imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Word již umí nejen český pravopis, ale i gramatiku


Kancelářský balík Microsoft Office pro počítače se systémem macOS se v poslední době horečně vyvíjí. Před časem přišel s vestavěnou kontrolou českého pravopisu a o něco později s kompletní českou lokalizací. Nyní k těmto dvěma lokálním funkcím přidává ještě třetí: kontrolu české gramatiky.

Kontrola české gramatiky je záležitost, kterou si uživatelé tohoto kancelářského balíku můžou v textovém editoru Word vychutnávat již od roku 2007. Jde o funkci, která zvyšuje použitelnost Wordu v lokálním prostředí a výrazně překonává konkurenci.

Ptáte se, jak se liší kontrola pravopisu a gramatiky? Kontrola pravopisu je ve své podstatě pouze jednoduché srovnávání napsaných slov s velkým slovníkem, který si aplikace nese v sobě. Má jen velmi jednoduchou inteligenci a dokáže odhalit pouze základní překlepy ve známých slovech.

Word cesky 1

Naproti tomu kontrola gramatiky je již složitější záležitostí. Rozpoznává jednotlivé slovní druhy a hlídá vztahy mezi nimi. Dokáže ohlídat shodu podmětu s přísudkem i správné umístění čárek ve větách. Zkrátka všechny ty nepříjemné záležitosti, u kterých jste na základní škole v hodinách češtiny trpěli.

Operační systém macOS i jeho textové editory včetně Pages obsahují pouze první z nich, kontrolu pravopisu. Kontrola gramatiky je pak po dlouhá léta doménou pouze Wordu od Microsoftu na Windows a nově i ve verzi pro macOS.

Tato kontrola pravopisu je dostupná již delší dobu uživatelům používající testovací sestavení aplikace a nyní by se měla objevovat také mezi stabilní verzí dostupnou běžným uživatelům. Alespoň v případě předplacené verze Office 365 již můžeme její přítomnost na redakčních počítačích potvrdit.

Aktualizujte tedy i vy svůj Office na nejvyšší verzi a měli byste tam již kontrolu gramatiky mít. Poznáte je jednoduše: mimo červeně podtrhnutých slov, která znáte doposud, se ve vašem textu začnou objevovat také pasáže podtrhnuté modrou barvou. Právě tyto modré pasáže jsou výsledky kontroly gramatiky, zatímco červeně zůstávají chyby objevené kontrolou pravopisu.

Word cesky 2
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.