imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Wozniak: Steve Jobs by byl na dnešní Apple pyšný


Spoluzakladatel Applu v nedávném rozhovoru promluvil o akciích firmy, skutečné inovaci a Stevu Jobsovi. Vše doplnil krátkým bonmotem na téma společnosti Tesla.

Přestože již není každodenní součástí společnosti, Steve Wozniak je stále zajímavou personou firmy. Včera o aktuálních tématech pohovořil v rozhovoru pro CNBC.

Štěstí  = Úsměvy – Mračení

První téma se točilo kolem akcií Applu. Woz prozradil, že ho svět akcií nikdy tolik nelákal (dle svých slov nikdy neotevřel aplikaci Akcie) a nechtěl by se tímto zabývat. Jeho filozofická rovnice vychází z toho, že „štěstí“ je „počet úsměvů“ minus „počet zamračení“. A vzhledem k tomu, že jsou akcie, volby a další důležité věci vždy zdrojem obav, raději je vytěsňuje.

Řekl, že pocítil moment, kdy mnoho analytiků zkoušelo svět přesvědčit, že už je Apple za svými nejlepšími léty a že už hodnota firmy nemůže stoupat. Také prozradil, že on nikdy nedělal nic za účelem zvýšení akcií. Prostě chtěl vytvořit skvělé počítače pro každého a firma byla jen nástrojem pro jejich rozšíření po celém světě.

Je Apple dost inovativní?

Druhé téma bylo opravdu aktuální a dotýkalo se něčeho, nad čím pravidelně přemýšlím: „Je Apple dost inovativní?“

Wozniak si neustále hraje se zařízeními ostatních společností a podle jeho slov není konkurence dostatečně inovativní. Rozpovídal se třeba o tom, že Samsung přišel s velmi příjemnou funkcí, kdy se stačí před telefon postavit a říct „Smile!“ a smartphone automaticky udělá selfie. Je to super, ale když se o funkci bavíme jako o inovaci, ani zdaleka se neblíží Touch ID či Apple Pay.

Každá druhá společnost se musela přidat a zkopírovat Apple. Apple byl prvním, kdo přinesl jednoduchý platební systém. Ani nezapnete svůj telefon, nemusíte jej odemykat, nehledáte aplikaci, nepíšete číslo své karty či pin. Jen podržíte telefon nad jiným zařízením a pro autorizaci použijete prst.

Musíme však dodat, že přestože jeho jméno má náznak polského původu, o vývoji ve střední a východní Evropě toho moc neví – ve slunné Kalifornii jeho slova platí do puntíku. Ani si nedokáže představit, jak absence Apple Pay bolí…

Dopustil by to Jobs?

Dalším tématem byl dlouhodobý evergreen, tentokrát se však redaktoři zeptali toho snad nejpovolanějšího: „Dopustil by Steve Jobs, aby Apple došel do současného stavu?“ Jeho odpověď byla hodně strojová, už na otázku asi párkrát odpovídal:

Jsem přesvědčen, že dnešní firmu zajímá více koncový uživatel spíš než technologie. Steve na tohle vždy kladl důraz. Uživatel má být důležitější než technologie samotná. Neměli byste být obětí technologie a toho, co dokáže. Měli byste žít svůj lidský život co nejvíce lidským způsobem.

Také vyzdvihl práci Tima Cooka:

Opravdu hodně ho obdivuji. Když Steve zemřel, lidé o Timu Cookovi říkali, že nikdy Steva Jobse nenahradí. Ne, já myslím, že se mu dařilo skvěle a Apple udržel v dost dobrém stavu, aby ho lidé milovali, kupovali. Zároveň stíhá klást velký důraz na své zaměstnance a zákazníky.

Než se zeptáte, odpovíme – otázka na ceny produktů nepadla. Steve se však vyjádřil k tématu automobilů… Woz přiznal, že autonomním vozidlům věří a doufal, že Apple bude prvním (a zároveň leaderem) na trhu samořiditelných aut. Musel však čelit smutné pravdě. Podle něj tkví hlavní problém v silnicích samotných. Plánovali je, designovali a stavěli lidé, kteří dělají chyby.

Když už se bavíme o chybách, Tesla jich podle něj dělá hromadu. Přestože jejich automobil vlastní od začátku, měl ke společnosti i Elonu Muskovi několik poznámek. Dodal také, že by byl nadšený, pokud by v začátcích Teslu odkoupil právě Apple.

Měl pak i několik pozitivních poznámek k Chevroletu Volt (a.k.a. Opel Ampera), jenž podle něj bude lepším řešením pro jízdu ve městech. Woz je přesvědčen, že je Musk o krok napřed oproti ostatním výrobcům aut, jelikož řeší všechny detaily – od baterií po nabíjení.

Jestliže vás zajímají všechny názory Steva Wozniaka, projděte si čtvrthodinový rozhovor na YouTube.

Zdroj: YouTube

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.