imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Využijte naplno svůj Touch Bar


Touch Bar byl dlouhou dobu označován za jednu z méně užitečných novinek. Ve své původní podobně nepochybně nepomůže urychlit práci profesionálům, když se však k Touch Baru postavíme trochu jinak, než Apple zamýšlel, z dotykového displeje uděláme skutečně užitečného pomocníka.

MacBook Pro z roku 2016 rozhodně nebyl čirým úspěchem. Design byl perfektní, jen mu chybělo podsvícené jablíčko. Laptopu nicméně chyběly porty, cenovka byla nastavena dost vysoko už u prostředních konfigurací a dost lidí zklamal i tehdy málo využitelný Touch Bar.

Nedostatek portů je problém až dodnes, USB-C éra rozhodně nedorazila tak brzy, jak Apple očekával. Za tu dobu se však objevila obrovská spousta řešení, jak počet konektorů rozšířit. Zvykli jsme si i na cenu a hardware se díky updatům stal o něco silnějším.

Něco se však nezměnilo – funkčnost Touch Baru. Rozhodně nenastalo, co bylo slibováno: „Teď vývojáři mohou popustit uzdu své fantazii a připraví pro nás skvělá řešení!“ Přestože Touch Bar dnes podporuje řada aplikací, jen u několika případů dotykový proužek skutečně dokáže zlepšit uživatelský zážitek. Dvojnásob to platí pro profesionální uživatele.

Je jen málo uživatelů (a nemluvíme jen o profesionálech), kteří by pro kopírování raději využili ikonky na Touch Baru místo zkratky CMD (⌘) + C. Důvody jsou jednoduché. Prvním z nich je fakt, že se svalová paměť formuje dlouhé roky. Rozhodně saháte po těch, které si zpaměti pamatujete nejlépe. Proč byste teď měli sahat po něčem jiném? Druhým důvodem je fakt, že při použití dotykového displeje musíte zvednout ruce z klávesnice.

Na dynamicky se měnícím řádku je jeden problém – není konzistentní. Zkratky se učíme skvěle, protože jsou vždy na stejném místě. Měnící se tlačítka tak dokáží perfektně rozhodit váš systém. Neustále změny navíc vyžadují konstantní kontrolu dotykového displeje, pořád tak musíte koukat mimo svou hlavní pracovní plochu.

Výsledkem tedy je, že většina uživatelů prostě novinku přestala používat a vrátila se ke starým dobrým zkratkám. Nepochybně existuje skupina lidí, kteří jdou proti proudu a Touch Bar využívají často a rádi. Z dotykové plošky se nicméně pomalu stala černá ovce.

Vždy je tu každopádně „ALE“!

Jestliže se dokážete otočit zády k základní myšlence OLED panelu a zabráníte mu v neustálém měnění, můžete si s ním práci skutečně ulehčit. Konečně bychom naplno využili náš Touch Bar.

Řešení

Vaily Zubarev, litevský vývojář a bloger, na svých stránkách informoval o postupu, který můžete bez problému vyzkoušet i vy. Pojďme se podívat, jak na to!

Nejdříve budeme potřebovat aplikaci jménem BetterTouchTool, ze stránek vývojáře ji můžete stáhnout zdarma na 45 dní, samozřejmě můžete zvolit i dvouletou licenci za 6,5 dolaru nebo celoživotní licenci za 20 dolarů. Pochopitelně bychom nejdřív doporučili zkusit trial verzi aplikace, než se pustíte do nákupu. V následujících odstavcích vám pak popíšeme Zubarevův koncept a ukážeme jednotlivé kroky.

Hlavním cílem vývojáře byla konzistence. Na Touch Baru by se měly objevovat pouze ty prvky, které budete používat. Zároveň musí zůstat na stejných místech. Požadavky uživatelů jsou však rozličné, metodu si tak můžete snadno upravit podle vlastních potřeb a vytvořit si vlastní řešení. Tentokrát zůstaneme věrní původnímu návodu a projdeme celou nabídku zleva doprava.

ECS – Není důvod vysvětlovat, proč toto tlačítko potřebujeme vždycky. Skutečně nechápeme, proč při originálním nastavení čas od času mizí. Je skutečně frustrující, když se Touch Bar při skrolování začne trochu trhat a nemůžete kvůli tomu dosáhnout na tuto základní ikonku.

Základní – Jen pro jistotu se Zubarev rozhodl hned vedle ESC umístit tlačítko, které vám Touch Bar přepne do původní podoby. Může se to hodit třeba u programů, jež dotykovou plochu zvládnou skutečně využít, třeba Final Cut Pro.

Finder – Finder je skvělý a milujeme ho. Jediným problémem je, že původní ikonka nefunguje předvídatelně. Může se snadno stát, že chcete uložit fotku z prohlížeče, přičemž se po kliknutí na ikonku Finderu objevíte v náhodné složce, kterou jste měli otevřenou. To je dost otravné.

Díky skriptu však nyní tlačítko spustíte vždy v krásném novém okně v domovské složce. Toto okno se otevře přes dosud otevřená.

Často používané aplikace – Jelikož je tvůrce řešení hlavně programátor, často sahá po SublimeText a Notes. Obě aplikace tak umístil na Touch Bar. Pochopitelně tyto dvě aplikace můžete vyměnit za libovolné vlastní.

Právě přehrávané – Pořád si čas od času vzpomeneme na období, kdy byl Touch Bar pouze spekulací. V konceptech byla suverénně nejčastěji používanou funkcí právě tato. Oddělení pro právě přehrávaná média. Ve finálním řešení se však neobjevilo.

Skript v BetterTouchTool však řeší i tohle. Umožňuje zobrazovat jak iTunes, tak aplikace třetích stran. Uvidíte zde aktuální písničku a jméno interpreta. Kliknutím na tlačítka pak přepínáte skladby.

Připomínky – Normální člověk dnes bez kalendáře, připomínek a seznamu úkolů prakticky nemůže fungovat. Řada uživatelů tak chce mít všechny informace pěkně po ruce. Díky dalšímu skriptu můžete zobrazit nadcházející upozornění aplikace Připomínky a nechat je zobrazit na Touch Baru. Skutečně užitečné!

Pauza na kávičku – Podle Zubareva je nejdůležitějším kancelářským pravidlem, abyste nikdy nenechali své zařízení spuštěné bez dohledu. I když jdete třeba jen na záchod nebo na kávičku. Implementoval tak tlačítko „Coffee Break“, které automaticky zamkne vaše zařízení a vypne displej. Skutečně užitečné.

Hlasitost – Autor asi skutečně nenávidí posuvníky. Změnil totiž kompletní ovládací systém na tlačítka, jež jsou o polovinu užší než ta původní.

Instalace

BetterTouchTool naštěstí umožňuje import všech výše zmíněných možností (a také mnoha dalších). Samozřejmě si pak můžete všechno upravit podle svých potřeb. Zubarev se o své nastavení veřejně podělil a na GitHubu pak najdete řadu uživatelů, kteří se ke sdílení připojili.

Jako první krok musíte vypnout možnost „Show macOS Control Strip“ a nezapomeňte stáhnout potřebné rozšíření AppleScript, pokud chcete přidávat funkce navíc. Vše, co pak musíte udělat, je kliknout v BetterTouchTool na Manage Presets, zvolit Import a otevřít konkrétní nastavení.

Základy jsou skutečně jednoduché, zbytek je na vás. Stojí za to si s aplikací pohrát a vše si nastavit podle svých potřeb. Velký palec nahoru pro Zubareva, který nám ukázal, že lze Touch Bar využívat skutečně naplno.

Pro další detaily a AppleScripty navštivte stránku vývojáře.

Zdroj: vas3K

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.