imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Vyšla finální verze iOS 12


Přišel den, na který jsme od WWDC čekali – konečně vyšla oficiální verze iOS 12! Po řadě beta verzí si nyní může finální verzi každý stáhnou do svého iPhonu či iPadu.

Systém je konečně v oběhu, Apple právě pro všechny uživatele vydal konečnou verzi iOS 12. Jak už to tak bývá, v prvních hodinách si na stažení systému počkáme pěknou chvilku. Do té doby si můžeme shrnout, jakých novinek jsme se v iOS 12 dočkali. Po přečtení budete jasně vědět, proč se do novinky pouštět.

Aktualizace se objeví v Nastavení  > Obecné > Aktualizace softwaru.

Výkon

iOS 12 dorazí ve formě tří softwarových updatů. Cílem je podle všeho to, aby byl systém dvakrát rychlejší než iOS 11 – uvidíme, jak se to povede. Rozhodně se nezapomnělo na pořádnou podporu – všechna zařízení, která v tuto chvíli podporují iOS 11, se dočkají i podpory další verze. Půjde tak o mobilní systém s historicky nejvyšším počtem podporovaných zařízení. I nejstarší z podporovaných produktů se dočkají velkého zlepšení, třeba aplikace se budou otevírat o 40-50 % rychleji. To se Applu daří následovně: výkon CPU se okamžitě po začátku akce dostane na maximum výkonu a postupně poleví. Aktuální stav je takový, že CPU potřebuje nějaký čas na dosáhnutí maxima.

Rozšířená realita

Ve spolupráci s Pixarem zvládl Apple vyvinout nový formát, jenž nese označení USDZ. Pochopitelně jde o chytré řešení, detailněji si jej rozebereme v dalších článcích. Podporu získá i Adobe Creative Cloud. Představena byla i aplikace, skrze níž můžete upravovat rozšířenou realitu. Zní to skvěle, Apple se evidentně své myšlenky drží pevně a chce ji posunout co nejdál.

Vyjde i celá řada dalších aplikací, jako třeba Measure (aplikace na měření). Nejde o žádnou velkou novinku, podobné aplikace již nyní najdeme na App Storu – nativní řešení však vypadá mnohem elegantněji a na první pohled jsme si jej zamilovali.

Jak jsme očekávali, ARKit 2 v sobě obsahuje spoustu inovací, nejdůležitější z nich je však možnost sdílet rozšířenou realitu s dalšími. Můžete tak hrát například hru pro více hráčů, přičemž se oba díváte na stejné herní pole.

Applu se podařilo uzavřít spolupráci i s firmou Lego, což je asi nejlepší věc, která se ARKitu mohla stát. Nejenže však můžete své výtvory převést do virtuální reality, vaše výtvory se zároveň stanou i digitálním nástrojem pro hraní. Jde v podstatě o to, co jsme si jako malí vysnili – postavíte si budovu, digitálně rozšíříte její okolí a pomocí AR v ní hrajete za hasiče, létáte helikoptérou nebo bojujete proti zločinu.

Fotky

Aplikace se dočkala pokročilejších algoritmů, vyhledávání ve fotkách tak bude lepší než kdy jindy. Objevila se i záložka For You, kde naleznete fotovzpomínky, zvýrazněné staré fotky, momentky, doporučení na sdílení s ostatními a další. Když jsme u sdílení, je i zde velký posun. Jestliže jste byli na akci s některým z přátel, aplikace vám navrhne možnost sdílení fotek přímo s ním. Pokud mu je pošlete, aplikace automaticky navrhne jemu, aby vám poslal všechny své fotky z této akce. Oba tak můžete mít kompletní sbírku fotek z obou telefonů.

Siri

Nová funkce: Zkratky! Můžete si sami určovat věty, pomocí nichž aktivujete možnosti jednotlivých aplikací. Díky nedávno zakoupené aplikace Workflow se k nám dostane celá zásoba podporovaných aplikací. Prakticky můžeme mluvit o automatizaci integrované do Siri.

Siri nám zásadně ulehčí život – informuje vás o tom, kdy má vaše babička narozeniny, upozorní vás na ztišení telefonu v kině apod. Podle slov přednášejících vše navíc sama od sebe.

Nativní aplikace

News: Tato novinka se nás příliš netýká, aplikace News se však stává chytřejší, má hezčí design a celkově se zlepšuje. Aplikace Akcie se také dočkává nového designu, navíc je do ní integrována právě i aplikace News. Voice Memos dorazily na iPad, iBooks byly obnoveny. Co si budeme povídat, tohle nebyla ta nejvíce vzrušující část.

Digital Health

Tento příchod jsme také očekávali, bavíme se tu o skupině aplikací. Začínáme aplikací Nerušit, jíž budete moci lépe ovládat, celkově se stane chytřejší. Například si budete moci nastavit, že potřebujete hodinového šlofíka.

Změny se projeví i u notifikací. Konečně si Apple všiml přání uživatelů a do systému zahrnul sdružování upozornění. Na to jsme čekali opravdu dlouho a konečně to tu máme! V neposlední řadě přichází i Screen Time. Jde o statistiky, které sledují kdy, kde a jak dlouho používáte svůj telefon. Díky němu můžete lépe kontrolovat své návyky.

Nastavit si lze i speciální časová okna (intervaly) pro jednotlivé aplikace – jestliže je překročíte, systém vás varuje, že je čas na odložení telefonu, případně vám aplikaci zablokuje. I rodiče budou mít z novinek radost – od teď mohou kontrolovat kolik času jejich ratolesti tráví na svých telefonech. Uvidí (a mohou omezit) dobu používání či konkrétní aplikace a obsah.

Animoji

I Craig Federighi si dělal legraci z toho, že si díky nové detekci jazyku podmanili celý svět. Ano, od teď zvládnou Animoji sledovat i váš jazyk. Hurá! Pochopitelně jsme se dočkali i nových postaviček (koala, duch, tygr a T-Rex). Přichází navíc ještě MeMoji! Díky nimž můžete vytvořit Animoji podle vaší podoby, jak to známe třeba od Samsungu. Vše je však dotaženo ještě dál. Opravdu klíčové novinky!

FaceTime

Konferenční hovor ve FaceTime – jde o další dlouho očekávanou funkci. V hovoru může být až 32 lidí, což je skutečně slušné. Funkce byla integrována do iMessage, takže můžete skupinovou konverzaci přeměnit na konferenční hovor jedním kliknutím. Podle předváděčky se vše podařilo vyřešit skvěle, i když se do hovoru připojí několik desítek lidí. Těšit se pochopitelně můžete i na podporu nových Animoji, nálepek, efektů apod.

Každému, kdo se rozhodne novou verzi systému stáhnout, přejeme příjemné testování. Doufáme, že se s námi v komentářích podělíte o své pocity!

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.