imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Vyzkoušeli jsme: Nový MacBook Pro 13“


Jak se žije bez klasických portů? Čeho se za vysokou cenu dočkáte? Jde o pravého nástupce Airu? Je to Pro, nebo ne? Na vše odpovíme v našem testu.

Každý, kdo plánoval nákup MacBooku, se těšil na nové říjnové informace stejně, jako trh, který na očekávaný vývoj reagoval. Čekali jsme na různé druhy zařízení: iMac, MacBook, Mac Pro nebo dokonce i na upgrade Airu. Nakonec předstoupil Tim Cook a 27. října nám na pódiu ukázal pouze tři MacBooky Pro.

V tu chvíli člověk nevěděl, jestli se má smát, nebo brečet. Na jednu stranu vypadal představený Touch Bar zajímavě, váha a velikost zařízení se snížily o znatelnou část, a dočkali jsme se i nové barvy. Na druhou stranu jsme řadu věcí přišli, tou největší ztrátou pro mě byl SD slot a MagSafe. O značnou část se navíc zvýšila i cena. Vše zmíněné bylo navíc učiněno bez snahy přinést zařízení pro profesionály, objevily se jen obligátní zvýšení výkonu procesoru a grafické karty.

Další zajímavostí bylo vynechání novinek v rodině Air. S modely s úhlopříčkou 11“ se můžeme rozloučit úplně, série se 13“ se pak nedočkala vůbec žádného updatu. A pokud bych si měl tipnout, už se nikdy žádného ani nedočká. Verze z roku 2016 bude posledním Mohykánem. To by však nemusel být takový problém (pokud nebereme v potaz cenu), zbydou tu pro nás Retina MacBook a dnes námi zkoumané zařízení – MacBook Pro bez Touch Baru.

Proto se v dnešním testu zaměříme zejména na zkoumání toho, do jaké míry zvládne být nový MacBook Pro náhradou za Air. Jelikož jsem spokojeným uživatelem Airu ze začátku roku 2015, mám dostatečné zkušenosti na kvalitní porovnání. Je pro obě zařízení stejná cílová skupina? Je model Pro stejně dobře přenosný? Stojí nezanedbatelně vyšší cena za to? Na úvod mohu prozradit, že je model Pro obrovským skokem oproti Airu, má však i své stinné stránky. Apple jednou rukou rozdával a druhou bral. Otázkou tak zůstává, do jaké míry to postihne nás, uživatele.

01_macbook_test_mega

Šasi dělá MacBook

Začněme nejdříve balením. Nikdo samotnou krabicí nebude překvapen. Dostáváme to samé stylově bílé balení jako dříve. Má navíc přirozenou vůni nového Macu, můžeme si tak ušetřit 42 dolarů za speciální svíčku s touto vůní, jíž je skutečně možné zakoupit…

Uvnitř pak nalezneme několik malých změn, které nám naznačují úbytek portů. Jde o děsivý dárek, jelikož v krabici máme pouze adaptér na nabíjení a kabel typu USB-C. V minulosti přibalený širší prodlužovací kabel zde již nenajdeme. Naštěstí je adaptér nabíjecího kabelu odnímatelný a v zahraničí, kde mají zásuvky jiný standard, tak ušetříme za nákupy dalších kabelů.

02_macbook_test

Další dobrou zprávou, která se s odnímatelností váže, je možnost snadné výměny vadného kabelu za nový. Pokud se objeví nějaké problémy, časem přestane fungovat podle představ nebo se prostě rozbije, bude ho snadné nahradit. Kabel samotný je mimochodem dlouhý kolem dvou metrů a je relativně mohutný, takže snad vydrží dlouho. Je však pravdou, že kabely od Applu se mají tendenci časem třepit, doufejme tedy, že nový design tento problém nechává minulostí.

Pojďme však již k tomu hlavnímu, k počítači samotnému. Na první pohled zkušeného uživatele zaujme, jak moc se novinka zmenšila. Z fotografií to není tak zřejmé, ale každý, komu jsem zařízení ukázal a není s MacBooky více seznámen, si myslel, že jde o dvanáctipalcový laptop. Rozdíl je znatelný jak oproti Airu, tak oproti první sérii MacBooků Pro. Na fotografii níže můžete vespod vidět starý MacBook Pro, navrchu pak nový kousek.

03_macbook_test

Není úplně od věci srovnávat toto zařízení s Retina MacBookem. Nový laptop je jako ultraslim notebook na steroidech. Situace s malým množstvím portů tento pocit ještě podtrhává. Stejně jako u zmíněného modelu, se i u tohoto kousku dostalo pouze na USB-C porty se zpětnou kompatibilitou s Thunderboltem 3 a na sluchátkový jack. Faktem je, že tu máme porty alespoň dva.

Nový model je lehčí, váží pouze 1,37 kilogramu, díky čemuž spadá do kategorie „dostatečně lehké na zvednutí jednou rukou“. Pro srovnání, Air má 1,34 kilogramu, čili prakticky stejně. Za sebe musím říct, že se Air zdá díky lepšímu ergonomickému tvaru lehčí, i když v batohu to pochopitelně neucítíte.

Šasi se stalo znatelně užším, jelikož je nejširší místo na zařízení tenčí než na Airu. Během předvádění laptopu na to pochopitelně nezapomněli poukázat, co jsme však již neslyšeli je fakt, že Air má v nejužším místě pouhých několik milimetrů, o čemž si Pro může nechat jen zdát. Ne, že by na obou parametrech nějak zásadně záleželo – obě zařízení jsou stejně krásná a elegantní. Nicméně když oba notebooky položíme vedle sebe, Air už trochu vypadá jako starší bratříček.

Náš testovaný kousek měl novou barvu Space Gray neboli vesmírnou šeď. A můžete si být jistí, že se s ní jen tak neztratí, barva totiž vypadá naprosto úchvatně. Vždycky jsem chtěl, aby existovala i nějaká tmavší varianta, čímž mi Apple splnil můj sen.

04_macbook_test

Retina displej funguje mnohem lépe s černým rámečkem, než je tomu u dalších verzí se stříbrnými okraji, a to už vůbec nemluvím, jak mu sluší jejich výrazné zúžení. Otisky prstů na šasi neulpívají a černá tlačítka pěkně ladí s tmavším odstínem. Jedním slovem nádhera, i když jsem asi trochu zaujatý, jelikož se mi Space Grey vždy hrozně líbila.

Další věcí, které jsem si všimnul, je lepší propojení obrazovky se základnou. Černá guma je mnohem lépe schovaná, což celkovému dojmu jen přispívá. Zaprvé je vzhled v otevřeném stavu zásadně jednotnější, zadruhé zvenku nic neničí přirozené linky šasi. Jde o drobnost, z podobných drobností se pak ale rodí láska k produktu.

„Něco navíc“ dostáváte i z toho pohledu, že má dokonce i třináctipalcová verze stereo reproduktory umístěné hned vedle klávesnice. Proto tu nově naleznete malé štěrbiny – zde už záleží na vkusu. Mně osobně se tento prvek líbí, a to nemluvím o zvýšení kvality zvuku, které to přináší. Klávesnice funguje s druhou generací mechanismu Butterfly. Ze strany vzhledu jde o totožné klávesy jako u první generace, jen jsou některé klávesy větší a prostor mezi nimi se zmenšil. Celkově je pak klávesnice mnohem plošší. Vypadá to pěkně, používání klávesnice je však jiná otázka, na níž se podíváme později.

05_macbook_test

V neposlední řadě hraje zásadní roli i obrovský trackpad s podporou technologie Force Touch. Na pohled vypadá snad dvakrát větší než původní, naštěstí opěra pro dlaně zůstává ve velikosti, kdy se dá pohodlně používat. Symetrie je perfektní, trackpad je přesně uprostřed.

Celkově vypadá design zařízení mnohem kompaktněji a jednotněji. Je zde méně otevřených prostor než u Airu. Samozřejmě záleží na vkusu každého z nás, mně osobně se zdá vzhled jako dobrý krok směrem k modernějšímu a dynamičtějšímu pojetí.

Jo, a logo Applu už nesvítí. Nejde o nijak zásadní ztrátu, měl jsem tuto drobnost rád, ale nové logo vyvedené se zrcadlícím efektem je také vcelku dobré. Často na něm zůstávají otisky prstů, uživatelé trénovaní Jet Black iPhonem s tím však dokážou žít.

06_macbook_test_mega

Používání

Není moc času na prohlížení, než se pustíte do samotného používání. Jakmile totiž laptop otevřete, okamžitě se spustí. Nemám tušení, proč byl tento krok nutný, člověk se s novým zařízením ani v klidu neseznámí. Já měl raději to, že jsem si nejdříve nový notebook prohlédnul, osahal, očichal a až potom ho zapnul. Teď jsi mi mou malou úchylku vzal, Apple. Díky!

S časem bootování není menší problém, a to díky 256GB SSD už v základní verzi. Měřil jsem to a na obrazovku s přihlášením se dostanete do 15 vteřin, i když je to skoro jedno, jelikož MacBooky skoro nevypínám.

Displej

Displej si zaslouží samostatný rozbor, zejména jeho porovnání s verzí u Airu. Pokud bych měl vypíchnout jeden klíčový rozdíl mezi oběma stroji, byl by to právě displej. Samozřejmě jsem již v minulosti měl možnost vidět displeje s Retinou, ale nikdy jsem ho nepoužíval další dobu, a už vůbec ne na pravidelné denní bázi v podobě sledování filmů nebo brouzdání po internetu. Nový MacBook Pro má vlastně überretinu. Barvy jsou dynamičtější a krásnější (šířka barevného rozsahu P3) a maximální úroveň podsvícení je zásadně vyšší než u předchozích (zvládne až 500 nitů). Úžasná obrazová kvalita je stejná, na jakou jsme zvyklí z 9,7“ iPadu nebo iPhonu 7. Díky tomu je obraz jasně viditelný i na přímém slunci. Tedy myslím, jelikož už jsem v listopadu na moc letních pařáků nenarazil.

07_macbook_test

Uvědomil jsem si, že pocítění pravých výhod Retiny je postupný proces. Když jsem si zprvu dal Air a Pro vedle sebe, rozdíl nebyl tak viditelný. Dokonce jsem si říkal: „Jo, pěkný a všechno, ale bez toho fakt zvládnu žít.“ Samozřejmě nezvládnu. Nevím, co budu dělat, až s testováním skončím. Když se teď podívám na displej svého Airu, je to podobný pocit, jako bych se díval na černobílý CRT monitor. Mohu jen doufat, že si mé oči zase odvyknou a uvidím displej Airu opět jako ten pěkný. Tímto bych rád doporučil všem čtenářům, že mají zkoušet Retinu pouze v případě, že si zařízení s ním pak pořídí.

Hardware

Základní model jede na dvoujádrovém 2GHz Intel Core i5, které se může díky Turbo Boostu vyšplhat až na frekvenci 3,1 GHz. Je také možné objednat dvoujádro s 2,4 GHz Intel Core i7 a možností 3,4 GHz v Turbo módu. Paměť o velikosti 8 GB a verzi 1866MHz LPDDR3 může být rozšířena až na 16 GB. O tom, proč MacBooky Pro nemají verzi s 32 GB, jsme již psali. O grafický výkon se u všech zařízení postará Intel Iris Graphics 540. Neříkám, že je grafika špatná, ale za podobné peníze mohla být konfigurace zařízení trochu lepší.

08_macbook_test

Během každodenního používání jsem mezi oběma zařízeními neviděl zásadní rozdíl. Není ale divu, že jsem primárně uživatelem Airu, a ne série Pro. Projíždím internet, upravuji dokumenty, sleduji filmy, poslouchám hudbu, občas zapnu Photoshop, pokud článek potřebuje nějakou tu ilustraci. Na podobné úrovni pochopitelně výhody silnějšího hardwaru nevyjdou najevo. Je pravda, že když jsem otevřel zdrojový článek k rozhovoru s Jony Ivem, který má kolem 130 MB, tak jsem si všiml, že Pro na sobě nenechal vůbec nic znát, zatímco Air se čas od času trochu zamyslel.

09_macbook_test

Udělali jsme si pár benchmarků, abychom viděli, jak zařízení funguje. Bohužel Sierra ještě nepodporuje Cinebench, takže jsme využili služeb testu od Geekbenche. I když není úplně spravedlivé porovnávat zařízení ze začátku roku 2015 a z konce roku 2016, novější Air má jen více RAM, čili výsledky budou více méně přesné.

Air zvládal držet krok v jednojádrových testech, ve vícejádrových testech však už nestíhal, což jsme i očekávali. Nicméně i SSDčka jsou o míle lepší než původní. Blackmagick Speed Test ukázal, že jak ve čtení, tak v zapisování jsou ohromné rozdíly. Jen si to představte – data o velikosti DVDčka se dají zkopírovat za jednu vteřinu. Úžasné!

10_macbook_test

Klávesnice

Nové laptopy série Pro, stejně jako asi všechny další notebooky od Applu, s sebou přinášejí klávesnici s technologií Butterfly, jak je známe od 12“ MacBooků. Jak jsem již psal výše, testovaný model má dokonce již druhou generaci této technologie, která je ale v zásadě stejná jako ta první. Alespoň jsem nenašel žádný znatelný rozdíl.

Je obvyklé tento druh klávesnice nemít příliš v lásce, klávesy mají totiž nízký zdvih, takže už během psaní nemáte stejný pocit jako dříve. Prsty se tak bez zvyku občas zaseknou na klávesách. Sám jsem si však vyzkoušel, že je zvykání na nový druh klávesnice rychlý a pak je psaní stejně efektivní jako v minulosti. Samozřejmě je pochopitelné, že lidé, kteří jsou hodně navyklí, budou mít přechod trochu těžší. Klávesnice s Butterfly není lepší, je prostě odlišná od dřívějších řešení. A protože vypadá na pohled mnohem lépe a štíhleji, ze strany Applu jde o pochopitelný krok.

Jednu věc ale nelze přejít úplně bez povšimnutí. Jde o fakt, že psaní na klávesnici se zdá mnohem hlasitější, což může být třeba v uzavřených kancelářích s deseti psavci najednou dost rušivé. Napsal jsem záměrně „zdá se mnohem hlasitější“, jelikož samotný zvuk překvapivě hlasitější není. Stáhnul jsem si do svého telefonu aplikaci na měření hluku a ukázalo se, že během psaní se decibely hlasitosti v porovnání nijak nezvyšují. Pokud bych si měl tipnout, proč se i přesto zdá psaní hlasitější, je, že nové zvuky člověk vnímá silněji.

11_macbook_test

Porty

No a hurá na žhavou půdu. Nebude to pěkné – opravdu pocítíte nedostatek portů. Člověk, který nařídil zrušení čtečky karet a vynechání všech klasických USB portů, by měl dostat pětadvacet na holou. A ne, nevěřím výmluvě, že by zařízení bez těchto ústupků nemohlo být menší a tenčí. Tolikrát se mi na rty prodralo: „K***a, tohle si vlastně nezapojím!“ Chtěl jsem například zkopírovat svou kolekci HD filmů z externího disku pro testování displeje. Zapomeňte na to. Když jsem dodělal fotografie k článku, chtěl je přetáhnout přes SD kartu na závěrečnou úpravu. To taky nejde. Chtěl jsem jít do copy shopu, abych si vytiskl několik fotografií z flashdisku. Ne, nic nebude. Vždy jsem se nakonec obrátil na svůj Air, aby mi zachránil krk.

12_macbook_test_mega

Takže ano, porty mi chybí. Doma nemám doslova ani jedno zařízení, které by mělo USB-C. Čili jsem do nového MacBooku Pro nezapojil nic, ani jednou jsem do něj nic nezastrčil, pokud nepočítám sluchátka, která využívají 3,5mm jack. Takže pokud by stejně jako u iPhonu odebrali i ten, byl by náš zázračný laptop stejně užitečný jako kuchyňské prkénko. A navíc se do tohoto profesionálního zařízení ve vši drzosti rozhodli dát jen dva USB-C porty.

Jakmile můj krevní tlak klesl zase do normálních hladin, nechal jsem si vše projít hlavou. Nepochopte mě špatně, nechci teď Apple obhajovat, ale prostě jsem spadl do světa USB-C absolutně nepřipravený. Pokud bych měl pár adaptérů nebo hub, věci by šly mnohem snadněji. Abych řekl pravdu, není tak časté do laptopu cokoliv zapojovat, a pak jsou tyto absence méně bolestivé. Ale jasně, snažím se jen idealizovat situaci – u zařízení za podobnou cenu by žádné bolesti být neměly, tečka.

13_macbook_test

Teď je mi úplně k ničemu fakt, že v USB-C je budoucnost. Mluvíme o lepší technologii, která se však dosud naplno neuchytila. To je důvod, proč si myslím, že nové Pro o pár let předběhlo dobu, a uznávám, že kdyby se nic podobného nedělo, pořád bychom používali diskety a stále bychom jeli na už neskutečně pomalých USB starších generací. Takže pokud chcete laptop, jenž vám dlouho vydrží, rozhodně bych nový MacBook Pro doporučil. Jen se musí uživatel připravit na to, že to bude boj a snad zvládne překlenovací dobu bez srdeční zástavy.

Další zajímavosti

Trackpad u nových laptopů dorostl do enormní velikosti. Kupodivu jsem pro to nenašel žádné praktické využití. Používání trackpadu, které bylo již v minulosti pohodlné, dalšího stupně pohodlí nedosáhlo. Pochopitelně teď máte více prostoru pro čtyřprsté tango a další jógové cviky pro své prsty, osobně však tato gesta nevyužívám a vystačím si se základem jednoho a dvou prstů.

Naopak Taptic Engine a Force Touch přináší značné zlepšení uživatelského zážitku. Po chvíli zvykání se stane klikání efektivnější a je jednoduché se stát závislým. Jde o funkci, s níž se budu po návratu k Airu loučit se slzou v oku.

14_macbook_test

Stejně jako s provedením audia. Stereo reproduktory mají na laptop opravdu vysokou kvalitu. Během vyšších tónů notebook nerezonuje, poradí si dobře i s basy a celkově je tak podání parádní. Jde však o vhodnou variantu pro sledování filmu nebo podcastů, pro poslech skutečně kvalitní hudby to stále přeci jen není.

Podle oficiálních informací by měla baterie vydržet 10 hodin a skutečnost není daleko od pravdy, pokud nebudete používat hromadu náročných aplikací. Air je však se svými 12 hodinami stále nepřekonatelný. Nemyslím ale, že by tyto dvě hodiny dělaly tak zásadní rozdíl a za displej s Retinou ztráta rozhodně stojí.

15_macbook_test_mega

Nový Air?

Abych odpověděl na původní otázku, tak ne, není. Raději bych řekl, že je to Pro MacBook. Je malý, jednoduše přenosný, displej s Retinou, málo portů, klávesnice s technologií Butterfly, dostupný v několika barvách. Tyto přednosti byly dosud výsadou 12“ MacBooků, nikoliv Airů. Důvod, proč se stal Air natolik oblíbeným, je jeho relativně nízká cena, ultra lehké provedení, štíhlý design a brutální výdrž. Nový Pro v porovnání těchto aspektů propadl ve všem, i když třeba jen s mizivými rozdíly. A cena vzrostla na přibližně 650 eur.

Laptop nicméně dokázal překonat předsudky v mnoha jiných kategoriích. Silnější hardware, mimo to, že je lépe připravený na budoucnost, dělá řadu úkonů reálnými. Rád bych představil definici polo-profesionálního uživatele, protože nový Pro je přesně pro něj. Jde o uživatele, který nestříhá obrovské 4k filmy, ale potřebuje používat Final Cut Pro X. Není to uživatel, který navrhuje obrovské plakáty, ale Photoshop spouští na denní bázi. Nebo píše hudbu, míchá hudbu, programuje a podobně. Není to zařízení pro „sleduji Facebook a filmy“, ale rovněž nejde o stroj pro designéry v 3D CADu.

16_macbook_test

A cena tomu přesně odpovídá, je někde uprostřed. Máme tu levnější i dražší varianty. Pakliže na Pro koukáme jako na pěkný webový prohlížeč na ukazování se ve Starbucks, pak je cena nesmyslně vysoká a při platbě byste mohli dostat infarkt. Jediný důvod, proč byste po něm měli sáhnout, je fakt, že skutečně využijete jeho předností, které vám (semi) Pro dokáže poskytnout.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.