imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Vytvořte si vlastní audioknihu. A zadarmo!


Audioknihy jsou nejen moderním způsobem četby, ale pro spoustu čtenářů i tím jediným, jak si vychutnat nové knihy a autory. Ukážeme vám, jak si můžete udělat audioknihu sami ve svém iPhonu.

Vždy jsem hodně četl a mám knihy rád. Jenže čtení knih vyžaduje dostatek volného času a klidu, kterého se mi v poslední době příliš nedostává a tak jediný čas, kdy mám čas na čtení, jsou dlouhé cesty autem. Jenže při jeho řízení není čtení právě nejbezpečnější činností.

Proto jsem si oblíbil audioknihy. Tedy situaci, kdy knihu za mě čte někdo jiný a já ji jen poslouchám.  A přestože se nabídka těchto knih v češtině stále zvětšuje, stále spousta klasických e-knih není do zvukové podoby převedena.

Jako třeba kniha Švábi od Joa Nesbøho, která mě přivedla na myšlenku, která stojí za tímto návodem. Jeho detektivky mám rád a poté, co jsem přečetl (některé i v klasické knize) jeho novější knihy ze série s Harym Holem jsem chtěl přečíst celou tuto sérii pěkně od počátku (z části také proto, že se novější knihy na ty starší často odkazují). A zatímco úplně první kniha série, Netopýr, ve zvukové podobě je, Švábi bohužel. Snad prozatím.

Tudíž jsem sáhl k tak trochu provizornímu, avšak překvapivě funkčnímu řešení. Knihu Švábi jsme si zakoupil na iBooks Store do svého iPhonu s tím, že nechám Zuzanu (tak se jmenuje počítačový hlas bydlící v našich iOS zařízeních), aby mi ji předčítala.

Ano, sice jsem doufal, že by přímo předčítání mohla umět čtečka iBooks, nicméně systém samotný sliboval řešitelnost mého požadavku.

A také ano – prostřednictvím povolení řečové funkce v iOS je vše velmi snadné: stačí otevřít knihu na místě, kde jsme skončili naposled (což si iBooks pamatují), pomocí gesta tažením dvěma prsty od horního okraje vyvolat předčítání textu a pak již jen poslouchat.

A zkušenosti? Jde to. Počítačově syntetizovaný hlas zní trochu strojeně, předvším ze začátku. Nicméně po pár odstavcích si na něj tak zvyknete, že vám divný nepřijde. Především v případě, kdy je poslech jen další činností a váš mozek je zaměstnán také něčím dalším, což řízení auta splňuje dokonale.

Po doposlechnutí celé knihy jsem si zpětně ani nedokázal vybavit, zda jsem poslouchal originální audioknihu nebo iPhonem předčítanou verzi.

Pro ty z vás, kteří si nemohou pustiti video s návodem k nastavení vše ještě v obrázkové formě. Tip je ověřen jako funkční v iOS 8.

Jak na to
  1. Otevřete Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > Čtení,
  2. zapněte položku Předčítat obsah obrazovky,
  3. přepněte se do knihy, kterou chcete předčítat (ale stejně bude vše fungovat i na webové stránce nebo v RSS čtečce) a táhněte dvěma prsty od horního okraje,
  4. Hotovo! Předčítání začne automaticky a vy jej prostřednictvím překryvného panelu můžete nejen pozastavit, ale také zrychlit nebo zpomalit tak, aby vám nejvíce vyhovoval. Samotné předčítání ukončíte zavřením panelu prostřednictvím křížku v pravém horního rohu tohoto panelu.
reading_01

 

 

reading_05
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.