imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

sennheiser orpheus he1

Vyzkoušeli jsme nejlepší sluchátka na světě


Normálně by takový nadpis zaváněl učebnicovým clickbaitem, v našem případě ale vůbec nepřeháníme. Měli jsme totiž příležitost si vyzkoušet ta vůbec nejlepší sluchátka na světě. Jaký z nich máme pocit?

Když jsme v našem e-mailu uviděli pozvánku nadepsanou předmětem „Vyzkoušejte nejlepší sluchátka na světě!“, byli jsme samozřejmě poněkud skeptičtí. Ovšem po přečtení fráze „znovuzrozené Sennheiser Orpheus v podobě HE 1“ jsme začali být zvědaví. Německá společnost vydala ta nejlepší sluchátka na světě v roce 1991 pod názvem Orpheus HE 90. HE 1 jsou pak reinkarnací tohoto modelu po 25 letech.

sennheiser orpheus he1

Nejlepší sluchátka na světě je potřeba modernizovat z důvodu obhajoby tohoto titulu s postupným vývojem technologií. Produkty honosící se podobným titulem bohužel nepoužíváme tak často a nemůžeme tak jednoznačně posoudit, zda se opravdu jedná o ta nejlepší sluchátka světa. I tak si to ale myslíme, jelikož si nedovedeme představit, že by se dal poslech hudby a specifikace posunout ještě někam dál.

Pojďme si je představit. Zesilovač, který je součástí audiosystému, je vyroben z mramoru z italské Carrary. Jde o zajímavou volbu a ne jen z důvodu, že přesně s tímto mramorem pracoval také Michelangelo, ale hlavně je velmi těžký a snižuje tak hluk stavby na minimum. Osazen je osmi elektronkami a osmi čipy ESS SABRE ES9018.

sennheiser orpheus he1

K tomuto systému jsou pak připojena samotná elektrostatická sluchátka. Každé sluchátko má zabudován MOS-FET zesilovač a membránu o tloušťce pouhých 2,4 mikrometru. Nechybí optický kabel potažený 99,9% stříbrem.

Výsledkem je frekvenční rozsah závratných 8 Hz až 100 kHz (lidské ucho je schopno zaznamenat zvuk v rozsahu zhruba 20 Hz až 20 kHz) a nejnižší zkreslení vůbec (0,01 % při 1 kHz a 100 dB SPL). Nelze se tedy divit, že společnost věnovala vývoji tohoto produktu deset let. HE 1 jsou opravdovým inženýrským zázrakem.

sennheiser orpheus he1

Nyní se budeme bavit o něčem, o čem jsme se bavit moc nechtěli, o kvalitě zvuku. Co totiž chcete říct kvalitě zvuku nejlepších sluchátek na světě? Těžko se takový zážitek popisuje, jelikož ani jeden výraz pro vyjádření kvality zvuku nevyjadřuje skutečné pocity.

HE 1 jsou ztělesněním dokonalého hudebního zážitku. Nasadíte si sluchátka a se zavřenýma očima vnímáte každičkou vibraci zvuku. Je to jako kdyby vám hrál orchestr v dokonale nazvučené místnosti přesně podle vašeho gusta. Nicméně koncert tak dokonalý nebude nikdy, protože vás bude vždy něco rušit.

sennheiser orpheus he1
Oculus Rift pro vaše uši

Když jsme se do sluchátek poprvé zaposlouchali, byli jsme kompletně uneseni. V dáli zněl klarinet a my jsme se otáčeli a hledali, kde takový zdatný hudebník stojí. Naše mozky nedokázaly pochopit, že zvuk nevychází z koncertní síně. Dva orgány se bily o vnímání reality. Nešlo udělat nic jiného, než zavřít oči a nechat HE 1 nás dopravit do úplně nového světa.

sennheiser orpheus he1

Jak jistě tušíte, HE 1 nejsou nijak levná. Výrobce si za ně účtuje 50 000 eur, v přepočtu přes 1 200 000 korun. Za to už by se dal pořídit menší byt. Pro HE 1 to ale nic neznamená. Nejedná se o produkt pro masy a zajisté si ho koupí jen malá skupina lidí. Sennheiser si je toho samozřejmě vědom a jsme si jistí, že tato sluchátka nebyla navržena s cílem vydělat hromadu peněz. Tak proč tedy?

Jednoduše proto. Aby měla společnost něco na úplném vrcholku. Tady nejde o peníze, ale o to, čeho jsou lidé schopní dosáhnout. Kam až pokročila technologie. Za tuto příležitost jsme Sennheiseru nesmírně vděční. Doslova povznášející zkušenost.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.