imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Výrazně inovovaná Apple TV přijde již v létě, proti komu stojí?


Blíží se vývojářská konference WWDC, která se pravidelně koná na přelomu jara a léta. A Apple na ní slibuje představit novou Apple TV.

Multimediální přehrávač Apple TV je již dnes poměrně zastaralé zařízení,které v jeho poslední verzi představit Apple již 7. března 2012 a po další tři roky jej vylepšoval pouze po softwarové stránce. Avšak i tato rozšíření byla spíše kosmetického rázu, žádnou významnou změnu funkcionality Apple nepřidal.

Ve světle stále se zdokonalující konkurence se však výrazné rozšíření funkcionality tohoto zařízení očekává již delší dobu. Proprietární přehrávače sbírají stále větší množství funkcí, konkurenční platforma Google TV již vyrostla ze svých dětských let a především v podobě nového zařízení Shield do společnosti nVidia ukazuje, jak by moderní multimediální přehrávač s chytrými funkcemi mohl vypadat.

Co nabízí o tolik lepšího, než Apple TV? Hlavní rozdíl je v tom, že není pouze multimediálním přehrávačem, ale plnohodnotným multimediálním hubem a – to v případě Shieldu především – i plnohodnotná herní konzole. Nepotřebujete tak jednu krabičku pro přehrávání filmů a hudby, jinou pro hraní her a další pro zobrazování obsahu z vašich mobilních zařízení. Kdepak, vše je pěkně v jednom.

Nyní se zdá, že se konečně dočkáme podobně univerzálního zařízení i v jablečném světě. Podle informací, které sesbíral server BuzzFeed News, představí Apple inovovanou Apple TV právě na letošní konferenci WWDC. A mělo být jít ne jen o inovovanou Apple TV, ale o výrazně inovovanou Apple TV.

Co nabídne? Hovoří se o plné integraci Siri, a tedy plně hlasového ovládání, přibude konečně také App Store a možnost stahovat a instalovat přímo do Apple TV aplikace a hry. Vývojáři pak dostanou k dispozici kompletní SDK vývojové prostředí pro snadnou tvorbu softwaru právě pro novou konzoli.

Apple-TV1

Toto rozšíření funkcionality si vyžádá také další úpravy pod kapotou. Na síle získá procesor, kterým má být nyní nejnovější verze Apple A8 čipu (současnou Apple TV pohání dnes již výrazně zastaralý jednojádrový procesor Apple A5), výrazně navýšena má být také kapacita vnitřního úložiště. Jde o logický krok, který má umožnit především instalaci her, vždyť ty největší současné herní pecky pro iOS zabírají i několik gigabajtů prostoru. A do 8 GB prostoru ve stávající konzoli by se jejich příliš nevešlo.

Společně s inovovanou Apple TV se Apple chystá také začít nabízet vlastní televizní obsah a tím konkurovat především kabelovým operátorům. V jednom balíku bude okolo pětadvaceti kanálů za měsíční poplatek pohybující se mezi třiceti až čtyřiceti americkými dolary. Již nyní má uzavřeny dohody se stanicemi ABC, CBS, Fox či ESPN. Ano, chápete správně, půjde o čistě americkou záležitost a u nás budeme o ni ochuzeni.

Applu se s novou Apple TV bude potýkat se stejným problémem, jakému čelí v případě hodinek. A tím je konkurence, která má za sebou již několikátou generaci stejného typu zařízení, vylízala se již z dětských nemocí a povětšinou funguje dobře. A stejně jako hodinky se systémem Android Wear v současnosti překonávají Apple Watch ve variabilitě i výdrží, stejně tak to bude mít nová Apple TV těžké. Stojí totiž jak proti platforma Google TV na straně jedné, tak i proti plnohodnotným herním konzolím poslední generace na straně druhé (ty v současné době již nabízí nejen hraní her, ale i aplikace či výrazné multimediální schopnosti).

Ovšem jak v případě hodinek, i zde Apple může těžit především z těsné a – jak doufáme – i bezchybné integrace těchto nových produktů do stávajícího ekosystému tvořenému jak počítači se systémem OS X, tak i mobilními zařízeními se systémem iOS.

Nezbývá než věřit, že klasické heslo “It just works” má Apple ve své DNA hluboce zakořeněné a vše na něm postaví.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!