imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Zaplaťte za kávu chytrým hrnkem


To je nejnovější zpráva Costa Cafe v Anglii. Podle prvních informací by přitom mohlo jít o skutečně dobrý produkt!

Žijeme ve světe, kdy je jezení masa z kýblů (KFC) nebo pití kávy z papírových hrnků bráno za něco stylového. Je však nevyhnutelný fakt, že jednorázové hrnky mají velmi negativní dopad na životní prostředí. Podle lednových čísel Independentu se v Anglii každý den použije 7 milionů kelímků denně. To jsou dvě miliardy za rok!

A i když se bavíme o „papírovém hrnku“, který by měl být ze své podstaty ekologický – měl by se dát recyklovat, případně by se měl časem rozložit – hrnky jsou však zčásti i plastové. Trend je pochopitelně neudržitelný, dalším logickým krokem autorit je tak zavedení daně na snížení jejich využívání.

Největší řetězec kaváren v Británii, který letos koupila Coca-Cola za 3,9 miliardy liber, se snaží být o krok napřed. Uvádí na trh nový produkt, tzv. „chytrý hrnek“. Bude z recyklovatelného plastu, navíc podle názvu bude mít i chytrou vlastnost – ve spodní části bude část pro bezkontaktní platby. Pomocí telefonu do něj tak můžete nahrát peníze (díky službě od Barclays‘, největší banky v UK), kávu si pak zaplatíte pouze s hrnkem v ruce. Jde o výhodnou situaci pro obě strany: kafe dostanete levněji, Costa získá věrnějšího zákazníka, jenž se díky používání aplikace a hrnku stane pravidelnějším a věrnějším.

Řešení však může fungovat jen tehdy, bude-li se používat dostatečně dlouhou dobu. Pak by se mohlo ekologickým účelům pomoci stejně, jako v případě plastových tašek. Úplně nejlepší by bylo, pokud by se dala technologie používat u více prodejců najednou, není to však zatím úplně představitelné. Klíčovým faktorem je jinak i nižší cena, aby byli lidé motivováni chytré hrnky používat místo klasických. Zároveň se musí objevit něco, co by vás v případě více podobných produktů informovalo o výši stavu na každém z nich. Někdo se může pustit do ekologického života, po pár kávách však na původní plán zapomene a na chytrém hrnku ve skříňce zůstanou neutracené peníze. Možná nový nápad na startup?

Pokud by se chytrý hrnek prodával i u nás, pořídili byste si ho?

Zdroj: Engadget

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.