imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak vypadá situace kolem univerzálních aplikací?


Přestože se na letošním WWDC nedočkal Project Marzipan představení, Apple v souvislosti s ním prozradil pár informací. Přijdou univerzální aplikace? Jak to teď vypadá?

Čas od času se objevují zprávy o tom, že by se měl iOS spojit s macOS, jak to třeba známe od Windows. Podle všeho však nic podobného není v plánu.

Mark Gurman nicméně ke konci minulého roku přinesl zákulisní informace o tom, že se pro iOS 12 chystá největší inovace za poslední dobu – spojení aplikací pro iOS a macOS. V zákulisí se práce na propojení nazývají Project Marzipan a další detaily odkrývají, o jak zajímavou záležitost jde.

Měsíc před WWDC John Gruber dodal, že nemáme čekat na příchod dříve než v roce 2019. Jak se ukázalo, je to tak, letos čas Projectu Marzipan nepřišel. Samotný Craig Federighi však k tématu také něco málo poodhalil.

Je důležité rozlišovat mezi propojením systémů iOS a macOS a propojením aplikací pro iOS a macOS. Jasné stanovisko Applu se týká prvního případu, pro druhý (Project Marzipan) jsme se dočkali potvrzení data na rok 2019. Ve zkratce je odpověď na otázku v titulku:

Univerzální aplikace mají dorazit příští rok.

Slovíčko „univerzální“ znamená, že programování pro obě platformy má být zásadně zjednodušené, aplikace pro iOS a macOS by se měly lišit jen na povrchu. S investicí mnohem méně času a energie by měli vývojáři zvládnout vývoj verzí aplikace pro oba systémy. Rozhodně nebude potřeba programovat dvě zcela jiné aplikace pro mobilní a desktopový operační systém.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.