imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Vytvářejí firmy stárnoucí produkty schválně?


Legenda praví, že pokud jste používali iPhone více než dva roky, zjeví se v noci Tim Cook a speciálně navrženým paprskem zaútočí na paměť základní desky telefonu, aby se o několik dní později nenávratně zničil.

V předchozím článku jsme se dívali na to, proč se naše elektronická zařízení rozbíjejí – někomu se totiž může na první pohled zdát, že pro to není žádný důvod. Odpověď ale leží hlavně ve fyzikálních zákonech, mohou tu však být i další důvody. Když se o podobných tématech bavíme, je takřka nevyhnutelné, aby na řadu nepřišel termín „plánované zastarávání“.

Jde o skvělé téma pro všechny, kdo milují konspirační teorie. Mnoho lidí by snad položilo svůj život za názor, že velké společnosti záměrně navrhují design produktů tak, aby se krátce po ukončení záruky rozbily. Tato víra má pochopitelně nějaký svůj původ, stejně jako další podobné. Jediné, co nám tu chybí, jsou ještěří lidé.

Zaprvé je nutné nakreslit jasnou linku mezi hardwarovým a psychologickým zastaráváním. Psychologické zastarávání používá prakticky každá komerční společnost. I technologické firmy pochopitelně chtějí, aby si lidé neustále kupovali další jejich produkty. Kdyby tomu tak nebylo, nikdy by nemohli investovat do vývoje novinek – jednou by navrhli něco, co je tak dobré, že by si s tím všichni vystačili dalších 10 let, než by se o vše postarala elektromigrace.

Trh prostě takto funguje. Nová zařízení jsou hezčí, chytřejší, rychlejší, mají více pixelů, lepší technologie apod. Hlavním cílem je, abyste nový produkt chtěli, přestože by vám dosavadní model s klidem posloužil ještě několik let. Jasně, na koupi tlačí i další faktory, jako třeba hardwarové požadavky aplikací, rostoucí velikost souborů, zlepšující se využitelnost displejů s vyšším rozlišením. Nakonec je ale pořád změna pouze koníček, v reálu neopodstatněná potřeba.

Ano, firmy se snaží, abyste měli pocit nutnosti přejít k novějšímu modelu, i kdyby to bylo jen kvůli novým barevným variantám. Na tom není nic špatného, protože nakonec vždy rozhoduje uživatel sám. Je pouze a jenom na něm, zda s nabídkou souhlasí a zda mu nový produkt stojí za vynaložené peníze. Když se na to podíváme z jistého pohledu, jde vlastně také o plánované zastarávání, jen se odehrává v hlavách zákazníků.

U hardwarového zastarávání je situace trochu komplikovanější. Všechny společnosti se dostaly do určitého cyklu updatování. To znamená, že novinky vycházejí v předem dobře odhadnutelných obdobích. Když se podíváme třeba na iPhone, tak si každoročně můžeme červeným fixem zakroužkovat podzim roku, v roce 2018 tomu nebude jinak. Frekvence updatů je obvykle určována poptávkou a rychlostí technologického vývoje. Pravidelnost určuje, jak často uživatel přemýšlí o tom, že by svůj dosavadní model mohl vyměnit, vše je doplněno vhodnou dávkou psychologického zastarávání.

Délka období se bude pochopitelně lišit pro auto a pro smartphone. Základ je ale pořád stejný, v tu chvíli výrobci přemýšlejí, kolik by toho měl vlastně telefon vydržet. Nenechte se mýlit, rozhodně výrobci nedělají smartphony tak, aby zvládly jen jeden rok – dekádu však také většinou nevydrží. Představme si ale, co by se stalo, kdyby přeci jen deset let telefon vydržel (a musíme si také odpustit pohled na změnu technologických požadavků v průběhu let).

Společnost X vytvoří skvělý smartphone, který obsahuje všechny technologické novinky a prémiový design z extrémně odolných materiálů. Předpokládejme, že zařízení takto může v klidu fungovat třeba 12 let – za tu dobu by baterka stále fungovala naplno, na displeji by nebyl jediný škrábanec. Kvůli potřebě prémiových materiálů je výroba relativně drahá, cenovka by se stanovila někde kolem 2300 dolarů.

Během té doby vytvoří Společnost Y jiný telefon. Displej není tak odolný, telefon není tak chytrý, materiály nejsou tak kvalitní, ale jde stále o dobrý telefon, který naplní všechny požadavky uživatele. Jelikož se při výrobě ušetří hromada peněz, začnou smartphone prodávat někde kolem 690 dolarů. Telefon však na úrovni prvního jmenovaného smartphonu vydrží fungovat jen tři roky.

Jak bude trh reagovat? Společnost X se svým telefonem za 2300 dolarů zbankrotuje během prvních měsíců. Vytvořili sice skvěle odolný telefon s výbornou výdrží, který je možné používat dvanáct let. Zákazník ale stejně sáhne po zařízení od Společnosti Y, protože je levnější, umí prakticky to samé jako druhý kousek a první tři roky není ve výkonu žádný rozdíl. Zákazníci navíc mění své telefony nejčastěji po dvou letech, takže tříletý cyklus je naprosto ideální.

Prostě se nevyplatí prodlužovat výdrž telefonu daleko za hranici, jíž uživatelé žádají. Když se na podobné rozmýšlení podíváme, jde také o plánované zastarávání – mohli vytvořit něco odolnějšího (a dražšího), ale neudělali to. Milovníci konspiračních teorií totiž často zapomínají uvést jednu klíčovou věc – lepší prakticky vždy znamená i dražší. Trh je silně elastický a na změnu ceny reaguje velkou měrou. Výroba podobného produktu by měla s velkou pravděpodobností za následek bankrot firmy, stejně jako se kvůli nekvalitním materiálům rozpadnou zařízení v očekávaném období. To je důvod, proč je strategie úplně jiná než ta, jakou si při vyřčení termínu „plánované zastarávání“ představíme na první dobrou:

Vývojáři nepřemýšlejí, kdy se má telefon rozbít, ale minimálně jak dlouho by mel vydržet.

Když se podíváme konkrétně na Apple, ten po stránce výdrže zařízení funguje nadprůměrně dobře. Ano, jejich produkty jsou dražší než obvyklé prémiové telefony, ale zároveň vždy dostaneme velice kvalitní materiály, ne něž jsme od Applu zvyklí. To je důvod, proč může fungovat iPhone 4s bez větších problémů i dnes. Věčné připomínky, že „zvládne to samé, co další telefony za polovinu“, tak při zpětném pohledu neplatí. Tedy možná ano, ale pravděpodobně byste je nepoužívali dalších šest let.

Ti, kteří za zastaráváním vidí softwarový trik, se mohou podívat na nové verze iOS – každá z nich dokáže zrychlit i stará zařízení. Za zpomalování telefonu nestojí operační systém, ale vývojáři, kteří své aplikace přizpůsobují výkonnějším telefonům. S tím se bohužel starší kousky vypořádat nedokáží.

Můžeme tak shrnout, že něco jako plánované zastarávání existuje, jen se tomu říká ekonomická efektivnost a obchodní strategie. Nestojí za tím tedy sám ďábel, ale obchodní zájmy, jejichž pravidla určujeme my na základě našich nákupů.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!