imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Z iOS 12 není cesty zpět


Apple každoročně ukončuje podporu staršího operačního systému pár týdnů poté, co se dočkáme nové velké verze. Ať už jste připraveni, nebo ne, z iOS 12 není cesty zpět.

Nejde o neobvyklý krok, stejné to bylo loni, dost pravděpodobně bude i v dalších letech. Můj vnitřní skeptik se ptá, proč. Odpovídám mu, že jde o jediný způsob, jak se Apple může začít zcela soustředit na aktuální iOS. Jestliže by paralelně běželo několik verzí systému, musela by firma vydávat aktualizace a opravy chyb i pro starší verze.

Faktem tedy je, že není cesty zpět ke starším verzím iOS spíš v tom směru, že se už nedočkají další aktualizace (pochopitelně kromě kritických oprav) a Apple postupně změní zaměření na to, co lidé používají nejvíce. Podle statistik Mixpanelu běží na iOS 12 již více než polovina zařízení.

Druhým důvodem je, že Apple takto snadno odřízne týmy, které připravují jailbreaky. Pro výrobu jailbreaku musí programátoři objevit skulinky a zadní vrátka systému, což nějaký čas zabere. Když však mizí podpora systému, Apple může dost snadno ukončit život verzi, která dosud nebyla prolomena.

Věčné pravidlo, že by lidé měli používat nejnovější verzi systému, existuje jak kvůli novinkám, tak kvůli bezpečnosti. V případě iOS 12 to platí dvojnásob. Na jednu stranu urychluje starší zařízení, na druhou stranu se společnosti podařilo vyvinout skvělý a stabilní systém. Všechny drobné chyby, které se při startu objevily, jsou již opraveny.

Hlavní věcí je, že pokud běžíte na iOS 12, už nebudete moci skočit zpátky na iOS 11.4.1. Jestliže jste tak dosud své zařízení neaktualizovali a z nějakého důvodu chcete zůstat na předchozí verzi systému, nezapomínejte na to, až na vás tlačítko s aktualizací bude vyskakovat.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.