imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Zaměstnání: Tvůrce playlistů


Přemýšleli jste někdy o tom, že na světě existují lidé, kteří se živí vytvářením playlistů? Dokonce i dnes je většina seznamů skladeb tvořena lidmi, nikoliv algoritmy. Pojďme se podívat za oponu Spotify.

Všechny služby streamující hudbu mají v základu stejný koncept. Nabízí vám hromadu písniček, k nimž máte za pravidelný měsíční poplatek neomezený přístup. Kvůli současné situaci na trhu by ale nenabídnutí ničeho dalšího znamenalo konec. Proto poskytovatelé přinášejí exkluzivní umělce, zabudované texty nebo další bonusy. Jako třeba unikátní playlisty.

Taky jsme si mysleli, že v době nastupujícího strojového učení a pokročilé umělé inteligence už k vytváření playlistů nebude lidská ruka potřeba. Situace je však zcela jiná. Lidé mají v určitých směrech před stroji stále velký náskok. Na druhou stranu automaticky generované playlisty Release Radar a Discover Weekly patří k tomu nejlepšímu, co Spotify nabízí.

Vzhledem k předchozím odstavcům je jasné, že různě po světě sedí lidé, kteří se naplno živí tvorbou playlistů. Vytváří speciální seznamy pro studování, meditaci, akce, dopolední rutinu, usínání, běhání, posilování, provozování jógy apod. K tomu je potřeba, aby tvůrce konkrétní aktivity dělal a na základě toho určil, která hudba k nim následně sedí úplně nejlépe.

Je to jako chodit po městě a dělat fotky. Jestliže chodíte stále stejnými ulicemi každý den, začnete se na ně dívat zcela jiným pohledem. Hledáte témata a přemýšlíte, jak nejlépe zachytit konkrétní atmosféru. Dokážeme si představit, že tvůrci playlistů to mají podobné. Poslouchají hudbu zcela jinak, když jdou posilovat, spát, vaří…

Šlo jen o naši představu, video z BuzzFeeds ji však potvrdilo. I kdyby nešlo o úplně aktuální záběry, můžeme díky nim nahlédnout pod pokličku centrály Spotify, poslechnout si několik zajímavých příběhů a podívat se v akci na Athenu Koumisovou, jednu z tamějších editorek. Připravuje playlist Fresh Find, díky němuž ukazuje nové autory světu. Co je pro její povolání základem?

Každý týden slyším kolem tisíce písniček, abychom mohli tento playlist vytvořit.

Až si příště nějaký seznam vyberete, možná si vzpomenete, že za vším ještě stále nejsou pouze stroje.

Zdroj: BuzzFeed News

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.