imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Zobrazení v Předvolbách systému


Ovládací prvky dostupné prostřednictvím Předvoleb systému lze v systému Mac OS X spravovat mnohem lépe než v předchozích verzích. Jak na to a k čemu to může být dobré?

1. Běžné zobrazení

Okno předvoleb systému, které otevřete prostřednictvím Apple -> Předvolby systému, je jednoduché rozhraní k možnostem konfigurace jak operačního systému, tak i doinstalovaných funkcí. Má vzhled okna, ve kterém ve výchozím zobrazení vidíte tematické skupiny s jednotlivými ovládacími panely, které řídí chování konkrétních funkcí.

01
2. Snadné vyhledávání

V předchozích verzích operačního systému Mac OS X, jste mohli měnit zobrazení mezi dvěma styly: výchozím, členěným do tematických sekcí, a abecedním. Mimo toho zobrazení můžete v Předvolbách systému také snadno vyhledávat: jednoduše klikněte do políčka v pravé horní části okna a začněte psát. Celé okno se zatmaví a ve světlých bodech budou ukázány ty předvolby, které zadané znaky obsahují. Úplně stejně jako na ilustračním obrázku.

02-2
3. Odinstalace není jediná

Sami si také můžete určit, které z předvoleb v panelu nebudou viditelné. To dříve nebylo možné: pokud jste chtěli z předvoleb nějakou odstranit, mohli jste toho docílit pouze odinstalací, a to ještě pouze v případě doinstalovaných rozšíření třetích strany (tedy těch zobrazených v sekci Jiné), ne systémových předvoleb.

05
4. Skrývání položek

Proč Apple tuto funkci přidal? Je to jednoduché – v mnoha domácnostech sdílí uživatelé nejen jeden počítač, ale i jeden uživatelský účet. A je jasné, že ne všichni uživatelé jsou na stejné úrovni, a tak není od věci některé potenciálně nebezpečné věci skrýt před ostatními. Schováte před svými dětmi přístup k možnostem nastavení zabezpečení počítače, uživatelských účtů nebo konfiguraci iCloudu a můžete klidně spát. Využijete i při nasazení Maců v kancelářích nebo na veřejných místech.

5. Jak na to

Z menubaru zvolte položku Zobrazení -> Vlastní, čímž se u všech položek objeví malá zaškrtávátka. Jednoduše zrušte označení u těch položek, které nemají být viditelné. Poté klikněte na tlačítko Hotovo v levé horní části okna. Stejným postupem můžete skryté položky kdykoli zobrazit, pokud je budete používat.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.