imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

WinRAR opravil 19 let starou chybu


V aplikaci, kterou používá více než 500 milionů uživatelů, byla nalezena závažná chyba. Po 19 letech zranitelnosti byla nyní opravena. Lepší pozdě než nikdy.

V nejoblíbenější aplikaci na kompresi souborů byla nalezena obrovská chyba. Oproti ní byl bug ve FaceTime jen malou chybkou. Přinášíme vám zprávu, proč není podpora zastaralých formátů souborů dobrý nápad.

Předpokládáme, že WinRAR není potřeba nikomu představovat, ani uživatelům Macu. Je to něco jako VLC v zemi nástrojů pro komprimaci. Tato aplikace podporuje snad všechny formáty souborů a všechny je také dokáže komprimovat. 500 milionů uživatelů nemůže být prostě špatně.

Vyšlo ovšem najevo, že podpora všech typů formátů nemusí být vždy výhoda. Existuje totiž soubor formátu „ACE,“ který byl kompatibilní s pouze jedinou aplikací, WinACE. Ta nebyla aktualizována již od roku 2007. Dovedete si tedy představit, že se nejedná o ten nejoblíbenější formát. Nicméně WinRAR ho stále podporoval, protože podporuje všechno.

Výzkumníci v něm ale nalezli slabinu. Když jste vytvořili soubor ACE a přejmenovali ho na RAR, nastal problém. Když WinRAR takový soubor otevřel, mohl se do počítače dostat jakýkoliv virus a automaticky se přenést do adresáře Startup. To znamená, že po restartování začal bez povšimnutí ihned běžet.

Tato bezpečnostní slabina byla v aplikaci celých 19 let. Vývojáři ji ale konečně zaznamenali a okamžitě vydali bezpečnostní aktualizaci. Lepší pozdě než nikdy. Pokud tedy WinRAR používáte, pro klid v duši doporučujeme stáhnout jeho nejnovější verzi.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.