilku cviku, ale člověk si zvykne rychle.

Speciální znaky

Nebudeme vám nic nalhávat, déle potrvá návyk na speciální klávesy a znaky. Apple miluje minimalismus, to platí i pro klávesnici. Kromě primárních tlačítek na klávesách nenajdete nic. No, nad čísly… na internetu prostě najdete řadu užitečných obrázků, jež se vám pomohou prokousat houštinou speciálních znaků klávesnice na Macu v závislosti na jazyku.

Další užitečné kombinace

CTRL + ALT + DEL – kombinace, která ve Windows vyřeší všechny problémy. Jestliže něco zamrzne, nejde zavřít nebo jinak rozhodí PC, jde prakticky o zaručené řešení. Na Macu žádnou kombinaci pro vyvolání Správce úloh nenajdete. Pokud nastala nepříjemná situace, kombinací CMD (⌘) + OPT (⌥) + ESC vyvoláte okno, jež vám umožní natvrdo vypnout běžící či neodpovídající programy.

Přepínání mezi aplikacemi by pak už nemohlo být jednodušší. Největším zjištěním je, že pro ovládání systému (až na pár výjimek) vůbec nepotřebujete myš. Stačí po TrackPadu přejet a máte programy přepnuté. Mohlo by to být ještě intuitivnější? Jestliže byste však rádi zůstali u CTRL + TAB, CMD (⌘) + TAB dělá to samé.

Není nic horšího, než když chcete někomu poslat screenshot své obrazovky, místo toho však uděláte fotku pomocí mobilu. Zapomeňte na to! Jestliže chcete zachytit obsah z vašeho monitoru, máme pro vás několik způsobů.

  • CMD (⌘) + Shift (⇧) + 3 = fotka celé obrazovky
  • CMD (⌘) + Shift (⇧) + 4 = fotka vybraného obsahu, stačí jen pomocí nástroje určit
  • CMD (⌘) + Shift (⇧) + 4 a Mezerník = udělá fotku programu, na nějž ukazujete kurzorem

Zdroj: iMore

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.