imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Zaplaťte za kávu chytrým hrnkem


To je nejnovější zpráva Costa Cafe v Anglii. Podle prvních informací by přitom mohlo jít o skutečně dobrý produkt!

Žijeme ve světe, kdy je jezení masa z kýblů (KFC) nebo pití kávy z papírových hrnků bráno za něco stylového. Je však nevyhnutelný fakt, že jednorázové hrnky mají velmi negativní dopad na životní prostředí. Podle lednových čísel Independentu se v Anglii každý den použije 7 milionů kelímků denně. To jsou dvě miliardy za rok!

A i když se bavíme o „papírovém hrnku“, který by měl být ze své podstaty ekologický – měl by se dát recyklovat, případně by se měl časem rozložit – hrnky jsou však zčásti i plastové. Trend je pochopitelně neudržitelný, dalším logickým krokem autorit je tak zavedení daně na snížení jejich využívání.

Největší řetězec kaváren v Británii, který letos koupila Coca-Cola za 3,9 miliardy liber, se snaží být o krok napřed. Uvádí na trh nový produkt, tzv. „chytrý hrnek“. Bude z recyklovatelného plastu, navíc podle názvu bude mít i chytrou vlastnost – ve spodní části bude část pro bezkontaktní platby. Pomocí telefonu do něj tak můžete nahrát peníze (díky službě od Barclays‘, největší banky v UK), kávu si pak zaplatíte pouze s hrnkem v ruce. Jde o výhodnou situaci pro obě strany: kafe dostanete levněji, Costa získá věrnějšího zákazníka, jenž se díky používání aplikace a hrnku stane pravidelnějším a věrnějším.

Řešení však může fungovat jen tehdy, bude-li se používat dostatečně dlouhou dobu. Pak by se mohlo ekologickým účelům pomoci stejně, jako v případě plastových tašek. Úplně nejlepší by bylo, pokud by se dala technologie používat u více prodejců najednou, není to však zatím úplně představitelné. Klíčovým faktorem je jinak i nižší cena, aby byli lidé motivováni chytré hrnky používat místo klasických. Zároveň se musí objevit něco, co by vás v případě více podobných produktů informovalo o výši stavu na každém z nich. Někdo se může pustit do ekologického života, po pár kávách však na původní plán zapomene a na chytrém hrnku ve skříňce zůstanou neutracené peníze. Možná nový nápad na startup?

Pokud by se chytrý hrnek prodával i u nás, pořídili byste si ho?

Zdroj: Engadget

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.