imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

WWDC: co očekáváme od jablečné konference?


Již v pondělí 13. června se můžeme těšit na tradiční WWDC konferenci, kde Apple představí své novinky pro rok 2016. Tato Keynote by se měla nést v duchu softwarových novinek – očekává se nový iOS, OS X, watchOS a v neposlední řadě také tvOS. 

O každém výše zmíněném systému se toho moc neví, a dosavadní úniky prozrazovaly spíše podzimní hardwarové novinky (iPhone 7, duální fotoaparát či Smart konektor). V tomto článku se tedy zaměříme na to, co očekáváme od pondělí na WWDC.

16580-13506-160418-WWDC-l

Na internetu se objevují zprávy, že by měl Apple po několika letech přejmenovat svůj operační systém pro počítače Mac. Nyní se používá název OS X. Pokud se nad tímto názvem zamyslíme a porovnáme si jej s ostatními systému Applu, je velice zvláštní a nezapadá do party. Přeci jen k iOS, watchOS a tvOS moc nepasuje.

Proto by se měl jednoduše přejmenovat na macOS. Tento název by více zapadal do celé rodiny jablečných operačních systémů a vše by tak bylo sjednocené. Co se softwarových novinek a názvu macOS týče, moc se toho zatím neví. Jediné, co se předpokládá a tak nějak se to ví, je integrace Siri do systému.

Co se týče tvOS a watchOS, zde také nejsou žádné informace či úniky. Můžeme se tedy jen těšit, co pondělní keynote přinese.

macbook-pro-wwdc-2016-780x460

Nejvíce jablečných uživatelů se ale těší na zbrusu nový iOS 10. Níže je tedy seznam přání, co by v nové generaci jablečného mobilního systému nemělo chybět:

 • Vylepšená Siri – (hlavně podpora českého jazyka, přirozenější hlas a další rozšíření).
 • Podpora více uživatelů – Tuto novinku bychom přivítali zejména na iPadech, které kolují v rodinách a každý uživatel by měl na iPadu svůj účet, své aplikace, svoji tapetu atd.
 • Vylepšený iCloud – Apple nabízí na iCloudu pouhých 5GB volného místa… Pokud si službu srovnáme s Google Diskem či Dropboxem, je 5GB na dnešní dobu opravdu zoufale málo.
 • Lepší integrace 3D Touch gest – (například v ovládacím centru, podpora více aplikací).
 • Podpora více živých tapet – Apple sice nabízí živé tapety, ale přiznejme si – ty jsou dost ubohé. Věříme, že Apple přidá do výchozích živých tapet i nějaké zajímavější a atraktivnější.
 • Lepší využití displeje na iPadu Pro – iOS je od své první verze stavěn pro iPhone. Bohužel, jak na malém iPadu mini tak i na obřím iPadu Pro je stejné rozložení ikon. Na iPadu Pro se místem vysloveně plýtvá, a to je škoda.
 • Podpora myši či trackpadů – za tuto funkci by byli vděční zejména majitelé iPadu Pro. Díky myši či trackpadu by byla práce na iPadu zajímavější a hlavně pro mnoho profesionálů rychlejší.
 • Dark mode – jednoduše řečeno, možnost přepnout bílé barvy v uživatelském prostředí na černé či tmavé. Dáte mi jistě za pravdu, že by to bylo v noci daleko příjemnější, než výchozí bílá barva iOS
 • Uživatelsky upravovatelná zamykací obrazovka – (podpora widgetů, jiného ciferníku hodin, různých aplikací atd.).
 • Možnost mazání Apple aplikací – Téměř každý uživatel má ve svém iZařízení složku, kde jsou nepoužívané Apple aplikace – Apple Mapy, Kompas, Kontakty atd.
 • Podpora Live Photos na iPhonu 6 (plus) – Proč iPhone SE podporuje Live Photos, když nemá 3D Touch? To nikdo neví, ale víme to, že je to diskriminace velkého iPhonu 6 (plus), který by tuto funkci zcela jistě zvládal. Jedná se pouze o softwarovou vychytávku iPhonu SE, nic hardwarového v tom není.
 • Split Screen a Picture-in-picture na iPhonu – Chápu, že iPhone SE je hodně malinký, ale takový iPhone 6(S) Plus by si tuto podporu zasloužil.
 • Podpora ztišení vyzvánění otočením iPhonu – Tato funkce je velice praktická na Androidu, a iOS ji bohužel postrádá. Pokud Vám někdo volá, tak hovor ztišíte tím, že iPhone otočíte displejem dolu. To samé platí pro budík a jiná vyzvánění.
 • Umístění ikony aplikace či hry tam, kam chceme – Pokud si v iOS 9 chcete dát ikonku aplikace dolu, doprava, tak máte smůlu (v případě, že nemáte plnou stránku). Aplikace se sama přesune vedle poslední.
 • Upravitelné ovládací centrum – Od iOS 7 je na iZařízeních ovládací centrum, ze kterého můžete pohodlně a rychle ovládáat Wifi, bluetooth, Noční režim, hudbu, svítilnu a mnoho dalšího. Tyto ikonky a funkce se ale bohužel nedají změnit. Věřím, že tuto funkci by nejeden uživatel uvítal.

Nezbývá tedy než počkat, co nám WWDC přinese doopravdy. Apple bude celou akci streamovat jak do Apple TV, tak i na svém webu.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!