imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Vzestup a pád iTunes


Během Keynote na letošním WWDC Apple oznámil, že aplikace iTunes v podobě, v jaké ji dnes známe, končí s uvedením nového operačního systému macOS Catalina. Pojďme se podívat, jak tento kultovní mediální přehrávač a obchod vznikl a jak se vyvíjel v průběhu let až do současnosti. Jaké byly příčiny vzestupu a úpadku iTunes?

O blížícím se konci iTunes se šeptalo již dlouho, nyní je to však oficiální. Před několika dny během konference WWDC oznámil Craig Federighi, seniorní viceprezident pro softwarové inženýrství Applu, že společnost plánuje ukončit verzi iTunes pro Mac. Známé mediální aplikaci dá Apple sbohem s vydáním nového operačního systému macOS Catalina, který oficiálně vyjde v září spolu s novou verzí operačního systému iOS a s novými modely iPhonu.

iTunes nicméně nezmizí úplně: Apple oznámil, že uživatelé iOS budou moci i nadále nakupovat hudbu v aplikaci iTunes Store a verze systému iTunes pro Windows bude také pokračovat (alespoň prozatím). Na počítačích Mac budou iTunes nahrazeny třemi samostatnými mediálními aplikacemi: desktopovou aplikací pro podcasty, aplikací Apple TV určenou pro filmový a televizní obsah a také pro připravovanou službu Apple TV+ a do třetice hudební aplikací jednoduše nazvanou Music pro přístup k službě Apple Music i k lokálně uloženým knihovnám hudby. Takže se nemusíte obávat, že celá vaše minulost, uchovaná v tisících písní sesbíraných v průběhu let, náhle zmizí beze stopy, jakmile aktualizujete svůj Mac.

Kde naleznete jednotlivé funkce iTunes?

Celý přechod proběhne automaticky. Po aktualizaci na macOS Catalina bude veškerá hudba, kterou jste importovali nebo zakoupili, dostupná v nové aplikaci Apple Music. iTunes Store budete mít nadále k dispozici ke koupi hudby ve stejné podobě, jako je nyní, a to prostřednictvím bočního panelu v nové aplikaci Music. Filmy a televizní pořady, které jste si zakoupili nebo pronajali z iTunes, naleznete v nové aplikaci Apple TV, kde můžete také nakupovat nebo si pronajímat filmy a televizní seriály.

Podcasty, které odebíráte nebo jste si přidali do iTunes, budou v nové aplikaci Apple Podcasts. Audioknihy zakoupené v iTunes budou nyní v aktualizované aplikaci Apple Books, kterou můžete také používat pro nákup audioknih v budoucnu. Pokud máte nějaké dárkové karty nebo kupony iTunes, nemusíte mít obavy ani o ně, jejich hodnota zůstane zachována a můžete je využít v nových aplikacích a v App Storu. Poslední důležitá informace je, že veškerá synchronizace a správa iOS zařízení (iPhone, iPad, iPod touch) se přesune do Finderu.

Jak vše začalo?

Teď, když o přechodu víme vše, co potřebujeme k zachování klidu, můžeme se ponořit hlouběji do historie a podívat se, jak iTunes začaly svou slavnou pouť. Musíme se proto vrátit více než 18 let zpátky, do 9. ledna 2001, kdy v Macworld v San Franciscu Steve Jobs poprvé ohlásil příchod iTunes. Aplikace iTunes byla původně koncipovaná jako jednoduchý hudební přehrávač a běžela na systému Mac OS 9 a záhy na Mac OS X. Když byl v říjnu téhož roku představen nový iPod, iTunes okamžitě začaly podporovat nový přehrávač. Načasování nemohlo být lepší – hudební přehrávač iPod 1. generace, na kterém mohlo být uloženo až 1000 skladeb, změnil svět digitální hudby jednou provždy. Samozřejmě to ani zdaleka nebyl první MP3 přehrávač na trhu, ale odborníci se shodují, že byl uživatelsky nejpříjemnější – v kombinaci s iTunes to byl dokonalý hudební společník na každý den.

Mluvíme o době rozmachu digitálně distribuované hudby. Před iTunes existovala digitální hudba zejména v rámci kultury sdílení s četnými pirátskými stránkami a nelegálním stahováním. Platforma pro sdílení souborů Napster, která vznikla v roce 1999, rozvinula obrovskou, i když nelegální síť, prostřednictvím které mohli lidé volně sdílet hudbu. Miliony technologicky zdatných milovníků hudby měly přístup k neuvěřitelně rozsáhlé hudební knihovně přímo z pevných disků ostatních uživatelů. Bylo to také období, kdy představitelé hudebního průmyslu i sami umělci začali bojovat proti volné a nelegální distribuci hudby v soudních síních a v médiích. Napster nakonec skončil, ale posloužil k tomu, že odhalil úžasný potenciál otevírající se legální digitální distribuce.

iTunes Store

Steve Jobs tento potenciál brzy rozpoznal a v roce 2003 byl v rámci iTunes spuštěn nový internetový obchod s hudbou – iTunes Store. Ještě před spuštěním se Jobs dohodl s pěti největšími nahrávacími společnostmi, že budou nabízet svůj obsah prostřednictvím iTunes. Poptávka rychle rostla, a tak nebylo žádným překvapením, že 18 hodin poté, co byla služba oficiálně spuštěna, se prodalo přibližně 275 000 skladeb a v prvních pěti dnech to bylo více než 1 milion. iTunes Store byl původně otevřen pouze pro zákazníky v USA, v následujících letech ale brzy expandoval i do Evropy, Kanady a do celého světa, až se stal nejrozšířenější digitální hudební službou na světě. V roce 2005 Apple přidal k základním funkcím podporu videa, později také podcasty, e-knihy a sekci pro správu mobilních aplikací pro systém iOS (tato část byla ukončena v roce 2017). Společnost také postupně přidávala možnosti síťového streamování. Nejdříve to bylo domácí sdílení, jež uživatelům umožnilo sdílet skladby v rámci domácí sítě, později se objevily funkce jako iTunes Match – raná verze streamování hudby prostřednictvím nahrání hudebních knihoven lidí do cloudu, aby je mohli poslouchat odkudkoli.

iTunes Phone

Apple si byl tak jistý úspěchem iTunes, že dokonce představil speciální iTunes telefon. V roce 2005 společnost ve spolupráci s Motorolou uvedla na trh Rokr E1, první Cupertinem posvěcený mobilní telefon, na kterém běžely iTunes. Steve Jobs si totiž uvědomoval, že je jenom otázkou času, kdy výrobci telefonů začnou integrovat hudební přehrávače, a ve snaze předběhnout potenciální soupeře uvedl na trh iTunes Phone.

 

Novinka se záhy prokázala jako katastrofální kompromis v designu, kvalitě i v uživatelském zážitku na tolika úrovních, že Jobs brzy ztratil trpělivost a v září 2006 Apple přestal Rokr E1 podporovat. Jobs již nikdy neudělal stejnou chybu – o necelých 18 měsíců později stál na pódiu s iPhonem první generace v ruce.

Pomalý úpadek

Se zlepšujícími se možnostmi mobilního a širokopásmového připojení iTunes expandovaly, až se staly mnohem více než jen obchodem s hudbou. Zahrnují také filmy, televizní pořady, podcasty, e-knihy a mnohem více. Nicméně časem si vysloužily kritiku, že se ve výsledku staly příliš nafouklé. Každá z přidaných funkcí přispěla ke zpomalení aplikace a rozhraní se postupně stávalo stále více matoucí. Trh s digitálními médií se navíc transformoval. Koncem nultých let se začaly objevovat první streamovací služby, které předznamenaly přechod od stahování digitálního obsahu ke službám založeným na předplatném. Aby se přizpůsobil trendům, uvedl Apple v roce 2015 na trh svou vlastní streamovací hudební službu Apple Music. V dnešní době hraje v hudebnímu průmyslu prim digitální streamování.

Zisky ze streamování hudby každoročně stoupají, přičemž příjmy ze stahování a z prodeje nosičů zase klesají. A to je řeč jenom o hudbě. Online streamování je nyní preferovaným způsobem sledování sportů, zábavných televizích pořadů i filmů. Rozdělením iTunes do tří samostatných specializovaných aplikací Apple nyní dělá velmi logický krok. Na rozdíl od nabubřelých a těžkopádných iTunes budou mít samostatné aplikace pro hudbu, televizi a podcasty výhodu lehkosti a rychlosti, což pozdvihne uživatelský zážitek znovu na úroveň, na kterou jsme byli zvyklí u dřívějších verzí iTunes.

R.I.P. iTunes

Teď, když se iTunes pomalu odebírají do věčných lovišť, musíme jim přiznat důležitou roli, kterou sehrály v několika zásadních změnách nejen v hudebním průmyslu. Usnadnily nám přechod z osobních hudebních přehrávačů na streamovanou hudbu, a to prostřednictvím možnosti stahovat jednotlivé písně přes internet a kupovat a sledovat filmy online. Byla to dlouhá cesta a teď je u konce. Ve svých počátcích iTunes reprezentovaly budoucnost poslouchání hudby a svým vývojem zásadně poznačily hudební průmysl. Na sklonku své cesty působí spíše jako duch minulosti, pozůstatek lokálních knihoven a individuálního stahování, který dláždí cestu streamování – novému typu spotřeby mediálního obsahu. Takže můžeme říct, že nastal ten správný čas říct iTunes sbohem!

Zdroje: BBC, Macworld, Lifewire

Kdy jste začali používat iTunes? Budete je postrádat?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!