imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Zařízení s Androidem jsou roky od použití „Face ID“


Nejenom proto, že něco podobného v současnosti nedokáží vyrobit. Na trhu ani není dostatečné množství součástek, které by uspokojilo veškeré potřeby velkých firem – současné rezervy patří Applu. Tento skvělý manévr znamená, že má americká firma minimálně dva roky náskoku před konkurencí.

Aby telefon zvládnul provádět plný 3D sken obličeje, potřebuje řadu součástek. Ty se vyrábí na různých místech světa, přičemž každou z nich dělá jiná firma. Před startem iPhonu X byla po těchto součástkách jen malá poptávka, výrobců speciálních senzorů je tak dosud jen několik.

Apple musí udržovat celosvětovou síť, aby zajistil dostatečnou dodávku potřebných součástek. Společnost v tom má přitom velkou zkušenost. Výrobci telefonů s Androidem, kteří by chtěli přijít s podobným řešením biometrického zabezpečení, by museli vytvořit podobnou síť. Ze zprávy Routers (podle dat Viavis, Finisar a AMS) se přitom ukázalo, že jde jen o špičku ledovce.

Apple karty zamíchal chytře. Pravděpodobně předpokládal, že se konkurence bude chtít dotáhnout na jeho systém rozpoznávání obličejů, stejně jako se to stalo u čtečky otisků prstů představené u iPhonu 5s. Americká firma se tak už dopředu rozhodla rezervovat potřebnou kapacitu klíčových součástek. Mimo jiné do společnosti Finisar investovali 400 milionů dolarů. Jejich krok byl natolik úspěšný, že konkurence po celém světě zůstala zcela bez dodávek. Situace se přitom zásadně nezlepší ani v průběhu příštího roku.

Výrobci zařízení s Androidem tak budou moci svá řešení na podobné úrovni přinášet až za dva roky, což by pochopitelně udělali rádi. Analytická společnost Gartner spočítala, že za tři roky od letoška (tzn. v roce 2021) bude mít svou formu rozpoznávání obličejů celých 40 %. To je spousta času, zejména ve světě technologií.

Musíme přitom podotknout, že zpoždění nezávisí jen na nedostatku součástek. Ming-Chi Kuo, analytik KGI, již dříve informoval o možnosti konkurence srovnat krok až za 2,5 roku. Může se to zdát jako hodně, ale půl roku po vydání iPhonu X přišel Samsung se svým řešením – integroval 2D skenování obličeje a čtečku duhovky, přičemž jejich technologie patří do kategorie „někdy funguje, někdy ne“. Kdyby měl Samsung lepší technologii, jistě by ji použil.

Na jednu stranu je parádní, že má Apple na tomto poli takovou výhodu. Když však konkurence nebude na Apple tlačit svými řešeními, nebude mít firma z Cupertina takovou motivaci vše dál vylepšovat.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.