imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

WWDC 2018 – Co můžeme čekat?


WWDC 2018 oficiálně startuje zítra, Apple na konferenci každý rok představuje, na čem uplynulých 12 měsíců pracoval. Jako obvykle vám tedy přinášíme shrnující článek, v němž se podíváme na zprávy, spekulace a další indikace z posledních týdnů.

Letošek nebyl pro software Applu tím nejlepším. Americká firma představila na WWDC 2017 řadu inovací, mnoho lidí začalo používat bety a nadšení (zejména směrem k iOS 11) bylo obrovské. V září pak přišla finální verze a svět byl do jisté míry šokován.

Od té doby se však mnohé změnilo. Zvykli jsme si na zvláštní Ovládací centrum, bugy začaly mizet a konečně dorazily i dlouho slibované produkty – HomePod a iMac Pro. V průběhu změn udělal Apple velké rozhodnutí:

Místo obrovského množství inovací se letos zaměří na stabilitu, přijde pouze několik spektakulárních novinek.

Od nadcházejícího WWDC tak můžeme očekávat zlepšování a jen několik překvapení. Co přesně tedy zazní v nadcházejících dnech?

iOS 12

Dlouhou dobu jsme čekali, že největší a nejzajímavější novinkou iOS 12 se stane probíhající Project Marzipan – ten by měl sloučit aplikace pro iOS a macOS. Apple nicméně přeřadil na nižší rychlost, Gruber tak nevěří, že by se projekt skutečně odkryl už zítra. Nás ale zajímá, co se stane. Upřímně nemáme příliš informací.

Mezi zajímavější novinky mohou patřit nové NFC funkce. To by znamenalo, že vývojáři získají větší přístup k využití technologie, jež je v iPhonu přítomna již od iPhonu 6. Něco takového skrývá řadu příležitostí. Jen si představte, že můžete iPhone používat jako platební kartu, přístupový čip nebo klíče od auta. Možností je hromada, záleží však pochopitelně na tom, co Apple povolí.

Je však prakticky jisté, že jednu z nejdůležitějších rolí budou představovat AR aplikace a ARKit. Minulý rok byly položeny základní kameny, viděli jsme první dema a projekty. Přestože byl ARKit ve verzi 1.5 představen relativně nedávno, dost pravděpodobně se dozvíme více o možnostech 2.0.

No a pochopitelně nebude chybět ani zaměření na digitální život v ekosystému. Jestliže chce Apple se svým systémem zůstat aktuální, nesmí zapomenout na několik spektakulárních funkcí, třeba k pomoci s digitálními závislostmi (jako například přílišné používání telefonu…). Rozhodně něco takovému musí přijít.

Jo, a potřebujeme nové Animoji.

macOS „nějaké pohoří“ a watchOS 5

U macOS také nečekáme příliš inovací. Vzhledem k tomu, že desktopový systém také trápilo několik bezpečnostních problémů, Apple se dost pravděpodobně rovněž zaměří na stabilitu a spolehlivost. U jména doporučujeme, aby se kvůli menšímu vývoji jmenoval nový systém „macOS Higher Sierra“.

Ve spojení s watchOS 5 se nejčastěji setkáváme s touhou designu displeje od vývojářů třetích stran. Bohužel však čekáme spíš jen 3-4 nové oficiální Watch Faces. Dalším snem je sledování spánku a inteligentní budík. Mnoho dalších produktů na trhu tyto funkce má, takže je nejvyšší čas, aby je Apple také zapojil.

Hardware

Přestože je WWDC nejvíce o softwaru, neměli bychom zapomínat ani na hardwarová oznámení. Minulý rok tu bylo představeno hned několik produktů – nové iPady, HomePod nebo iMac Pro. Letos bude hardwarová sestava trochu slabší, přesto v nějakou novinku čekáme.

Nabíječka AirPower by už se konečně mohla objevit na pultech obchodů, Apple nám to stále dluží. Mohl by se objevit nový produkt v řadě HomePodů či jiný chytrý reproduktor do domácnosti. To samé platí pro sluchátka – nová generace AirPods, případě headset od Applu ve studiové kvalitě.

Výše zmíněné novinky jsou však jen výplodem našich snů a fantazie, update řady MacBook Pro je však stále možný. Podle dalších zdrojů se dá očekávat iPad Pro X, jenž by dostal FaceID, nový OLED displej a silnější hardware. Kdo ví…

To je v rychlosti vše, co bychom mohli očekávat, alespoň pro teď. Není toho moc, ale už za pár hodin to zjistíme. Jako vždy pojedeme zítra živě, abychom vás o nových oznámeních informovali. Uvidíme se zítra!

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.