imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Zásady, nebo peníze – morální dilema technologických společností


Co může udělat moderní společnost založená na demokratických zásadách, když ji finanční zájmy nutí jít proti svým vlastním zásadám? Vážně je celé technologické odvětví jen jedna velká bašta pokrytectví?

Když přemýšlíte nad morálním dilematem, jako první vás určitě nenapadnou technologické společnosti. Technologičtí obři musí ovšem čelit spoustě morálním dilematům, přičemž velká část je etického charakteru. Jak jistě víte, s velkou mocí přichází velká zodpovědnost. A to platí i pro společnosti.

Některé totiž mají dostatek moci a finančních a lidských zdrojů, aby udělaly svět lepším (nebo horším) místem. Jedna věc je přitom jistá, jejich rozhodnutí určuje směr každého z nás. Otázkou je, co je to za směr.

Pozadí za touto myšlenkou je nedávná zpráva, podle které provozuje Google jiný vyhledávací engine v Číně, jehož výsledky okamžitě odesílá Baidu (největší vyhledávač v Číně), jelikož Google na tomto trhu prakticky neoperuje. Hlavním cílem je pak v blízké době představení cenzurovaného prohlížeče, který by se slučoval s ideologií Čínské lidové republiky, podle které se například nestal masakr na náměstí Nebeského lidu.

To vše od společnosti, která jen několik kilometrů vedle mává duhovými vlajkami, za které by si ve zmíněné zemi vysloužila několik roků v chládku. Společnosti, která svým zaměstnancům se slzou v oku cituje všeobecnou deklaraci lidských práv, a poté připomene deklaraci nezávislosti Spojených států, zatímco přihlíží, jak v Asii pracují lidé za směšnou almužnu.

Samozřejmě v tom Google nejede sám, a kromě mnohých dalších podobně funguje i Apple.

Jde vážně pouze o peníze? Možná ano. Na druhou stranu, proč by se měly společnosti plést do politiky? Proč by měly někoho podporovat nebo se zajímat o otázky, které je nijak neovlivňují? Proč by měly mít jednotný morální profil, když jejich pracovní síla překypuje různorodostí? Nebylo by lepší, kdyby si každý hleděl svého?

Mohlo by se stát, že by společnost neprodávala svůj produkt skupině lidí s rozdílnými politickými názory, pohlavím, vírou? Sami vidíte, že je něco takového absurdní. Je možné naprosto rozdělit obchod od zásad?

Oba pohledy mají své vlastní důvody a my se k žádnému přiklánět nebudeme. Na tato dilema je ale nutné myslet. Co si myslíte vy? Je správné se podřizovat požadavkům, které se příčí zásadám velké technologické společnosti?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.